"Wirtualny" Linux - czy da sie wykonać

Witajcie. Kolega do prezentacji potrzebuje linuxa. Ciekawi go jednak rozwiązanie, czy da się wykorzystać do tego wirtualny system np. zainstalować linuxa na VB. Pozostają jednak pytania:

  1. Czy da się przekazać taki obraz przez rzutnik ?

  2. Czy da się utworzyć współdzielony katalog z tym linuxem ?

  3. Jak ma się licencja linuxa co do takiego wykorzystania ?

Z Linuksem możesz praktycznie robić co chcesz.

Da się.

Przekazujesz obraz na komputerze-gospodarzu. Wirtualna maszyna działa w “oknie” i będzie widać co się dzieje na wirtualizowanym systemie.

Nie rozumiem dlaczego by nie użyć LiveCD i zamontować partycje windowsową na tym.

A możesz powiedzieć w jaki sposób to ustawić ? Hard_vard , a nie obciąży to mocniej komputera? Jeżeli jest to równie płynne, a mógłbyś coś więcej o tym napisać to byłbym wdzięczny, bo pomysł dość ciekawy. Ponadto Linux jest systemem w pełni darmowym z tego co mi wiadomo, również jego jakby to ując pochodne wersje jak np. kubuntu (oraz samo ubuntu), tak?

Czy jest darmowy to zależy od dystrybucji. Czasem wychodzą również komercyjne wydania.

Linux to nie to samo co UBUNTU. Jest to jądro systemu na którym opiera się cały system.

Ubuntu, Kubuntu, Mandriva, Fedora, OpenSuse i tysiące innych to systemy operacyjne.

Mocniej obciąży Ci odpalenie systemu na Virtualboksie niż odpalenie z liveCD. O ile dobierzesz odpowiednio lekką dystrybucje. Gdy odpalisz dystrybucję live sama powinna znaleźć i zamontować partycje windowsowe.

Choć czasem lepiej mieć te pliki na dysku zewnętrznym, pendrive, karta pamięci. Jeśli jesteś nowy w śród użytkowników linuksa polecam Ci dość lekkie lubuntu. www.lubuntu.net. Co do podpinania rzutnika. Nie mam pojęcia jak o zrobić. Można pogooglować, jeśli jednak czas Cię goni możesz spytać na kanale IRC #ubuntu-pl w sieci Freenode.

Licencja Linux-a skrótowo mówi tak:

Rób z nim co chcesz, modyfikuj jego kod jak chcesz, ale to, co napiszesz własnego lub coś poprawisz, masz udostępnić.

Jeżeli uruchomisz wirtualny system, to będzie on działał w oknie tak jak np przeglądarka internetowa. Będziesz na ekranie monitora widział system wirtualizowany, jak i system gospodarza, czyli zainstalowany na fizycznej maszynie. Przykład masz tu np http://virtualbox.pl/files/2009/09/virtualbox_vista.png

Jako system gospodarz to jest Linux, a wirtualizowany system to Vista.

Co do Live CD, to sam możesz przetestować jak to będzie działać. Pobierasz np Ubuntu, odpalasz Live CD i pracujesz na nim. Według mnie, wirtualizacja jest lepsza, bo jeżeli będzie robił jakieś cuda na tym Linuksie podczas prezentacji, to Live CD może zamulać.

Triniti888

Co Ty za herezje prawisz? LiveCD będzie działał lepiej niż virtualizacja. Zasoby Ci zeżre: windows, virtualbox, i linux. W liveCD wszystkimi zasobami zarządza linux!

Ale dzisiejsze komputery, nawet laptopy bezproblemowo obsługują sprzętowa wirtualizację, więc problemu nie widzę. Co do LiveCD to zależy. Jeżeli na instaluje programów, uruchomi ich z dwadzieścia, to może się płyta CD/DVD zajarać :smiley:

On je zapisze w RAM. Ty chyba nie oczekujesz, że on ci je zapisze na płycie?

No dobrze, a zatem zainteresowanie jest ubuntu, z tego co wyczytałem to jest on darmową dystrybucją czy płatną? Z tego co zrozumiałem płatne jest zamówienie go na płycie, tak? A ściągnięcie, jak i użytkowanie jest darmowe? I jak możecie to nadal mi powiedzcie jak ewentualnie podpiąć współdzielony katalog w VB. Hard_vard , dzięki za lubuntu - z pewnością poczytam.

Lubuntu to Ubuntu z LXDE, dużo lżejsze od ubuntu.I tworzone przez społeczność Ubuntu.

Ubuntu jest darmowe. Napisz mi na PM GG albo Jabber to powinienem pomóc Ci z wyborem dystrybucji.

@arlid

Aby móc korzystać ze współdzielonych katalogów oprócz pakietu virtualbox trzeba zainstalować pakiet virtualbox-guest-additions. Potem w ustawieniach maszyny wirtualnej wybierasz katalog, który ma być współdzielonym. Z poziomu Windowsa będzie on widoczny w Otoczeniu sieciowym. Jeśli nie, trzeba użyć opcji Mapuj dysk sieciowy.

Tak, Ubuntu jest darmowe. Dla potrzeb instalacji na VBox nie musisz go nawet nagrywać na płytę - zainstalujesz wskazując obraz *.iso do zamontowania jako napęd CD wirtualnej maszyny.

=======

Odnośnie wydajności - nie ma się zupełnie czym przejmować. Instalowałem i uruchamiałem vbox oraz linuksa na przedpotopowym komputerze (1 657 MHz, 768 Mb RAM) - system gospodarz - linux - system gościa - też linuks.