Wirtualizacja systemu Windows Server 2003 - można?


(Pawel Pieczyrak) #1

Witam. Mam takie pytanie.

Posiadam system Windows Server 2003 Enterprise. Domowy serwer stoi na Debianie. I teraz pytanie. Czy mogę postawić program Virtualbox na Debianie i uruchomić na wirtualizacji system Windows Server 2003 ? Licencja na to zezwala ? Z góry dziękuje za odpowiedź.


(mikber18) #2

Nie widze dlaczego nie.... Czy system jest gdzies indziej zainstalowany... jezeli nie to wszystko będzie okej. A jeśli instalowałeś Servera 2003 na tym samym kompie na którym teraz jest debian to tym bardziej nie powinno być problemu :slight_smile:

pozdrawiam


(Pawel Pieczyrak) #3

System jest zainstalowany tylko na maszynie wirtualnej, a na tym kompie co jest Debian nie był instalowany.


(mikber18) #4

Jeżeli masz licencję na jeden komputer i już zainstalowałeś system to nie możesz kolejnej kopii zainstalować nawet jeżeli jest to na WM.


(Pawel Pieczyrak) #5

Tą wersję mam akurat na 5 kopii to raczej nie będzie problemu :slight_smile:


(mikber18) #6

No to tymbardziej nie masz się o co obawiać... Miłego serwerowania


(roobal) #7

Nie jestem pewny czy dobrze pamiętam treść licencji edycji enterprise nie ma chyba limitu, jeśli chodzi o liczbę stanowisk. Oczywiście nie jestem pewny swojej pamięci, więc mogę się mylić. W przypadku edycji serwerowych nie powinno być problemu z wirtualizacją, w przypadku Windows 2008 licencja tego nie zabrania, a w przypadku Windows 2003 powinno być podobnie, jak z Windows XP :wink:

Szczerze powiedziawszy, najlepiej będzie jak sam się zapoznasz z warunkami licencji, chociażby podczas instalacji systemu. Jeśli się z nimi nie zgodzisz, instalacja zostanie przerwana.

Pozdrawiam!