Własna dystrybucja Linuksa (nietypowe)

(Damian Mazury) #1

Chciałbym wykonać własną dystrybucję Linuksa, ale trochę nietypowo. Bo mój plan jest taki: chcę wziąć jakąś dystrybucję Linuksa, np. Ubuntu, i wszędzie, gdzie pojawia się nazwa Ubuntu, żeby była wymyślona przeze mnie nazwa - Plebinux. Czyli wchodzę w informacje o systemie i zamiast Ubuntu jest Plebinux, wchodzę gdzieś indziej i zamiast Ubuntu jest Plebinux, wszędzie zamiast Ubuntu jest Plebinux. I tylko tyle chcę. Da się zrobić coś takiego?

(Elderbary) #2
  1. Jest to nielegalne

2. Bardzo proste wystarczy zmienić w jednym pliku 5 linijek

(nintyfan) #3

Dlaczego nielegalne?

(Piesek64) #4

Jest to jak najbardziej legalne. Najlepszym przykładem tu będzie Mint, czyli dystrybucja (a raczej klon Ubuntu) stworzona z Ubuntu. Będziesz musiał rozpocząć z ubuntu-core.

Może to pomoże. https://wiki.ubuntu.com/Core

(Elderbary) #5

Kolego Ubuntu od 2 wersji korzysta ze środowiska MATE... Więc jakim cudem Mint jest jego kopią? Od niedawna korzystają z tego samego środowiska

(WolfX) #6
  1. Ubuntu nie korzysta z mate,a z unity i to przynajmniej od 5 wersji.

2. Mint od strony technicznej to zwykłe ubuntu + własne apki + java + flash + inne środowisko graficzne zamiast unity.

3. Zmiana nazwy jest legalna i nie ma z tym żadnego problemu, robi to nie tylko mint, ale i elementary, peppermint, kubuntu, xubuntu, lubuntu, etc.

(Marcineez) #7

Najważniejsze pytanie po co tworzyć kolejną dystrybucję która nie wnosi nic nowego?

(Piesek64) #8

Jest sporo remiksów Ubuntu już, np. Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Ubuntu Gnome Remix, Edubuntu, Ubuntu Studio, Mint, które wprowadzają tylko nowe środowisko graficzne lub własne programy.

(cinkibolek) #9

A jak myślisz, w tym przypadku dla zabawy, a do czego niby innego.

(Marcineez) #10

Sorry ale nie bardzo rozumiem co w takim mozolnym, bezsensownym rebrandingu jest zabawnego.

(nintyfan) #11

Zmiana nazwy jest nie tylko legalna, ale chyba ze względów prawnych konieczna. Nie pamiętam już licencji Ubuntu i podchodzenia do znaków handlowych, ale Ubuntu to chyba zastrzeżony znak handlowy Canonical.

(dragonn) #12

Nawet użycie nazwy typu Lubuntu, Xubuntu wymaga zgody Canonicala :wink:, gdzieś kiedyś trafiłem na mniej znaną dystrybucję które nazwa była typu ABC...ubuntu które musiała zmienić nazwę z względów licencynych na inną.

(system) #13

Nie ma tak łatwo :wink:

http://www.linuxfromscratch.org/lfs/