Witajcie jaki dysk do chia?

A tak na serio już wybrałem ale napisałem taką swoją rozminę i … dajcie mi radę

A jednak tak kalkuluje i na dysku m2 z prędkościami 5GB/s leci około 3% na 10-12 min z użyciem 16 wątków procesora i 4.5 GB ramu wiec trzeba mi około 6.5 godziny na wygenerowanie działki. A z 2 dysków 18 TB można zrobić 356 działek. Aby wygenerować tyle działek trzeba by było 2 316 godzin czyli około 3 i 1/4 miesiąca. W tym działki mogą wydobywać i może być tak, że trafi się coś od razu a może być tak jak piszą na redicie ze maja po 300 działek i nic nie trafiają przez 3 tygodnie. Dodatkowo dysk jest obciążany 150-260 MB/s a procesor 80-100% w czasie tworzenia działki co daje nam na wytworzenie działki przemiał na miarę 4 797 000 MB co daje nam 4 797 GB co daje nam 4.7 TB zapisów na dysku aby stworzyć działkę czyli na dwa dyski 18TB aby zapełnić je działkami trzeba przemielić na SSD 1673 TB danych. Teoretycznie jest to dla nich limit działania bez awaryjne. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę fakt że ilość ludzi farmiących ciągle przybywa a przestrzeń waluty urosła w ciągu tygodnia o eksabajt a trudność z 100 wzrosła do 320. Teraz już sam nie wiem czy warto

Nie warto.

Policz zyski, zakładając utrzymanie się obecnego trendu cen i wzrostu poziomu trudności, odejmij od tego zużycie energii elektrycznej (i zapewne wymianę dysków za 2 lata, mowa o hdd, bo ssd padną prędzej pewnie). Wpisz do biznesplanu margines bezpieczeństwa rzędu 10-20%, plajta giełdy, spadek cen lub wzrost trudności. Uwzględnij 19% podatek dochodowy… i już wiesz, czy warto. Dla mnie nie. :wink:

Może mieszka blisko elektrowni i ma darmowy prąd, a koparkami dogrzewa mieszkanie w zimie i wodę do kąpieli? :wink:

… a może producent darmowego prądu zorganizuje strajk. :wink: ?
https://www.youtube.com/watch?v=p64OyFZ8-_8

A już wykupili wszystkie 18 terabajtowe gdzie tylko były a jak są to już ceny jak RTX po 5000 zł :stuck_out_tongue: Już nawet mniejsze rozmiary mają niższą cenę za terebajt ale się tak nie opłaca bo trzeba by więcej modernizować.