Wirtualna nagrywarka (rescueCD trueCrypt )

Witam

Chciałbym zaszyfrować calutki fizyczny dysk w netbooku i jak wiadomo obligatoryjne jest wypalenie rescueCD. TC pokazuje brak urządzenia nagrywającego, a i tak chce nagrać obraz .iso. Czy jest jakiś “emulator nagrywarki”. Obecność DaemonTools oraz imgBurn nic nie wnosi a niechce połowy internetu zainstalować na notku.

Z góry dziekuję za pomoc

PS nagrywarka na USB odpada.

Daj mu zapisać ten obraz ISO, a potem nagraj go zwykłym programem do nagrywania płytek. TrueCrypt zawsze tak robi (i ja zawsze tak robię, bo używam TC).

P.S.

I mała dygresja, w sprawie szyfrowania: DORADZAM - zrób sobie kopię dysku (partycji) - przed zaszyfrowaniem. Potem, możesz tę kopię umieścić w zaszyfrowanym kontenerze TrueCrypta, bo rozumiem, że zależy Ci na prywatności.

Radzę to zrobić, bo w przypadku uszkodzenia choćby jednego sektora zaszyfrowanego dysku, tracisz wszystkie dane na wieki wieków… Ja tak straciłem niedawno 640 GB. Oczywiście musisz mieć do tego backupu drugiego twardziela.

Dziękuję za próbe pomocy i wskazówke.

Aby rozwiązać ten problem należy uruchomić program z parametrem / noisocheck i wtedy nie czepia się że brak jest nagrywarki.

Narazie robię testowo na moim netbooku, na którym nie ma absolutnie żadnych istotnych danych. W przyszłości pomyśle choć ważne dane z szyfrowanych partycji będą docelowo kopiowane przy użyciu backupu online na zdalne serwery.

pozdrawiam

Nie bardzo teraz rozumiem Twój problem. Nie masz nagrywarki, czy TC nie widzi nagrywarki, mimo, że ją masz…?!

Nagranie tej płyty jest absolutnie konieczne, chyba że nie zależy Ci na bezpieczeństwie danych. W razie uszkodzenia (lub podmiany) bootsector’a, tylko ta płyta pozwoli Ci przywrócić bootsector zamontowany przez TC, albo oryginalny, systemowy, lub odszyfrować dysk. Po zrobieniu obrazu ISO, podmontuj go w Daemon Tools i pokaż tę lokalizację TrueCryptowi, i będzie zadowolony. A program do backupu online nie zaszyfruje Ci danych tak skutecznie (jeśli w ogóle zaszyfruje…), jak TC. Możesz to najwyżej robić ręcznie, szyfrując je przed wysłaniem w kontenerach TC.