Wirus czy przestarzały sprzęt?

Witam
Mam od jakiegoś czasu problemy z komputerem. Działa mi coraz wolniej, zużycie pamięci dochodzi do 70-80%, zdarza się że komputer się zawiesza. Avast nie wykrywa problemów, Malwarebytes tak samo, jednak kto tam wie, może coś się przyplątało i po prostu tego nie wykrywają? Inna opcja to, że to jednak kwestia starego komputera, choć nie mam jakoś wielu rzeczy zainstalowanych. Z drugiej strony jednak komputer ma 7lat: PROCESOR: AMD A8 Series A8-3850 2.9GHz, PŁYTA GŁÓWNA: Gigabyte GA-A75M-S2V, PAMIĘĆ: Kingston HyperX 4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM Blue (KHX1600C9D3B1/4G),DYSK: Western Digital Caviar Blue 3.5”, 500GB, SATA III, 7200RPM, 16MB.

http://www.wklejto.pl/780285
http://www.wklejto.pl/780286
http://www.wklejto.pl/780287

Będę wdzięczny za odpowiedź czy to jakiś wirus czy jednak kwestia przestarzałego sprzętu? Jeśli kwestia sprzętu, to na co by było warto zrobić? Dokupić pamięć? Jeśli tak to jaką? Przyznam, że jest też problem chyba z zasilaczem, bo przy uruchamianiu przez ok.2minuty bardzo głośne dźwięki dochodzą z komputera.

Na dzień dobry test HD Tune i SMART dysku.

A nie można by tak zrobić audyt systemu i sprawdzić co powoduje ten skok ramu za pomocą narzędzia z Sysinternals suite

Tragicznie to nie wygląda, procesor stary, ale jeszcze w Low Endzie mieści się. Logi sprawdzi Juliusz, a ja tylko o HDTune (zdrowie + wykres prędkości poproszę), jeżeli masz tak wysokie użycie pamięci plik wymiany ląduje na dysku. Jeżeli dysk będzie trzymał formę tylko druga kość RAM i powinno być lepiej.

Bardziej piski (cewki, nic groźnego), czy tarcie (łożysko w wentylatorku zużyte, koszt 10-20zł wymiana, też nic śmiertelnie groźnego).

HDTune_Benchmark_WDC_WD5000AAKX-001CA0

W zakładce “zdrowie” nic mi się nie wyświetliło, chyba że to jakoś osobno się uruchamia (nie widzę tam żadnego przycisku - start)?

Jeśli idzie o odgłosy podczas startu, to bardziej bym to opisał jako takie tłuczenie się, chociaż dość jednostajne, które w miarę upływu czasu coraz bardziej cichnie, raczej to nie są piski. Tzn. ogólnie te odgłosy niczym nie grożą, w sensie że coś się z komputerem może złego stać?

Raczej nie, może jakaś śrubka się poluzowała lub wiatraczek zatarty. O ile komputer nie gaśnie, uruchamia się bez problemu, działa chłodzenie to nie powinno być większego zagrożenia.

Jeżeli chodzi o dysk zastanawiający jest tylko spadek po 40 i na 90 sprawdź jeszcze raz , najlepiej na LIVECD, jak nie bezie ich-> dysk jest OK i tylko RAM dobrać oraz posprzątać. :slight_smile:

Pewnie wentylator hałasuje i jak się rozgrzeje to jest wtedy ok

HDTune_Benchmark_WDC_WD5000AAKX-001CA03
Tak wyszło za drugim razem. Też jest taki nagły spadek. W kolejnej próbie też takie duże wahnięcia się pojawiły, tylko w innych miejscach.
A LIVECD, to jak mam sprawdzić?

Czyli rozumiem, że tym hałasem przy uruchamianiu nie muszę się bardzo przejmować. A gdybym chciał coś z tym zrobić, to jakie są opcje i czy samemu dałoby się coś zdziałać w tym temacie, czy lepiej serwis komputerowy, by czegoś nie zepsuć?

Byłbym jeszcze wdzięczy jakby ktoś mógł rzucić okiem na logi, bo cały czas jest pewnie też opcja jakiegoś wirusa czy coś.

Witaj @gizmo21

Infekcji nie ma, ale parę rzeczy należy zrobić.

