Włam na router. Logi Pentagram Cerberus P 6341

Witam, zamieszczam logi z firewalla z routera, które zauważyłem.

Jak się przed tym kimś zabezpieczyć? Mam szyfrowanie WPA2 AES i mam 32 znakowe hasło, silne hasło. Proszę o pomoc.

Hej,

Załączone przez Ciebie logi to informacje dotyczące pracy zapory sieciowej w routerze. Skoro próby włamania zostały wykryte, na pewno zostały też zablokowane - stąd informacja w logu. Ogólnie atak był poprzez internet, a nie wewnątrz sieci, którą masz dość dobrze chronioną. Myślę, że możesz spać spokojnie - zapora w Pentagramie działa i chroni!! :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wifi tutaj nie ma nic do znaczenia, z logów jasno wynika, że atak przeprowadzany był ze świata na router przez interfejs sieciowy ppp0, czyli atak na port WAN a nie włamanie przez Wifi :wink: Ogółem wbudowane w routery zapory sieciowe powinny odpierać takie ataki, jednak czujności nigdy za wiele.

Pozdrawiam!

Więc jak mogę jeszcze “pomóc” routerowi w odpieraniu ataków?

Jeszcze dodam, że posiadam Neostradę. Jeśli tu o WAN chodzi :wink:

Hej,

Jeśli masz skonfigurowany firewall w routerze to już niewiele możesz zrobić. Ewentualnie mógłbyś - jeśli oprogramowanie routera na to pozwala - blokować potencjalnie niebezpieczne adresy IP, tyle że po logu widać, że ataki były wykonywane z różnych adresów IP - gra zatem niewarta świeczki. Poza tym - jak pisałem wcześniej - skoro router wykrył próby ataku oznacza to, że zostały zatrzymane - nie ma więc potrzeby dodatkowej pomocy.

Jako dodatkowy środek zabezpieczający i druga linia obrony w przypadku s’hack’owania routera, będzie odpowiednia zapora sieciowa zainstalowana na każdej ze stacji roboczych wewnątrz sieci lokalnej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Więc, jeśli posiadam pakiet NOD32 Smart Security + Comodo Firewall to nie powinienem się martwić?:wink: I jeszcze Firewall z Windowsa 7 :wink:

Jeśli posiadasz na komputerze zaporę programową jesteś mniej narażony na atak, gdyby ktoś przebił się przez zaporę sprzętową wbudowaną w router, jednak pamiętaj że jak ktoś będzie chciał się włamać to i tak może to zrobić nawet gdyby mu to miało zająć kilka dni ale twój komputer to nie serwer, więc jeśli ktoś nie ma konkretnego powodu to da sobie spokój ale warto zachować czujność.

Do monitorowania sieci może zainstalować sobie program WireShark, używam go pod Linuksem ale wydaje mi się, że pod Windowsa też jest dostępny, poczytaj sobie na necie jak monitorować przy jego pomocy ruch sieciowy.

Jeśli masz jakieś cenne dane na komputerze jak dokumenty typu praca dyplomowa/magisterska czy ważne dokumenty, do których nikt nie powinien mieć dostępu, np. deklaracje podatkowe czy księgi rachunkowe albo zdjęcia czy inne ważne to proponuję je zarchiwizować i zrobić ich kopię zapasową na osobnym nośniku jak zewnętrzny dysk twardy czy płyty dvd. Oprócz tego możesz szyfrować partycje, cały dysk czy poszczególne pliki :slight_smile: Oczywiście to są tylko propozycje.

Pozdrawiam!

Dziękuję koledzy za pomoc :slight_smile:

Hej,

W sumie powinieneś martwić się jednym, aczkolwiek bardzo ważnym szczegółem. W systemie w danym czasie powinna być obecna i aktywna tylko jedna zapora sieciowa - u Ciebie włączone są trzy: ta zintegrowana w pakiecie ESET, Comodo oraz zintegrowana w systemie. Takie zagrania mogą powodować konflikty, problemy z połączeniami internetowymi oraz nieprzewidywalną i niestabilną pracę systemu. Dlatego najlepiej wyłącz zaporę zintegrowaną z systemem i albo odinstaluj Comodo, albo też wyłącz funkcję zapory w pakiecie Eset.

Nie ma sprawy… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ja właśnie wiem, że nie powinno być więcej niż jeden firewall/antywirus, ale właśnie żadnych błędów nie ma, komputer mi też w ogóle nie zwolnił, więc może chyba tak zostać?

Dodane poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:57

Zablokowałem ten adres 217.17.34.134 w routerze to teraz zaczęły się kolejne ataki

Hej,

Wiesz, na dobrą sprawę możesz mieć zainstalowanych i 15 różnych zapór sieciowych - któż Ci zabroni?? :D/ Dobrze, że błędów nie ma, ale należałoby podkreślić, że na razie ich nie ma. Nigdy nie wiadomo jaka aplikacja może spowodować, że konflikt zostanie aktywowany - i ciężko powiedzieć, co dokładnie może się stać. Dlatego na początek wyłączyłbym na pewno zaporę systemową.

Wiesz - sam też korzystam z internetu dostarczanego przez TP i niestety muszę przyznać, że z czystością w infrastrukturze sieciowej nie jest rewelacyjnie. Mogą więc zdarzać się ataki. Samo ich blokowanie wydaje się bezsensowne, gdyż IP atakujących ulegają zmianie. Mógłbyś siedzieć całymi dniami i wklikiwać nowe numerki. Pytanie tylko o zasadność takich zabiegów… Póki router loguje wydarzenia znaczy, że zapora w nim działa poprawnie - nie ma więc powodu do obaw. A jeśli czujesz się mniej bezpieczny pomyśl o propozycjach, które podał roobal.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Właśnie wiem, że to nie ma sensu, ale co mi tam, zablokowałem sobie :wink: No to nie powodu do obaw, to mogę być spokojny :slight_smile: Dziękuję.

Hej,

Jasne, że możesz. Dla pewności co jakiś czas warto sprawdzać logi na przykład Comodo, by się upewnić, że nic nie przeszło przez router. :slight_smile:

I jeszcze jedno - w sprawie tych Twoich 3 zapór - lepiej problemom zapobiegać, niż je rozwiązywać, gdy powstaną. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jak by coś się znowu działo, to się odezwę :wink:

xbialyx5 , nazwij temat konkretnie. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj ten temat.

viewtopic.php?f=16&t=394978