[WinXP] odzyskiwanie systemu i danych po formacie

Czy można odzyskać stan systemu Win XP Pro sprzed kilku dni? Wczoraj zainstalowałem kilka programów i system się sypie, ładuje kilka minut, a jak już jest gotowy to właściwie nic nie można wykonać, ani żadnych zmian w panelu sterowania, ani operacji kopiowania/przenoszenia plików. Na partycji systemowej (dysk C) oraz na pulpicie mam dosyć istotne pliki, które chciałbym przekopiować na drugą partycję, a następnie od nowa postawić system.

Na chwile obecną wygląda na to, że system nie ma dostatecznie dużo pamięci. Chodzi o to, że ściągnąłem ze strony producenta grę CM 01/02, wypaliłem cd, ale nie mogłem jej uruchomić (komunikat ‘there is not available memory’), co podobno jest częstym problemem na systemie XP z SP2 lub SP3. Zastosowałem się do rad na jakimś forum i pozmieniałem coś w ustawieniach systemowych (panel sterowania > właściwości systemu > zaawansowane > wydajność > zaawansowane > użycie pamięci (programy i bufor systemu). Prawdopodobnie to jest przyczyną…

Do rzeczy. Mam zamiar sformatować dysk i postawić system od początku. Wpierw jednak chcę skopiować wszystkie ważne dla mnie pliki z dysku C na inną partycję, “wyciągnąć” jakoś z firefoxa i seamonkey zapisane zakładki (w IE jest to folder ULUBIONE). Niestety, każda próba skopiowania nawet najmniejszego pliku kończy się informacją, że jest za mało pamięci i są błędy w systemie. Wcześniej żadnych błędów nie było, a pamięci (HDD i RAM jest pod dostatkiem). Co mogę zrobić?

Tak. Zainteresuj się opcją Przywracanie Systemu

No to nieźle narozrabiałeś :). Ściągnij sobie obraz BartPe live cd niestety nie mogę dać ci linka ^^" (to tak jak linuix live cd ala knoppix tylko z windowsem). I z jego poziomu przekopiuj dane. Tak będzie chyba najłatwiej. Co do cofania to jeśli nie wyłączyłeś przywracania systemu to dziubiesz F8 przy starcie komputera i wybierasz ostatnie działające ustawienia jak to nie pomoże to nic tylko kopiować dane i formacik. Bo przypuszczam że nie robisz czegoś takiego jak kopie zapasowe

Hej,

Ściągnij Hiren’s BootCD, wypal na płytce i z’boot’uj komputer z jego pomocą - wybierz Mini WindowsXP. Dzięki temu będziesz mógł przekopiować wszystkie ważne dane. Odnośnie zakładek i w ogóle wszystkich danych z Firefox’a skopiuj dwa foldery; poniżej ścieżki do nich. Podejrzewam, że SeaMonkey będzie podobnie. Po ewentualnym formacie przekleisz tylko wspomniane foldery w odpowiednie miejsce i będziesz miał nie tylko zakładki, ale rozszerzenia, historię, etc.

:arrow: C:\Documents and Settings_Użytkownik_\Dane aplikacji\Mozilla,

:arrow: D:\Documents and Settings_Użytkownik_\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Mozilla.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zatem tak:

1 - ściągnałem Hiren’s BootCD ver 10, nagrałęm na CD

2 - uruchomiłem Mini Win XP z tej płyty i skopiowałem wszystkie pliki z partycji systemowej C na inne

3 - mając włączony Mini Win XP wrzuciłem na drugi dysk optyczny płytę z Win XP

4 - zatwierdziłem nową instalację, komputer się zrestartował, wyjąłem płytkę Hiren’s BootCD, pojawił się czarny ekran z możliwością wyboru zainstalowanego już systemu WinXP albo instalatora WinXP z CD

5 - wybrałem to ostatnie rozwiązanie, pojawił się komunikat o błędzie NTLRD i braku jakiegoś pliku w katalogu C:\Windows

6 - zrestartowałem komputer, włączyłem ponownie Hiren’s BootCD i Mini WinXP, sformatowałem z tego programu partycję systemową C, pozostałe partycję były nietknięte

7 - wyjąłem płytę, zrestartowałem, nic się nie działo

8 - zrestartowałem po raz kolejny komputer i wrzuciłem płytkę instalacyjną z systemem, znowu nic

9 - włączyłem ponownie Hiren’s BootCD i Mini WinXP i teraz widzę, że jest tylko jedna partycja C, kiedy chcę na nią “wejsć” pojawia się informacja, że dysk nie sformatowany, nie ma zupełnie pozostałych partycji…

Tragedia. Przypuszczam, że jakimś cudem instalator WinXP mógł scalić wszystkie partycje. Czy można cofnąć ten proces? Z tego co kiedyś czytałem, to jeśli dysk był sformatowany, ale jeszcze nie zapisany na nowo można wykonać unformat i odzyskać utracone dane. Myślałem też, aby wyjąć hdd z z blaszaka i sprawdzić wszystko na innym komputerze, skopiować wszystkie dane na inny dysk. Problem w tym, że nie mam do kogo się zwrócić o taką pomoc. A może wybrac się do jakiegoś serwisu komputerowego, choc pewnie za przywrócenie danych trzeba będzie sporo zapłacić. Ech…

Hej,

Kroki 1 i 2 bezbłędnie. Dalej niestety już nie do końca… :slight_smile:

Nie powinno uruchamiać się tak instalacji. MiniXP z Hiren’sa to bardzo okrojone środowisko i ciężko wyczuć, jak zachowa się instalacja uruchomiona z jego poziomu. Z poziomu systemu XP jak najbardziej - choć będzie to wtedy nadpisanie plików, a nie czysta instalacja - ale z Hiren’sa już nie…

A na pewno przekopiowałeś pliki czy przeniosłeś?? Jeśli to drugiem, to nie dziwi komunikat o braku pliku, bo w MiniXP domyślnie widzi się wszystkie pliki - łącznie z systemowymi.

Raczej mało prawdopodobne. Bardziej obstawiałbym uszkodzenie bądź zacięcie się dysku twardego. W końcu założę się, że nawet nie doszedłeś do momentu wyboru partycji, a sam Hiren’s BootCD nie powinien skasować całego dysku. :expressionless:

Jeśli nie jest to uszkodzenie fizyczne dysku, a skasowanie/nadpisanie danych o partycjach to można wszystko przywrócić. Bardzo dobrym narzędziem do tego celu jest TestDisk. Narzędzie to również znajduje się na płycie Hiren’s BootCD. Jak z niego korzystać pomoże poradnik, który znajdziesz w linkach - w języku angielskim i po przetłumaczeniu przez Google:

:arrow: TestDisk Step By Step,

:arrow: TestDisk - Krok po kroku.

Powodzenia,

Dimatheus