Wirtualizacja desktopa w Windows Serwer + thin client

Witam

 

Chcę utworzyć małą sieć lokalną do celów naukowych. Założenia są takie:

-stacje roboczo to cienkie klienty z jakimś linuksem jako system operacyjny

-serwer to jakaś mocna maszyna pod kontrolą windows server

-na serwerze są utworzone wirtualne maszyny z windowsem 7 lub 8

-cienki klient łączy się z serwerem i uzyskuje dostęp do wirtualnej maszyny( najlepiej gdyby po zalogowaniu się na konto linux od razu wyświetlana była ne ekranie maszyna wirtualna)

 

Zależy mi głównie na jakichś wskazówkach jak zabrać się do tematu: literatura, artykuły, własne doświadczenie, itp.

Chcesz się podłączać po prostu do gotowych maszyn czy chcesz typowe VDI? Linux obsługuje RDP, ale raczej tylko podstawy, o np. drukowaniu zdalnym na lokalnej drukarce możesz raczej zapomnieć.

Myślałem raczej nad VDI

Co prawda jest to w celach naukowych, ale z tego co poczytałem, korzystanie z systemu innego, niż Windows w przypadku VDI wiąże się z dodatkowymi opłatami. No i jak wspomniałem, o lokalnym drukowaniu w przypadku klientów RDP dla Linuksa raczej można zapomnieć. Ogólnie możesz postawić VMki na Windows Server czy Hyper-V Server, ale jak chcesz mieć dynamiczne VMki (nie wiem czy prawidłowo to nazywam, ale z VDI nie mam doświadczenia), to potrzebny Ci jeszcze connection broker i jeśli się nie mylę - zabawa z AD. Kiedyś widziałem stronkę jak krok po kroku wdrożyć VDI na Windows Server, ale teraz nie mogę jej znaleźć. Za to na stronach Microsoftu na ten temat jest od groma informacji.

 

Najlepiej jakby wypowiedział się jakiś spec od serwerowych Windowsów, np. bachus.

  • proponuję, aby klient spod linuksa od razu łączył się do maszyny wirtualnej

  • pod Linuksem jako klienta RDP możesz użyć rdesktop

  • może skrypty startowe na klientach, które będą wywoływać rdesktop dadzą radę?

Z innej strony: jaki efekt chcesz osiągnąć?