Wirus tworzący skróty na pendrivie jak się pozbyć?

Witam serdecznie. Na wstępie prosiłbym admina o nie usuwanie posta, ponieważ jest to dość istotny problem, myślę że co niektórzy mieli z nim styczność, i mogli by mi pomóc.

Problem jest taki, że prowadzę punkt usługowy, gdzie klienci często podpinają swoje dyski zewnętrzne. Pendrive’y, karty SD, itp. Pewnego pięknego dnia, ktoś przyniósł zainfekowanego pendrive’a, i „poczęstował” wirusem mój sprzęt. Klienci zaczeli się skarżyć, że wirus rozprzestrzenia się również na ich komputerach. Mój program antywirusowy widział tą infekcję, tylko ludzie po prostu to ignorowali, i dalej wchodzili w dysk zewnętrzny, który aktywował infekcję po przez doubl klick na „skrót” który tworzył (najczęściej była to nazwa dysku np: Skrót do Kingstone 8gb). Moje próby walk z tym robakiem były skuteczne, udało mi się go usunąć bez reinstalacji systemu, ale problem powrócił. Dodam iż nie kontroluję tego co robią klienci, także nie widzę czy ktoś ma zainfekowany dysk zewnetrzny czy nie, a podejrzewam że większość ludzi ignoruje alert programu antywirusowego i dalej robi swoje.

Postanowiłem wymienić cały system, ogólnie kupiłem Windows 7, i chcę pracować teraz na tym systemie. Tutaj pytanie, czy jest szansa aby nadal komputer stał wolny, i klienci mogli korzystać z niego swobodnie, bez obaw że ponownie zainfekują sprzęt? Czy nie ma innej opcji, jak pilnować każdego pendriv’a który jest podpinany do komputera?

Teraz korzystam z programu antywirusowego Avast Premier 2015, mam zamiar przerzucić się na BitDefender, używam go na swoim prywatnym komputerze, i zawsze wykrywa infekcję z dysków zewnetrzynych No ale wiadomo, ja o swój komputer dbam dlatego nie ignoruje wirusów, tylko je usuwam, ale osoba której sprzęt jest obojętny, ma to gdzieś i infekuje komputer.

Proszę o jakieś rady, jak skonfigurować komputer, antywirusa, lub jakiś bloker, tak abym mógł być spokojny i pewny że komputery są „czyste” i nie przenoszą tego wirusa dalej.

Ogólnie dzwoniłem do jakiegos „pogotowia” informatycznego, i po wypowiedzeniu słów „wirus tworzący skróty na pendrivie” Pan skomentował że to bardzo ciężki w pozbyciu się wirus, i najskuteczniejszym sposobem będzie postawienie od 0 całego systemu. W dodatku krąży on od jakiegoś roku.

Proszę o jakieś rady. Może macie jakiś skuteczny antywirus, który chroniłby komputer przed wirusami z dysków wymiennych, wyłączenie bootowania pendrive’ów? każda rada będzie pomocna. Pozdrawiam

Użyj USBFix z funkcji Vaccinate.

USBFix -Download UsbFix Windows Installer: http://www.fosshub.com/UsbFix.html

 

I to rozwiąże moje wszystkie problemy :)? Oczywiście używam USBFix, ale musiałbym zrobić to z każdym pendrivem klienta? Prosiłbym o jaśniejsze informacje. Dzięki z góry.