Wirtualizacja na PowerPC G4

Witam, moja siostra chce zainstalowac windowsa na mac-u a z racji tego ze nie posiada intela to zostalem zmuszony na uzywanie programu Q i w ustawieniach ustawilem zeby odpalal z CDRom i gdy uruchamiam to wyskakuje taki komunikat: “CDROM BOOT FAILURE CODE:0003 BOOT FROM CD-ROM FAILED” i tak sie powtarza a na koniec komunikatu jest “FATAL:Could not read the boot disk” nie wiem ocb. POMOCY!

Jaki to system? XP? 2000? Odczytuje nośnik w napędzie? Swoją drogą to wirtualizacja na G4 mija się z celem. Szybkość będzie taka, że siostra dostanie zawału…

Może się tragicznie skończyć ;D

Ja bym na twoim miejscu zainstalował jakiegoś Linuksa. Od XP (który jest emulowany) chodzi o niebo lepiej :wink:

A podaj jeszcze model i parametry Maca :slight_smile:

System który tam jest emulowany to Windows 7

model maca: PowerBook G4,PowerPC 1.67 GHz,1GB Ram

7? Zapomnij. XP to szczyt możliwości.

XP zainstalowałem… gorzej niż ślimak,gdy chce odpalić debiana 6 na Q to taki sam błąd…

E… a dlaczego koniecznie chcesz emulować Linuksa? Nie da się zainstalować normalnie dystrybucji skompilowanej dla PPC? (Strona Debiana)

facepalm5.jpg

Przecież pisałem że to debian… a emulowałem debiana w wersji ppc

Tak, pisałeś - ale mnie chodzi o to dlaczego go emulujesz, a nie próbujesz instalować normalnie… jeżeli chcesz najpierw sprawdzić czy działa - proponuję uruchomić np. Ubuntu i zobaczyć czy cały sprzęt podnosi i ew. z czym trzeba kombinować.

A jeżeli chodzi o sam błąd - jeżeli dyski/obrazy są ok, to sprawdź na innej wersji Q czy będzie pracować.

bo siora chce oglądać filmy w flashu i myślę że instalacja debiana na Q będzie mogła sobie pooglądać jakiś film na YT chociaż…

Z tego co napisałeś w pierwszym poście zrozumiałem, że siora chce wywalić MacOS :wink:

Może ten temat coś pomoże. Ogólnie najczęściej pomaga skakanie pomiędzy wydaniami z gałęzi stabilnej a rozwojowymi (tj. jeżeli nie działa stabilna - instalacja rozwojowych i vice versa). Niestety emulacja bywa kapryśna…

Swoją drogą - uruchamianie z cdrom może w przypadku emulacji oznaczać dwie rzeczy - z zamontowanego obrazu lub fizycznego cd w stacji dysków - z której metody korzystasz?

z zamontowanego obrazu

XP też był z obrazu instalowany? Jeżeli nie, możesz spróbować wypalić obraz Debiana na płytę, ale nie jestem przekonany czy to pomoże. Sprawdź natomiast sumę MD5 obrazu czy na pewno dobrze się pobrał.

Mimo wszystko proponuję spróbować uruchomić inną dystrybucję Linuksa (Ubuntu, Fedora, OpenSuSe, Debian 7 (testing) - w kapryśnych warunkach zwykle jedna z nich działała poprawnie, niestety nie jestem w stanie zagwarantować, że wszystkie mają wydania “w miarę aktualne” dla ppc - Ubuntu (10.04 LTS) i Debian na pewno), a niestety w emulacji x86 nie oczekiwałbym cudów wydajności. Jeżeli to możliwe to radziłbym jednak spróbować dystrybucji LiveCD i uruchamiać cały komputer z płyty (jeżeli zdecydujesz się nie instalować na dysku, bo z tego co pamiętam to z instalacją obok MacOS były problemy).

Najpierw jednak poszperaj w wersjach Q, bo szybciej się ściągną.

Tak na wszelki wypadek pytam - jeżeli uruchamiałeś Debiana ppc to zmieniłeś w Q emulowaną architekturę z x86 na ppc? Głupie pytanie, ale wolę się upewnić.

Poza tym nie chcę Cię martwić, ale Q po raz ostatni był aktualizowany w 2008 roku i względem Qemu jest już 4 numerki w plecy:/ Przypuszczam, że możesz mieć problemy z uruchomieniem nowszych systemów. Może Debian 5?

najlepszym emulatorem jest Virtual PC 7 for Mac, tyle że nie wspiera on 3D i nawet przy win95 chodzi tragicznie (na iBooku G4 1,07GHz)

nie opłaca się, a co do YT to jest pewny sposób, do FF (a raczej polecam TenFourFox, bo jest przystosowany pod PPC) ściągasz wtyczkę FlashVideoReplacer, w opcjach ustawiasz żeby korzystał zamiast z flasha to z plug-ina QT i śmiga (jakość na low lub medium, wyższe u mnie słabo chodzą ale polecam LOW, przynajmniej filmiki się szybciej ładują…

miałem debiana i nie powiedziałbym żeby była mocna różnica we flashu :wink:

windows na PowerPC to głupota, ani pożytku, ani niczego :wink:

nawet mimo tego, że posiadasz najmocniejszego lapka z PPC :wink:

Mac OS X to bardzo dobry system i mając już taki sprzęt tylko wrzucić na niego Tigera (10.4), zrobić wszystkie aktualizacje i naprawdę lepiej to wyjdzie niż debian czy jakiekolwiek inne distro :wink:

EDIT:

napisałem że Tiger ponieważ on był najlepszy pod PPC, oczywiście Leo też śmiga ale to nie to samo, Leo to jest dobry pod Intele… jeśli masz Leo na nim to zalecam instalację Tigera, nawet jeśli pobierzesz z torrentów będzie to legalne bo licencja na system jest przypisana do komputera a do twojego komputera jest przypisany właśnie Mac OS X 10.4

mam Tigera :stuck_out_tongue: jutro spróbuje z tymi radami :stuck_out_tongue: jak bd. działać to odwdzięcze ci sie że mam w końcu spokój z siostrą :stuck_out_tongue:

no i dodatkowo dograj flashblock i adblock plus, jak pojawiają się reklamy flash to mojemu iBookowi się wentylatorki włączają :smiley: