Wirus blokujący pliki

Witam. jak większość mam podobny problem, jakieś dziadostwo zainstalowało mi się na komputerze i poblokował wszystkie pliki. Czy Ci którym to się wydarzyło udało się to jakoś odkręcić? Reinstalacja systemu nie pomogła i pliki na innych partycjach nadal są poblokowane.

Pomocy.

Dobrze, że zrobiłeś reinstalację  systemu, ale pliki zaszyfrowane tylko nadają się do usunięcia.

Tak nie do końca, nawet jeśli nie ma w tej chwili uwolnionego klucza do tych plików (co dobrze by było sprawdzić), to jeśli są to ważne dokumenty po prostu czekać, aż ten klucz w końcu wypłynie.

To mam jeszcze kilka pytań, mianowicie:

  1. jeśli zrobiłem reinstalacje Windowsa z poziomu panelu sterowania, to czy ten wirus został usunięty, czy może być gdzieś jeszcze ukryty na innych partycjach? żaden z antywirów ani programów do wykrywania złośliwego oprogramowania nic nie wykrywa.

  2. czy jeśli wgram jakieś nowe pliki zostaną one zainfekowana?

  3. jeśli chodzi o klucz, (pod tym względem jestem laikiem) to gdzie on ma wypłynąć jak go szukać? nie ukrywam, że zanim wszystko skasuje chciał bym spróbować odzyskać chociaż część plików.

  4. co możecie mi polecić, aby zainstalować żeby znowu mnie to samo nie spotkało.

Żaden program nie zabezpieczy się przed infekcją, podstawa to rozsądne i umiejętne korzystania z komputera.