Wirtualizacja małej firmy

(Uphobia) #1

Nie mogę znaleźć nigdzie jasnego wytłumaczenia jak można zaoszczędzić na wirtualizacji. Jak właściwie działa wirtualizacja. Czy mogę uruchomić linux server z (vmware/citrix/oracle/ibm/xen) z jedną maszyną wirtualną Windows (OEM?/BOX?) i dostarczyć ją na 10 fizycznych stanowisk (wielu użytkowników na jednym wirtualnym OSie?) Czy muszę posiadać 10 oemów i uruchomić tyle samo wirtualnych maszyn?

Ponadto czy jest możliwe uruchamianie tylko jednej windowsowej aplikacji na wirtualnej maszynie i dostarczenia jej na desktopa windows/linux/mac zamiast łączenia się RDP na cały pulpit?

Wiem, że brzmi to trochę utopijnie i nie chcę mi się wierzyć że takie rozwiązanie jest prawnie możliwe, ale trapi mnie to od pewnego czasu.

(roobal) #2

Nie rozumiem za bardzo tego pytania. Chcesz zainstalować jednego Windowsa na jednej maszynie i udostępnić jako serwer, czy masz myśli skopiowanie wirtualnego dysku i uruchamianie go na 10 komputerach?

Możesz to jakoś dokładniej opisać?

Istnieją również systemy w edycji enterprise, gdzie licencja zezwala na instalację na wielu stanowiskach, jednak taka licencja troszkę kosztuje :wink:

Pozdrawiam!

(Uphobia) #3

OK, stawiam serwer z np. VMWare Server 2 z wirtualną maszyną Windows 7. Mam tam zarejestrowanych 10 userów. Z każdej z 10 fizycznych maszyn na linuxie łączę się z serwerem i loguje jako jeden użytkownik (na tą jedną wirtualną maszynę Win7) . Czy jest to legalne wykorzystywanie licencji Windows 7?

(fiesta) #4

Jeżeli jest to licencja jednostanowiskowa to nie, licencja wyraźnie określa: jeden system :arrow: jedna maszyna i nie ma to najmniejszego znaczenia czy wirtualna czy rzeczywista.

(Uphobia) #5

Nie ma to znaczenia, że windows jest zainstalowany jeden raz, na jednym komputerze -> "jeden system :arrow: jedna maszyna" , a korzystające z niego maszyny nie mają go u siebie na dysku ?

(roobal) #6

Z tego co kiedyś czytałem, do tego typu wirtualizacji musiałbyś mieć system w wersji enterprise. Widziałem takie rozwiązanie i działało akurat na Windows Server 2003 Enterprise.

Pozdrawiam!

(Uphobia) #7

Czy chodzi Ci o brak możliwości wielokrotnego połączenia RDP na jednego klienta Win, nadużycie licencji, czy o wirtualizaję natywną Microsoftu?

http://www.sysprobs.com/multiple-remote-displays-sun-virtualbox

Z powyższego linka zrozumiałem, że Virtualbox potrafi za pomocą serwera RDP obsłużyć wiele takich połączeń. Nie testowałem jeszcze.

(roobal) #8

Kolega raczej ma na myśli wirtualizację, a nie połączenie RDP.

Pozdrawiam!