Włączanie i wyłanczanie się dysku twardego

(Rastko1) #1

Witam mam takie pytanie czy to normalne jak dysk twardy się włączy i wyłączy w czasie pracy kompa np oglądam strony internetowe i słysze jakby dysk włanczał się i wyłanczał się ale windows dalej chodzi normalnie i nie wiem co to moze być a dysk twardy to seagate ST330621A czy to oznacza że dysk już pada czy co??

(McDracullo) #2

Dsyk jeśli potrzebuje to kręci sie na maxa, jeśli nie to zwalnia. Seagety są stosunkowo głośne podczas pracy więc jeśli bardzo Ci to przekszadza możesz wymienić dysk/spróbować go jakoś wyciszyć.

(Rastko1) #3

ale szłyszę go tak sam jakby się wyłączał i włączał bo jak wyłączam kompa to taki sam dźwięk jest i gdy włączam kompa jest ten sam dźwięk

(McDracullo) #4

czyli jaki?

słyszasz harczenie dysku czy slyszysz poprostu jak się talerze obracają (jednostajny dźiwęk)?

(posiwiały) #5

No wiesz... Niebezpieczne jest jąkanie się kompa (zwiechy, przystanki itp)

Jak wszystko chodzi - to pewnie jest O.K. Net wchodzi do kompa po karcie do procka i tyle. No jeszcze na graf. Są programy , które zapisują strony na twardzielu. Ale jak mu nie kazałeś, to on tego nie robi. Nikt nie lubi się męczyć! Jak nie stuka i się nie jąka - to twardziel chodzi. Netinki są tak chude, że wystarczy im procek - i hopla do grafa! To co? Twardziel ma się męczyć? Jeśli w ustawieniach zasilania masz: wyłącz bezrobotne dyski- to one się wyłączą.Karetka przejechała. I nagle coś jest słoniowatego- trzeba zrzucić z RAMa do pliku wymiany- czyli na twardziela - to chop - karetka nadjeżdża! !!

(Rastko1) #6

Słysze zaharczenie i talerz staje a po pół skundzie talerze ruszają i zaharcza i wszystko ok

(JNJN) #7

Sprawdź wtyczke zasilającą molex/sata dysku - wymień na inną.

Zrób defragmentację wszystkich partycji dysku.

Co podaje Smart dysku - wklej tu.

(Rastko1) #8
ID	Opis atrybutu	Próg	Wartość	Najgorsze	Dane	Stan

01	Raw Read Error Rate	25	66	51	79390337	OK: wartość w normie

03	Spin Up Time	0	82	70	0	OK: zawsze pozytywnie

04	Start/Stop Count	20	98	98	3010	OK: wartość w normie

05	Reallocated Sector Count	36	100	100	6	OK: wartość w normie

07	Seek Error Rate	30	84	60	236363159	OK: wartość w normie

09	Power-On Time Count	0	88	88	11333	OK: zawsze pozytywnie

0A	Spin Retry Count	97	100	99	0	OK: wartość w normie

0C	Power Cycle Count	20	93	93	7905	OK: wartość w normie

C2	Temperature	0	33	56	33	OK: zawsze pozytywnie

C3	Hardware ECC Recovered	0	70	53	193173813	OK: zawsze pozytywnie

C5	Current Pending Sector Count	0	100	100	0	OK: zawsze pozytywnie

C6	Off-Line Uncorrectable Sector Count	0	100	100	0	OK: zawsze pozytywnie

C7	Ultra ATA CRC Error Rate	0	200	200	0	OK: zawsze pozytywnie

C8	Write Error Rate	0	100	100	0	OK: zawsze pozytywnie

CA 0	100	253	0	OK: zawsze pozytywnie

to jest z everesta defragmentacje nie dawno podałem to jest stary dysk ma ponad 5 lat to ma prawo się popsuć ale chce tylko wiedzieć czy ończy się jego żywot czy co się dzieje

(Danielm86) #9

dziwne bo u mnie poprostu niesłyszalny

(JNJN) #10

Smart jak zwykle pokazuje w dyskach Seagate że wszystko w normie.Są już błędy,ale mieszczą się w dopuszczalnych granicach - jeśli program odczytuje prawidłowo.Ale programy nie wykrywają z reguły uszkodzeń mechanicznych dysku, to słychać.

Można jeszcze z niego usunąć wszystkie partycje,założyć i sformatować na NTFS.

Ale dysk ma 5 lat,to już swoje przepracował i trzeba myśleć już o nowym.

Potraktuj go narzędziami producenta dysku lub tym i zobacz:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=21243

(McDracullo) #11

Zalezy od danego egzemplarza, ale w większości są to dyski głóśne.

(Rastko1) #12

Właśnie chyba padł dysk teraz po włączeniu kompa po jakiejś chwili wszystko staje komp 2 razy piki i koniec niebieski ekran z jakimiś napisami i koniec i tak co chiwle no i oczywiście że dysk się wyłancza i włancza i chciałbym się spytać czy to napewno dysk bo już niedługo chciałem zmienić dysk bo jak coś innego to coś innego będe musiał zmienić.

(McDracullo) #13

rafal92 twardziela i tak musisz wymienić ale raczej to jego wina. Możesz sprawdzic jeszcze tego na nowej tasmie ATA. Na 99% to dysk ale podaj co jest napisane na tym bluscreenie który wyskakuje.

(Rastko1) #14

Dziwne bo dysk jakoś wstał bo dzisjaj włanczam kompa i wszystko gra ale ważne dane już skopiowałem kodu nie spisze bo narazie nie miałem bluescreena jak myżlicie ile może jeszcze tak pociągnąć?? dzisjaj jeszcze byłem w komputroniku i mi powiedzili że to może być nawet proc

(McDracullo) #15

Wrózki na stanie nie mamy.. :slight_smile:

To co ci trzeszczy? :stuck_out_tongue: Proc? :stuck_out_tongue: Eee? Jak to wytłumaczyli?

(Rastko1) #16

McDracullo sam nie wiem jak to stwierdzili ale mówiłem im że dysk włancza się i wyłancza i powiedzili że trzeba zacząć od dysku ale na razie chcodzi zobaczymy jak długo pociągne go tak długo az klęknie