Wjazd na chatę do AMD'owców :)

Ostatnio przekopałem całą historię ewolucję procesorów na Wikipedia, było to niezwykle ciekawe, ale i tak nie wszystko mój łeb pojmuje… Jak te procesory są budowane i programowane i jak ustala się te taktowania i jak wygląda fabryczne podkręcanie że oni mogą, a my możemy spalić. Jeszcze fascynująca jest ta pogoń za nanometrami rok temu 14nm a w 2018 pierwsze 10nm Intela , Amd ma 28nm a są jeszcze tacy co kupują procki w technologi 45nm. Dla mnie czarna magiaaa… a że widziałem już zdjęcie hali produkcyjnej
AMD (z lotu ptaka) to moja ciekawość chce więcej :slight_smile:
Była już jakaś wycieczka do środka ? Jestem ciekawy jak to wygląda i jak produkują… Chyba jeszcze w Galileo tego nie było hehe… Jest gdzieś taki filmik ? Może jakiś vloger / youtuber, odwiedzał? Bo niewiem.

Jest odcinek “Sondy” poświęcony krzemowej dolinie, tam wszystko bardzo fajnie wyjaśnione i pokazane jak się robiło procesory.

1 polubienie

Jest na ten temat kilka odcinków i choć co prawda są już stare, to nadal ciekawe, bo podstawy są te same. No i to jest oryginalna SONDA! :slight_smile:
Naprawdę warto obejrzeć.
Przede wszystkim “Czynnik Si” cz. 1 - 5 (1984) “Jak się robi rozum” (1988), czy nawet “A’la carte” (1983).
Z pokrewnych - “Żelastwo” z 1986, czyli jak się robi(ło) komputery.

spoko