Wirtualizacja na Netbooku?

Cześć!

Mam w domu dwa laptopy - jeden duży Notebook, oraz mały Netbook - Asus Eee PC 1000H. Na dużym laptopie mam zainstalowany VirtualBox, a na nim postawiony Windows XP. Wykorzystuję go do wgrywania programów z których mniej korzystam i które zaśmiecają system, a czasem się przydają - są to różne encyklopedie z gazet, programy dołączane na płytach do podręczników itp. Gdy ich potrzebuję uruchamiam VirtualBoxa i na nich pracuje.

Na Netbooku jednak VirtualBoxa nie instalowałem - a ponieważ często jeżdżę i czasami brakuje takiego programiku, zastanawiam się czy warto to robić.

Jak będzie wyglądała sprawa z wydajnością uruchomionych równocześnie dwóch systemów? Czy Netbook nie jest za słaby do wirualizacji? Czy w ogóle warto to robić?

Wiesz netbook netbookiem ale to zależy od jego konfiguracji sprzętowej a głównie od ilości pamięci RAM. Jeśli na Vboksie ma być zainstalowany XP to podejrzewam, że wystarczy mu przeznaczyć jakieś 200MB RAMu, więcej Vbox nie weźmie, jeśli tyle ustawisz dla XP. Natomiast 10GB miejsca na dysku powinno wystarczyć. System na wirtualnej maszynie powinien działać w miarę wydajnie. System zainstalowany na netbooku również powinien chodzić sprawnie. Kiedyś jak jeszcze miałem 512MB RAM i uruchamiałem WM to chodziło wszystko dość przyzwoicie, zarówno na WM jaki na fizycznym sprzęcie.

Pozdrawiam!

PS.

Jeśli ten sam system masz zainstalowany normalnie na tym laptopie to ten sam XP na tym samym kluczu na VB jest zainstalowany nielegalnie. Poza tym sprawdź w licencji, czy producent zezwala w ogóle na instalację systemu na wirtualnej maszynie.

Nie wiem, jaki konkretnie posiadasz procesor, ale jeśli jest to Intel Atom N270, to niestety nie posiada on wsparcia dla wirtualizacji. Ponadto jest to chyba procesor jednordzeniowy o niezbyt wysokim taktowaniu, wolnej magistrali i małej pamięci cache.

Do prostych zadań wydajność wirtualnej maszyny na pewno będzie zadowalająca - Windows XP nie ma zbyt wysokich wymagań. Oczywiście to moje zdanie.

Np. dla mnie wydajność wirtualizacji (VirtualBox 2.2.4) Linux Mint 7 pod systemem Windows 7 Pro 32bit na sprzęcie Core 2 Duo 2 x 1,83GHz + 3GB RAM DDR2 667MHz + Seagate Momentus 7200.3 była niezadowalająca. Ale każdy ma inne wymagania. Ja daję moje jako porównanie.