Wirtualny system z pendriva na wielu PC

(Archimond55) #1

Witam, na początku już powiem, że nie mam pojęcia w którym dziale powinienem utworzyć ten temat by dotarł on do najbardziej zorientowanych - padło na ten.

Szukam porad dotyczących szybkiego przenoszenia systemu wirtualnego, który będzie znajdował się na pendrivie.

Chodzi o coś takiego: mam specjalistyczny program, który działa prawidłowo tylko na wersjach 32 bitowych i nie działa w ogóle na Win10.

Systemy na których ma działać owy program to:

• Laptop Win10 (64bit)
  • PC z Win XP (32 bit)  
  • PC z Win 7 (64 bit)

Wpadłem na pomysł, by zainstalować wirtualny system z tym programem na pendrivie dzięki pomocy VirtualBoxa i dowolnie sobie go przenosić między komputerami w zależności gdzie się znajduję. Czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Czy byłby jakiś inny szybszy sposób działania takiego wirtualnego systemu?

Z góry dzięki.

Pozdrawiam

(bart86) #2

wystarczy że dysk dla wirtualnego systemu utworzysz na pendrive i po podłączeniu w ustawieniach maszyny wirtualnej go wskażesz

(Archimond55) #3

@bart86 ok, ale jak to wygląda od strony różnych systemów? Na każdym komputerze zainstaluję virtualboxa. Czy będzie musiał być on tak samo skonfigurowany na każdym komputerze i czy nie popsuje on tych plików na pendrivie jeśli przeniosę je na inny komputer?

(MacGregor) #4

A może po prostu zainstalujesz system na pendrive? Chociaż nie wiem czy windows i jego chore instalatory na to pozwalają.

(Archimond55) #5

@MacGregor Raczej odpada, bo często używam też programy lub przeglądarki z podstawki, z którymi nie ma problemów, więc dużo wygodniejszą opcją byłby system wirtualny, który w każdej chwili mógłby być zminimalizowany i maksymalizowany :)

(Nexu) #6

Nie będzie problemu z przenoszeniem virtualnego dysku. Swego czasu sam kiedyś tak robiłem przenosiłem wirtualkę między Win 7 i Linux. A ponieważ potrzebujesz virtualny system 32 bitowy to nie będzie problem z odpaleniem go na podanych przez ciebie maszynach, najlepiej skonfiguruj je tak samo na wszystkich kompach (ilość ramu, dostępne napędy itp.) jak wykryje różnice to vb potrafi straszyć komunikatami o błędach.

Robisz tak jak napisał bart86, tylko jedna rada pamiętaj, aby co jakiś czas robić backup virtualki, z penami różnie bywa.

(bart86) #7

systemy gościa nie mają nic do tematu, jeśli na każdym z tych systemów zainstalujesz tę samą maszynę wirtualną np. VirtualBox to dla systemu wewnątrz wirtualizowanego się nic nie zmienia.

Maszyna wirtualna wirtualizuje wszystko od proca aż po grafikę, dysk i system wirtualizowany zawsze bęzie widział to samo.

System będzie zainstalowany na wirtualnych dysku, z niego będzie się ładował, na nim będzie pracować i na nim będzie wszystko zapisywać, tak jakby to był fizyczny HDD. Tylko ten wirtualny dysk utwórz na pendrive w ustawieniach każdej maszyny osobno wskazujesz nośniki. Jako dysk SATA wskaż plik dysku z pena i tyle.

(Archimond55) #8

Jestem już po całej akcji i wszystko działa nawet na win10. Jest jednak jeden mały problem: trochę muli, ale da się pracować. System wirtualny to Windows XP 32bit.

Jakie byłyby optymalne ustawienia tego systemu? Obecnie dałem mu 1 rdzeń. 1024 MB ram oraz 128 MB pamięci grafiki.

Najsłabszy PC to c2d 2.5Ghz z 2 GB ramu, a win7 i win10 to i5 z 8 GB ram.

(MacGregor) #9

Jeżeli aplikacja nie wymaga takiej ilości to spokojnie możesz zmniejszyć ram do 512 i przydzielić więcej mocy obliczeniowej (procesor). Wydaje mi się że to pomoże.

(bart86) #10

na każdym komputerze chyba możesz te ustawienia dać inne jak masz słabszy c2d to daj jeden rdzeń ale jak już na innym masz go na kompie z i5 to daj 2-rdzenie i 2GB ram

będzie mulić bo zapis/odczyt pena jest w porównaniu do HHD dość niski i tu leży przyczyna

(Archimond55) #11

Rzeczywiście jest to raczej wina pena, bo nawet jak dałem 2 GB ramu niewiele się zmieniło. Z rdzeniami z kolei występuje jakiś problem, bo musiałbym odblokować funkcję I/O APIC, która może obniżyć wydajność oraz powodować problemy z zainstalowanymi systemami wirtualnymi - to nie zmieniałem i został 1 rdzeń. Myślę, że na chwilę obecną wystarczy mi tak jak jest. Dzięki wielkie za pomoc! :slight_smile:

Pozdrawiam