Wirtualne maszyny win98 - czy da się drukować bez sterownika

Korzystałem z VIrtual PC dla Windows 7, ale miałem problemy z ustawieniem folderów współdzielonych, tak, żeby można było przesyłać pliki między Win98, zainstalowanym na wirtualnej maszynie, a prawdziwym Win7 - na Win7 w Mój Komputer folder współdzielony był widoczny, ale na Win98 nie było tego folderu. Teraz ściągnąłem VirtualBox i mam kolejny problem - początek uruchamiania działa dobrze, pokazuje się logo Win98, a potem czarny ekran z białą kreską w lewym górnym rogu i nic się dalej nie dzieje. Co ciekawe, tryb awaryjny działa dobrze. Niestety, tutaj też mam problem z folderem współdzielonym - jest tak samo jak w Virtual PC, czyli w WIn7 folder widać dobrze, a w WIn98 nie ma go wcale, choć zaznaczyłem opcje wymiany bidirectional i w VirtualBoxie folder jest widoczny, jednak w WIn98 nie. I teraz nie wiem, czy mam ściągać VMware, czy tam znów nie będzie takich problemów.

Napiszę krótko, po co mi to. Mam stary program, który na Windows 7 działa częściowo, ale w losowych momentach potrafi się wykrzaczyć, na przykład nagle wykonuje nieprawidłową operację, albo nie pozwala zapisać gotowego pliku. Dlatego wymyśliłem, że zainstaluję go na wirtualnej maszynie WIn98. Na Virtual PC wszystko działało, ale pojawił się problem z drukarką - nie ma sterowników do Win98, więc nie działa. Postanowiłem więc, że będę pracował na programie pod Win98, a samo drukowanie będę robił w Win7, ale pojawił się z kolei wspomniany problem z przesyłaniem plików między oboma Windowsami. No i teraz nie wiem, co z tym zrobić. Czy pod VirtualBoxem albo VMWare możliwe jest drukowanie bez sterownika pod Win98, jeśli na Win7 drukarka działa dobrze? A jeśli nie, to jak poprawnie ustawić te przesyłanie plików i na którym programie będzie ono najprostsze - najlepsza byłaby opcja drag & drop, któa podobno jest na Virtualbox, ale też jakoś mi nie działa. Niby zrobiłem wszystko według tutoriali, ale widocznie coś jest nadal źle. Na programie pracuje mój tata, który trudno się przyzwyczaja do zmian, więc chcę, żeby praca na tym programie była możliwie najprostsza.

instalowałeś pakiet sterowników virtualbox pod win98? w oknie z wirtualną maszyną z paska wybierz “zainstaluj VBoxGuestAdditions”, w “mój komputer” na win98 powinno się to pojawić pod ikonką cd-romu. zainstaluj sterowniki i powinno zaskoczyć. a jeśli nie to spróbuj zmienić model karty sieciowej w ustawieniach wirtualnej maszyny. folder współdzielony nie będzie widoczny, póki nie będzie działała sieć, bo folder ten widoczny jest dla systemu jako dysk sieciowy. jeśli sieć działa, a “dysku” nie widać to spróbuj polecenie

net use x: \\vboxsvr\sharename

gdzie: x - litera dla dysku; sharename - nazwa współdzielonego folderu. wg helpa VB, współdzielenie działa dla systemów od win2000+

Virtualbox nie wspiera windows 98, w przypadku tego systemu lepiej skorzystać z virtual pc, ewentualnie vmware.

I w Virtualboxie, i w VMware nie wykrywa mi dvd-romu. W Virtual PC działa on dobrze. W Virtualboxie ustawiłem na te guest additions, a w VMWare na napęd fizyczny i w Mój Komputer go nie ma…

W VMware wykrył mi pendriva, ale z kolei jest bardzo niska rozdzielczość, bo bez płyty nie może zainstalować sterowników do grafiki.

W VMware jest ciekawa opcja, żeby mógł korzystać z prawdziwego dysku, a nie wirtualnego, ale też jakoś nie mogę tego ustawić.