Własna dystrybucja Linuksa (nietypowe)

Chciałbym wykonać własną dystrybucję Linuksa, ale trochę nietypowo. Bo mój plan jest taki: chcę wziąć jakąś dystrybucję Linuksa, np. Ubuntu, i wszędzie, gdzie pojawia się nazwa Ubuntu, żeby była wymyślona przeze mnie nazwa - Plebinux. Czyli wchodzę w informacje o systemie i zamiast Ubuntu jest Plebinux, wchodzę gdzieś indziej i zamiast Ubuntu jest Plebinux, wszędzie zamiast Ubuntu jest Plebinux. I tylko tyle chcę. Da się zrobić coś takiego?

  1. Jest to nielegalne

  2. Bardzo proste wystarczy zmienić w jednym pliku 5 linijek

Dlaczego nielegalne?

Jest to jak najbardziej legalne. Najlepszym przykładem tu będzie Mint, czyli dystrybucja (a raczej klon Ubuntu) stworzona z Ubuntu. Będziesz musiał rozpocząć z ubuntu-core.

Może to pomoże. https://wiki.ubuntu.com/Core

Kolego Ubuntu od 2 wersji korzysta ze środowiska MATE… Więc jakim cudem Mint jest jego kopią? Od niedawna korzystają z tego samego środowiska

  1. Ubuntu nie korzysta z mate,a z unity i to przynajmniej od 5 wersji.

  2. Mint od strony technicznej to zwykłe ubuntu + własne apki + java + flash + inne środowisko graficzne zamiast unity.

  3. Zmiana nazwy jest legalna i nie ma z tym żadnego problemu, robi to nie tylko mint, ale i elementary, peppermint, kubuntu, xubuntu, lubuntu, etc.

Najważniejsze pytanie po co tworzyć kolejną dystrybucję która nie wnosi nic nowego?

Jest sporo remiksów Ubuntu już, np. Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Ubuntu Gnome Remix, Edubuntu, Ubuntu Studio, Mint, które wprowadzają tylko nowe środowisko graficzne lub własne programy.

 

A jak myślisz, w tym przypadku dla zabawy, a do czego niby innego.

Sorry ale nie bardzo rozumiem co w takim mozolnym, bezsensownym rebrandingu jest zabawnego.

Zmiana nazwy jest nie tylko legalna, ale chyba ze względów prawnych konieczna. Nie pamiętam już licencji Ubuntu i podchodzenia do znaków handlowych, ale Ubuntu to chyba zastrzeżony znak handlowy Canonical.

Nawet użycie nazwy typu Lubuntu, Xubuntu wymaga zgody Canonicala ;), gdzieś kiedyś trafiłem na mniej znaną dystrybucję które nazwa była typu ABC…ubuntu które musiała zmienić nazwę z względów licencynych na inną.

Nie ma tak łatwo :wink:

http://www.linuxfromscratch.org/lfs/