Włączanie komputera przy starcie systemu

Dzień dobry,

zauważyłem ostatnio taki bardzo dziwny problem jak wyłączanie komputera po starcie. Początkowo obstawiałem problemy sprzętowe, ale gdy dokładnie się przyjrzałem komputer siada po załadowaniu biosu. Przechodzi przez BIOS i pada od razu na WIndows 8.1, to samo jest po udapte 1. Nie miałem takie problemu od początku od kiedy mam nowy komputer, problemy zaczęły się po reinstalacji Windowsa.

 

Jak dla mnie odpadają winne programy, sterowniki, bo czasmi logo mi się na monitorze nie zdąży pokazać.

 

Windows 8.1 update 1

Sprzęt:

Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB)

Dysk Western Digital Red 2TB

Dysk SSD Plextor 2,5’ 128GB (PX-128M5S)

Zasilacz Corsair VS 450W ATX

Procesor Intel Core I5-4570 3.2GHz

Karta graficzna MSI GeForce GTX 660 GAMING OC

 

Jak to zdiagnozować? Od czego zacząć aby znaleźć przyczynę, w ostateczności mogę zrobić format.

 

Pozdrawiam

Wyczyść komp w środku z kurzu.

To jest nowy komputer i co miesiąc go delikatnie odkurzam więc to nie jest przyczyna. Sprawdzałem nawet czy startują wszystkie dyski, wiatraczki poprawnie.

 

-----------edytka

 

Błędnie nazwałem, wyłączenie następuje po załadowaniu bios i pokazaniu się logo Windows, to jest chwila, jakby zdążył załadować logo i siadał.

 

W dzienniku zdarzeń mam to zarejestrowane jako http://support.microsoft.com/kb/2028504/pl wartość 0, czyli dalej mi to mało mówi.

Miałem dokladnie taki sam problem i także związany z Windows 8.1 - problem pojawil sie po kolejnej, comiesięcznej aktualizacji Windows 8.1 w lutym albo marcu (Tuesday Patch).

Od tego czasu komputer wyłączał się samoczynnie zaraz po zakonczeniu procedury POST i przejściu do ładowania systemu z dysku.

Poniewaz efekt ten pojawil sie rownoczesnie na dwu nowych komputerach z Windows 8.1 (są to zupełnie różne modele) z którymi wczesniej nie było problemów, uznałem że nie moze być to dziełem przypadku.

Po analizie problem, na 99% mogę swierdzić że źródłem tego problemów jest technologia Fast Startup zaimplementowana w Windows 8.1.

Technologia ta - poniekąd bardzo ciekawa, po kolejnym update na początku tego roku, na niektórych komputerach jest jak widac powodem problemów.

W tej sytuacji wystarczyło wyłączyć tą funkcję w nastawach związanych z zarzadzaniem energia - i od kilku dni oba komputery pracują bez zarzutu. Nie zauważyłem także jakiegoś widocznego wydłużenia czasu ładowania Systemu.

Dlatego sprobuj wyłączać funkcję Fast Startup - za klika godzin/dni będzie wiadomo co dalej.

Aby wyłączyć Fast Startup - przejdz do panelu zarządzania energią (niestety uzywam anglojęzycznej wersji Windows, tak że polskie napisy moga mieć nieco inne brzmienie niz napisalem obok) a później kliknij w klawisz “Choose what the power buttons do” (wybierz jak dziala przycisk wyłączania energii), poźniej w następnym oknie kliknij “Change settings that are currently unavailable” (wybierz opcje które są obecnie niedostępne) i w nastepnym oknie powinna się już pojawić lista opcji, wsród będzie “Fast Startup”.

Powodzenia,

Nie korzystam z tej opcji ponieważ ma SSD i jest ona u mnie bez sensu.

 

 

Zmieniłem jedną opcję w BIOS/UEFI gdzie dałem zgodność z Windos 8 WHQL oraz odłączyłem i podłaczyłem wszystkie kable zasilające w komputerze dla pewności. Obecnie komputer włącza się od 3 dni bez problemu, ale to może być przypadek i czekam jeszcze z tydzień.