Wirus na telefonie?

Surfowalam po Internecie na komorce motorola moto g 2nd gen i nagle weszlo mi na strone “iggfinancial.com” i wyskoczyl komunikat: “warning! your phone is attacked by severe virus that can steal your privacy which created by American Hackers on Maj 19th. Please clear this virus immediately.” Co mam zrobic?

To prawdopodobnie zwykłe oszustwo mające nakłonić cie do instalacji jakiegoś programu rzekomo antywirusowego, zgaduję że w komunikacie był też link do instalacji programu (często linki te mają lakoniczny opis typu “oczyść teraz” lub “clear now”).

Takie komunikaty często są umieszczane jako reklamy na stronach po to aby przestraszyć odwiedzającego i nakłonić do instalacji jakiegoś programu, należy unikać instalowania takich rzeczy bo często są to kiepskie antywirusy które słabo działają lub pokazują że usuwają wirusy choć nic nie robią albo nawet same są wirusami.

Oczywiście są wirusy na smartfony i nie można wykluczyć że faktycznie masz coś ale można obniżyć ryzyko, przede wszystkim nie instaluj nic z takich komunikatów/reklam na stronach i unikaj instalowania wszystkiego bez zastanowienia ze sklepu z aplikacjami (nawet w oficjalnym sklepie google jest dużo złego softu który zawiera wirusy lub szpieguje i co rusz się pojawiają fałszywe antywirusy).

Warto zainstalować sobie jakiego znanego dobrego antywirusa np. Kaspersky żeby sprawdzić czy nie masz żadnego syfu (choć i tak na androidzie antywirusy mają mocno ograniczone możliwości w porównaniu z komputerem ale to inna sprawa), aby się upewnić że instalujesz autentyczną aplikację a nie fałszywkę podszywającą się pod autentyk warto sprawdzić przed instalacją wydawcę oraz od kiedy aplikacja jest w sklepie.

Wielkie dzięki za odp i porady :wink: