Własna działalność gospodarcza - jak to najlepiej zrobić?

Witam, planuje założyć firmę albo pod portal albo sklep internetowy. Jako jedna osoba, rozumiem, że najlepiej dla mnie byłoby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, czy jakoś tak to się zwie :wink: Czy da to się zrobić w jednym okienku? Jeśli tak to gdzie to zrobić? Jakie są koszty prowadzenia tego przez pierwszy rok? Czy ZUS płaciłbym w pełnej stawce? Jestem teraz zarejestrowany jako bezrobotny… I jeszcze jedno…kiedy potrzebna jest kasa fiskalna a kiedy można się bez niej obejść?

Postaram się wytłumaczyć najkrócej:

  1. wizyta w um, bądź ug w wydziale ewidencji działalności gosp - musisz wypełnić formularz (chodzi o PKD - czyli rodzaj działalności gospodarczej ) data rozpoczęcia działalności - tu wpisz +/- 20dni od daty dokonania wpisu + opłata za wpis do edg 100zł (na odpis czekasz do 14 dni)

  2. Być moze w Twoim urzędzie da się od razu załatwić wpis GUS i US (u mnie tak jest) jeżeli nie to to z odpisem z edg musisz “przeleciec” się po ww urzędach

  3. Jeżeli masz już odpis edg, wpis do GUS i US idziesz do banku założyć konto firmowe i prywatne (chyba, że masz już prywatne :slight_smile: )

  4. Czekasz na dzień rozpoczęcia działalności ZUS (jeżeli to pierwsza działalność ) to przez 2 lata płacisz połowę - chyba coś ok 380zł

Kasa fiskalna - chyba bez niej się nie obejdzie - musisz mieć, tymbardziej, że jeżeli będzie to sprzedaż wysyłkowa to paragon, lub faktura na życzenie klienta (w razie reklamacji)

To chyba tyle z tego co pamiętam na chwile obecną :roll: Może ktoś Ci jeszcze coś dopisze, o czym zapomniałem :slight_smile:

Jeśli jesteś zarejestrowany na bezrobociu, to zainteresuj się dofinansowaniem na otwarcie działalności - można dostać kilkanaście tysięcy na sprzet i wyposażenie biura - w tym roku było to jakieś 17tys 810 zł.

A jak nie, bo już teraz chcesz otwierac działalność - to lepiej wybierz się do jakiegoś biura rachunkowego. Za drobną opłatą załatwia za Ciebie wszystkie formalności.

Jednego okienka nie polecam, szajs totalny i wszystko trwa znacznie dłużej niz metodą tradycyjną. - chociaż nie wiem czy teraz jest jakaś możliwość wyboru :?

Oczywiście firma jednoosobowa, pkd masz tutaj http://www.stat.gov.pl/klasyfikacje/pkd_07/pkd_07.htm

Wzory formularzy rejestracyjnych znajdziesz tu http://www.mg.gov.pl/Przedsiebiorcy/Jedno+okienko/

Zus masz przez 2 lata obniżony - teraz jest to o ile dobrze pamiętam 113,46zł za ubezpieczenie społeczne i 224,24zł zdrowotnego.

Handel, więc raczej bez kasy się nie obejdzie - będąc VATowcem można jednak liczyć na zwrot max 90% wartości kasy, ale nie więcej jak 700zł. Szczegóły znajdziesz na stronach izby skarbowej.

Co do formy opodatkowania - to już musisz sam sobie policzyć co bardziej Ci się opłaca, czy ryczałt, czy księga, czy chcesz byc VATowcem czy też nie, czy podatek liniowy, czy skala podatkowa.

Jak masz wątpliwości to poradź się jakiegoś znajomego ksiegowego lub w biurze rachunkowym.

tylko że to jest chyba opis jak było wcześniej a teraz mamy teoretycznie jedno okienko zazwyczaj w Urzędzie Miasta i tam większość papierkowej roboty załatwiamy

Dzięki za przydatne informacje :wink: A jeszcze takie pytanie - jak się zakłada działalność to trzeba mieć nazwę dla swojej takiej pseudo-firmy? No bo z tego co wiem to wtedy się chyba nie działa pod własną firmą tylko jako osoba fizyczna?

Tak, firma musi mieć jakąś nazwę.

Zgodnie z przepisami nazwa uzależniona jest od formy prawnej. Możesz o tym poczytac w sieci.

W omawianym przypadku jednoosobówki stajesz się firmą - firma to przede wszystkim Twoje imię i nazwisko.

Pełna nazwa firmy może więc wyglądać tak: PRZYKŁADEX - Zdzisław Kwawężnik

nazwa skrócona: PRZYKŁADEX

-w dokumentach posługujesz się pełną nazwą.

Teraz co do nazwy skróconej, czy inaczej tego dodatku do Twojej “firmy”, to nazwa ta powinna być w miarę unikatowa - nie powinna się dublować w Twoim regionie. Co więcej, trzeba też sprawdzić czy nazwa ta nie jest zastrzeżona (chroniony znak towarowy etc.)

http://www.uprp.pl/patentwebaccess

Dzięki wielkie :wink:

Dodane 07.01.2010 (Cz) 11:44

A mam jeszcze takie pytanie - gdzie można dostać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Wiem ze jest kilka możliwosci a interesuje mnie taka, gdzie nie trzeba żyranta i jeśli to możliwe to aby nie trzeba było robić biznesplanu. Pomocy!

Dodane 04.05.2010 (Wt) 12:57

A czy mam teraz wybrać ofe jak prowadzę działalność gospodarczą?

A jak wstrzymam kiedyś lub zakończę tą działalność to co sie dzieje z ofe?