  1. Naprawa błędu systemu, spotykany w Windows 7.
    Event filter with query "SELECT * FROM __InstanceModificationEvent WITHIN 60 WHERE TargetInstance ISA "Win32_Processor" AND TargetInstance.LoadPercentage > 99" could not be reactivated in namespace "//./root/CIMV2" because of error 0x80041003. Events cannot be delivered through this filter until the problem is corrected.
    Kliknij w zielony Download. Może wyskoczyć dodatkowe okno z reklamą, zamknij je, a pobrany plik uruchom i zainstaluj poprawkę.
  2. Twoja domyślna przeglądarka FireFox jest nieaktualna.
    Kliknij Menu Pomoc
    obraz
  3. Pobierz ten plik i zapisz w katalogu z FRST, tzn. C:\Users\Matthias\Downloads
    fixlist.txt (386 bajtów)
    “Plik naprawczy, tylko dla Ciebie, został wykonany w FiRST Editor 1.09b © ijuliusz.pl”
  4. Uruchom FRST i kliknij Napraw, program wyłączy niepotrzebne procesy, zrobi Punkt Przywracania i zacznie pracę.
  5. Po restarcie wklej plik wynikowy.
1 polubienie

Jak już wszystko, co powyżej, wykonasz, to warto wrócić do dysku, który wydaje się być sprawny i wykonać dobrą defragmentację wszystkich partycji po kolei, przy czym partycję systemową (“C”) spod bootowania. Taką opcję posiada program Defraggler > Ustawienia > Defragmentacja Boot Time > Raz i… restart.

1 polubienie

A ten plik wynikowy, to gdzie znajdę, albo jak mam go wygenerować?
To jest ten plik? http://wklejto.pl/780377

Rozumiem, że w takim razie to mulenie komputera, to jednak przyczyn muszę szukać po stronie sprzętu. Dziś strasznie mi wolno pracuje… Z tego co piszecie z dyskiem wydaje się, że jest ok, czyli pozostaje kupno pamięci? To powinno pomóc?

Tzn. tym programem po kolei mam każdą partycje defragmentować, tak? To powinno pomóc w usprawnieniu działania komputera?

To musi pomóc, przy otwarciu kilku kart, szczególnie jak lubisz Chrome, strony ląduja na HDD. Prosty test CTR+alt+del i zobacz jaki duży amsz plik wymiany.

Odrobinę, defragmentacja ułoży “tematycznie” dane na dysku, nie będzie bigosu i takiego szukania.

Tak, otworzyć program, po kolei od góry zaznaczać poszczególne partycje i na dole kliknąć “Defragmentuj”. Po tym, na końcu, wykonać defragmentację spod tzw. bootowania, jak opisałem wyżej. To ważna (dla dysków HDD) opcja!

Ok, tylko jako laikowi napiszcie jaką konkretnie mam kupić pamięć i czy nie będę miał problemu by samemu ją zainstalować? Co prawda korzystam z Firefoxa, ale faktycznie mam tendencje do otwierania sporej ilości kart jednocześnie.
Gdzie konkretnie znajdę ten plik wymiany?

CPUZ weź zainstaluj i tam w zakładce Memory bodaj masz podane. Wklej tak beziesz miał wypełnione, może będzie trzeba zmienić slot w widoku, a ktoś rzuci okiem na Allegro, 100% gwarancji nie ma, ale łącząc dwie takie same na 99% powinny zadziałać.

Z tego co poszperałem w necie, to z tego wynika, że to jest moja pamięć https://www.morele.net/pamiec-hyperx-hyperx-blu-ddr3-4-gb-1600mhz-cl9-khx1600c9d3b1-4g-406259/ a przynajmniej tak wygląda.

Zgadza się, nawet na Allegro jest, tak mi się wydaje sprawdź jeszcze po numerach i zapytaj o gwarancje jakaś:) https://allegro.pl/listing?string=KHX1600C9D3B1%2F4G&description=1&bmatch=baseline-cl-dict42-uni-1-1-1024

Tak, wygląda, że to dokładnie ta którą mam. Rozumiem, że taka opcja (w sensie dokładnie ta sama pamięć) będzie najpewniejsza, inna pamięć mogłaby nie podjeść? Czy ewentualnie jest sens szukać czegoś innego, a jeśli tak, to na co zwracać uwagę?

Dokładnie tak jak mówisz, inne zegary, opóźnienia, kości pamięci mogą uniemożliwić współprace różnych kości.

Tylko tańszej oferty :slight_smile:

Ew. jak dostaniesz Ram i ruszy ustaw w Bios dla APU 256 MB, żeby więcej nie zabrało. :slight_smile:

1 polubienie