Własna poczta e-mail - co powinienem wiedzieć?

Witam,

ostatnio zacząłem się interesować pocztą elektroniczną - niby taka normalna rzecz w tych czasach, a mało o niej wiem :stuck_out_tongue:

Doszedłem do wniosku, że nie ma lepszego sposobu na zagłębienie się w temat, jak po prostu (chociaż spróbować) zrobić swoją. Oczywiście chciałbym, żeby to była prosta, w żadnym razie nie dla celów komercyjnych, po prostu tak dla satysfakcji :wink:

Za bardzo dobry w te klocki nie jestem, strony WWW piszę hobbystycznie, ogarniam PHP i javascript na poziomie trochę więcej niż podstawowym.

Moje pytanie brzmi: co ja powinienem wiedzieć zanim zacznę? Na razie znam podstawy działania, tyle ile podają pierwsze strony w Google’u.

W szczególności interesuje mnie czy serwer poczty musi być jakiś specjalny, czy wystarczy hosting typu yoyo.pl czy cba.pl.

Proszę o wyrozumiałość, cała moja wiedza o informatyce opiera się na tym co sam przeczytałem w internecie więc nie wszystko co wiem musi być prawdziwe :wink:

Pozdrawiam.

Pytanie jak chcesz się w temat zagłębić.

Ogólnie jeśli chodzi Ci tylko o jakąś swoją domenę w stylu imie@nazwisko.coś to po prostu wyszukujesz sobie wolną domenę, wykupujesz i nieraz już na tym etapie możesz sobie założyć skrzynkę cośtamcośtam@twojanowadomena.pl nieraz musisz mieć to podpięte pod jakiś hosting i tam dodajesz obsługę domeny i tworzysz konta.

Jeśli chodzi CI o stawianie jakiegoś swojego serwera to nie wiem jak sprawa wygląda :wink:

Nie chcesz stawiać własnego serwera poczty elektronicznej. :stuck_out_tongue:

A jak chcesz to poczytaj np. to http://flurdy.com/docs/postfix/ albo to: http://serion.co.nz/howto/howto-setup-m … amavis-new

Opisane są tam całkiem kompleksowe rozwiązania, ze wszystkim co każdy dzisiejszy dostawca poczty posiada.

Znaleźć można także tutoriale jak zrobić serwer poczty w znacznie mniejszej liczbie kroków, ale naprawdę warto przeczytać dobrze dokumentacje i pliki konfiguracyjne by nie stać się darmową bramką do wysyłania spamu.

Nie postawisz serwera poczty na hostingu, musisz posiadać dostęp do systemu operacyjnego, czyli mieć minimum jakiś VPS. No i musisz mieć domenę w której możesz ustawić rekordy MX.

Edit.

@up – Też bym proponował raczej skorzystać z czegoś gotowego, chyba, że masz co nieco wolnego czasu i chcesz się pouczyć…

Mercury Mail Transport System - http://www.pmail.com/overviews/ovw_mercury.htm

Mercury Mail Transport System to prosty serwer SMTP i POP3. Program potrafi działać w sieci lokalnej, jak i na pojedyńczym komputerze. Aplikacja jest w stanie obsłużyc do ośmiu tysięcy wiadomości na godzinę. Funkcje udostępniane przez serwer to między innymi: filtrowanie, obsługa grup dyskusyjnych, czy nadawanie praw administracyjnych.

Free SMTP Server - http://legalne.info/Free-SMTP-Server,pr … wnload,499

Free SMTP Server jest serwerem SMTP dla Windows który pozwala Ci wysyłać wiadomości email prosto z Twojego komputera. Jest bardzo prosty i użyteczny dla użytkowników laptopów podróżujących dookoła świata i podłączających swoje PCty do różnych dostawców Internetu w różnych krajach. Można używać go do zwiększenia swojego bezpieczeństwa i prywatności. Free SMTP obsługuje klienty poczty takie jak: Outlook Express i Eudora, jednak zoptymalizowany jest pod kątem obsługi Outlook Express.

Serwery poczty e-mail, kilka programików

http://tech.money.pl/programy/serwery;p … goria.html