Wirus ukash - jak zapobiegać?

Witam.

Ostatnio strasznie dużo mówi sie o tym złośliwym oprogramowaniu i zastanawia mnie, jak zapobiec zarażeniu takim wirusem? Gdzie najczęściej taki wirus można złapać, czy da sie go jakoś “ominąć” na przykład ignorując dany link/informacje w jakiś sposób? Jak zapobiec takiemu zarażeniu komputera i na co szczególnie uważać?

Jest ktoś w stanie to opisać - bo przypuszczam, że będą to cenne informacje nie tylko dla mnie. Przeglądałem informacje na temat wirusa w internecie, ale nigdy nei znalazłem odpowiedzi jak uniknąć. Jedną tylko, że można zignorować komunikat, ale w jaki sposób? Czy wraz z nim wyświetla się opcji zignorowania, czy może jednak trzeba zrestartować komputer “z palca” lub coś?

Na stronie cert.pl o tym wirusie jest napisane tak:

“Malware instaluje się poprzez wejście na stronę z tzw. “exploit-packiem”, który poprzez lukę w niezaktualizowanym oprogramowaniu przejmuje kontrolę nad systemem ofiary i ściąga z sieci oraz uruchamia złośliwe oprogramowanie.”

Wychodzi więc na to, że najlepszy sposób to posiadanie najbardziej aktualnego systemu i oprogramowania. No i oczywiście sprawny, rozgarnięty mózg, który tak pokieruje użytkownikiem komputera, by ten nie klikał byle czego i byle gdzie.

Wystarczy spreparowany link który klikniesz a ukash już jest na twoim kompie wiec uważaj gdzie klikasz

Jak zapobiec? Aktualizować oprogramowanie.

Użyj SecurityCheck i zaktualizuj programy oznaczone jako “Out of date!”. To jedna z metod zapobiegania podobnym infekcjom w przyszłości. Szkodliwe oprogramowanie może dostać się do komputera przez luki w starych wersjach programów podczas gdy nowsze wersje programów posiadają załatane luki, które są obecne w starszych wersjach tychże. W razie problemów z samodzielnym przejrzeniem raportu z SecurityCheck, przedstaw go proszę na forum, to pomyślimy razem.

Aktualizować głównie Flasha i Jave,stare wersje Javy mają luki,dzięki którym Ukash może się zainstalować w komputerze ofiary.

Nie klikać na stronach byle czego,zwłaszcza na jakiś dziwnych,które czasami lubią wyskakiwać,bo tak jak ktoś wyżej wspomniał wystarczy kliknąć w link