Wirus na Androidzie


(ricardos2) #1

Wczoraj w trakcie przeglądania renomowanych stron w internecie  pojawił mi się czerwony napis Lwirus , grozi on , że w ciągu 24 godzin zniszczy kartę sim , wszystkie dane , zostało mi jeszcze 12 godzin i nie wiem jak postąpić w tej sytuacji . Podłączyłem pod laptop i co się dało skanowałem NOD 32 i nic nie wykrył komunikat zniknął . smartfon to sony X4agua , co z tym problemem robić ?


(Ollo98) #2

Pokażesz screena? Możliwe że to była reklama.


(Kitas5) #3

Olej takie komunikaty. Reklamy które mają za zadanie wyciągnąć Twój numer i wcisnąć subskrypcję smsową.


(ricardos2) #4

Dziękuję, byłem w serwisie , kazali  po oglądnięciu informacji , zrobić to co sugeruje Kitas5 


#5

Android nie jest w stanie od tak złapać wirusa. To tylko i wyłącznie reklamy. Nie ma co nabierać się. Oni mają z tego hajs, że wyświetli Ci się reklama, Ty w nią wejdziesz i będziesz musiał wysłać sms, zazwyczaj za 6zł+ a Ty nic z tego nie będziesz miał.


(Kitas5) #6

Ty jak Ty, ale po wpisaniu numeru to oni przysyłają smsy z numerów różnych np. 60568.

Wtedy jest cyrk :slight_smile: Za każdego smsa od nich masz od 2-6 zł w plecy. Czy go otworzysz czy nie kasa poszła. Jeśli ktoś jest przewrażliwiony i chce jednak mieć program antywirusowy na komórce to polecam darmowy Eset. Nie trzeba wykupować funkcji premium i do tego nie obciąża sprzętu.


(adi0922) #7

Wirusa na androidzie wcale trudno nie jest złapać. Ale raczej nie pobierasz plików z chomikuj z darmowymi apkami czy nie wiadomo skąd. Reszta jak mówią inni


(Drobok) #8

Po wpisaniu numeru trzeba jeszcze wpisać kod z sms’a by aktywować usługę :stuck_out_tongue:


(Europingwiny) #9

Jest wiele takich niby “wirusów”. Jest to jednak sposób na wyłudzenie pieniędzy, aby np. pograć jakąś appkę z Google Play lub innej strony. Przejmuje się tylko wtedy jeżeli Twój antywiurs będzie dawał jakieś alerty. 


(MacGregor) #10

Nie masz odblokowanego bootloader’a czy dostępu do root’a to nie masz żadnej szansy na złapanie jakiejkolwiek infekcji w systemie. Co najwyżej jakieś śmieciowe aplikacje. Resztą została już powiedziana.


(Kacperch383) #11

Przywróc do ustawień fabrycznych (sformatuj). Ja miałem złośliwego trojana i co chwila reklamy, a po formacie wszystkie ładnie śmiga ;].


#12

Można mieć trojana na Androidzie?


(Kacperch383) #13

sam nie wiem xD


(MacGregor) #14

Wszystko można mieć ale nic samo się nie zainstaluje. Na wszystko musisz wyrazić zgodę i przyznać uprawnienia. Dlatego jedyną dziurą w tym systemie jest głupota ludzi.


(_tommy_) #15

@MacGregor

Instalacja aplikacji, czy to ze Sklepu czy to z Nieznanego Źródła jest równie niebezpieczna. W Sklepie swojego czasu były “lewe” aplikacje, oczywiście nie wszystkie ale były. Te z NŹ to te crackowane, tego oczywiście należy unikać jak ognia, lepiej zapłacić parę zł niż później płakać do skorupki bo coś się dzieje z naszym smartfonem. 

Tu przyznaje rację, że “jedyną dziurą w tym systemie jest głupota ludzi” ;) 

 

 


(MacGregor) #16

A gdzie ja powiedziałem że sklep jest bezpieczny? 99% osób nawet nie czyta jakie przyznaje uprawnienia aplikacją a jak mają root’a to jest ustawiony na automatyczne przyznawanie praw żeby wkurzający monit za każdym razem się nie pokazywał. W ten sposób choćby na ekranie pojawił się wielki migający baner to ludzie i tak klikają dalej/sprawdź to itp.


(Pawlo2) #17

Ja miałem podobnie, wszedłem przez przeglądarkę na facebooka żeby zobaczyć stronę telewizji lokalnej z mojej okolicy (znam ją) i przeglądać inną znaną stronę. Przeglądałem ją a nagle wyskoczył mi komunikat że na moim urządzeniu wykryto wirusa a telefon zaczął wibrować.W nawiasie było 7 i na stronie było czerwone tło. Potem dałem ok żeby wyłączyć ten komunikat to pojawiła mi się jakaś dziwna strona, miała dziwny adres (było czarne tło i taki zielony przycisk żeby coś zrobić z tym wirusem), miałem wejść w to ale szybko z tego wyszłem i wyłączyłem przeglądarkę. Pobrałem zaraz ze sklepu Play Kaspersky Antivirus włączyłem pełne skanowanie i nic nie wykryło ale mi się wydaje to podejrzane z tym wirusem bo wyskoczyło mi to tak z niczego. Wcześniej tego nie było. Czy to jest naprawdę wirus, coś groźnego czy nie i mogę być spokojny??


(krystian3w) #19

Androida pewnie bezpośrednio nie, wymagał by aplikacji androidowej co by zmodyfikowała kartę i np. dodała plik autorun.inf i w systemie Windows aktywowane autodtwarzenie urządzeń.