Własna strona/serwis portal.Na co zwracać uwagę przy wyborze

Witam,

mam bardzo stary problem, czytam, szukam, i nadal nie wiem na co się zdecydować przy projekcie jakim jest “własna strona”.

Próbuję ogarnąć jak wybrać webmastera i na co się zdecydować, autorski CMS czy jakiś “standardowy”. Doświadczenie podpowiadało by taką osobę “znaleźć z polecenia”. I kiedyś znalazłam, zapłaciłam za wszystko kilkanaście tys zł a po miesiącu prosiłam się o jakieś poprawki. A one miały zostać wykonane za kilka miesięcy, bo pracy dużo itp. Starając się naprawić stronę, trafiałam na różne firmy i ludzi. Generalnie są to negatywne wspomnienia.

A więc wybór podmiotu, który zajmie się tworzeniem strony.

Jest wiele stron, są ogłoszenia. Piszę jak mniej więcej ma wyglądać strona. I pojawia się dylemat, "cms, java"etc Cena od kilkuset zł do 20 tys zł. Czas realizacji “max tydzień” vs “do roku”. Płatność “po zakończonej pracy” … “zaliczka 50% płatna z góry”. W natłoku tych sprzecznych informacji, pojawia się pytanie. “O co tu chodzi”? Nie widzę wstępnego szkicu, nie widzę osoby która ma wykonać usługę a już mam płacić kilka tysięcy zł? Albo mam określić ile ja chcę zapłacić, to uzyskam “wycenę”. Wg mnie wycena wygląda nastepująco… opisuję jak ma wyglądać produkt, uzyskuję informację ile to wstępnie będzie kosztować. Ktoś zabiera się do pracy i na bieżąco informuje mnie o kosztach. Po kilku dniach pojawiają się pierwsze “elementy do oceny” i załozenie jaki będzie tego koszt całkowity. Mylę się?

Ja nie muszę się znać od strony technicznej na mechanizmach. Więc taki webmaster powinien chyba doradzić co będzie lepszym rozwiązaniem. Skoro przykładowo strona o jakiej mówimy jest do kupienia za ok 3 tys zł. Ma kilka tys wejść dziennie, zarejestrowanych użytkowników ma ok 100 tys. To budowa nowej, nawet od podstaw nie powinna chyba przekraczać 20 tys zł i nie powinno się na to czekać pół roku albo dłużej.

Niby pewne rzeczy wydawały mi się oczywiste. Teraz ogarnęło mnie zwątpienie. Reasumując. Chcę mieć własną stronę i co dalej?

Napisanie cms’a od 0 może potrwać i rok. Wszystko zależy od tego co chcesz na niej mieć. jeśli to coś popularnego użyj popularnego cms’a i nie zapłacisz nic :slight_smile:

Nie napisałaś co chcesz mieć na stronie, więc nie masz co oczekiwać konkretnych porad :slight_smile:

Jeśli ma to być strona typu statyczna, to najlepiej zrobić to samemu…

Jeśli ma być dynamiczna, to na pewno zespół ludzi, który się na tym zna, zrobi to lepiej, niż jakby trzeba było “robić CMSa od zera”, albo stworzyć samemu wszystkie skrypty…

Co dalej?

Przydałyby się informacje czy to ma być strona statyczna (zrobiona raz, bez edycji itp. często w ten sposób realizuje się tzw. wizytówki), czy dynamiczna na zasadzie CMS (łatwa edycja niczym jak w edytorach tekstu itp.). Czy ma być to strona firmowa, czy blog prowadzony hobbystycznie, dla zarobku i mniej więcej jakie treści będą się znajdowały w witrynie tj wideo, zdjęcia, aktualności, produkty itd.

Zanim ktoś zabierze się do pracy, to musi mieć podpisaną jakąś umowę wstępną Za darmo nikt nie będzie pracował.

Czy po kilku dniach - nie koniecznie. Większe firmy mają przecież innych klientów, i pewnie na najbliższe dni mają zaplanowany terminarz. Termin możesz dostać np. 2-3 tygodnie.

Pamiętaj że portal to nie tylko WWW, a również projekt graficzny i funkcjonalny, pozycjonowanie, promocja itd.

A na co zwrócić uwagę? Na portfolio, prześledzić ostatnie realizacje. Chyba lepiej zobaczyć kilka gotowych, dużych projektów niż mówić o tym co będzie.