Własny dysk zewnętrzny - da się?

Witam. Mam pewne pytanie. Otóż zastanawiam się, czy da się samemu złożyć dysk zewnętrzny. Poczytałem trochę i wyczytałem, że są obudowy do dysków (zasilacz, kabel USB, obudowa). Moje pytanie jest takie - czy wystarczy tak tylko “wsadzić” dysk (3.5" jak do PC(?))? Jak on jest tam podłączany? Skąd wiadomo, że dany zasilacz pasuje do dysku, i będzie odpowiedni? Czy rzeczywiście, jeżeli kupie dysk i taka obudowę to wystarczy to “złożyć” i już, gotowe? Jak jest z dyskami 2.5" - tez są do kupienia? Do takich również znalazłem obudowy, lecz tam jest tylko kabel USB (zasilanie również jest z kabla, zgadza się)? Może ktoś składał już coś takiego i mógłby troszkę napisać. Byłbym wdzięczny :slight_smile:

Oczywiście, że się da. Jest to bardzo proste.

Kupujesz dysk twardy zwracając uwagę na to czy jet to dysk SATA, ATA i oraz na wielkość 2.5" lub 3.5".

Kupujesz odowiednią obudowę do Twojego dysku (ważny jest interfejs dysku oraz czy jest do dysk 2,5" czy 3,5"). Zwróć też uwagę jak dysk będzie podłączony do kompa USB 2.0 może USB 3.0 :?:

Montarz dysku w obudowie jest bardzo prosty i powinieneś sobie z nim poradzić - dodatkowo z instrukcji często są obrazki :lol:

Dyski 2,5" zazwyczaj nie wymagaja zewnetrznego zasiłania (są zasilane z USB), natomiast dyski 3,5" tak. Zasilacz jest w komplecie z obudową dysku więc wiadomo, że pasuje.

Jak wybierzesz dysk i obudowę to napisz na forum i zawsze ktoś potwierdzi czy będą one kompatybilne.

Możesz też zakupić “gotowy” zewnętrzny dysk twardy.

Jaka pojemnośc dysku Cię interesuje i ile chcesz na niego przeznaczyć :?:

Właściwie to sam nie wiem jak pojemność itd. Myślę, że 250 GB by wystarczyło. Fajnie by było jednak mieć dysk 2.5", lecz te są pewnie sporo droższe. A jak jest z wykrywaniem takiego dysku? Od razu po podpięciu jest on wykryty (tak jak pendrive), czy trzeba ponownie uruchomić komputer? Nic tam już nie trzeba instalować na nim?

Nic nie trzeba instalować ani restartować, wszystkim zajmuje się sterownik, który jest na malutkiej płytce wewnątrz obudowy dysku - symuluje pendrive w zasadzie i obsługuje transmisję SATA/ATA. Obudowę taką kupiłem kiedyś za około 50 zł w MediaMarkt, sam dysk też drogi nie jest - szukaj jakiegokolwiek laptopowego dysku jaki pasuje. Szybkość dysku też nie ma dużego znaczenia, USB (2.0) będzie tutaj wąskim gardłem.

Właśnie, skąd wiadomo, ze dysk pasuje do obudowy? Co do samej obudowy to widziałem zdjęcia, gdzie jest płytka z jakby “wejściem” na dysk, to z tego co widać wystarczy tylko podpiąć tam dysk :slight_smile: Czyli do każdej obudowy 2.5" podepnę każdy dysk 2.5" (o takim samym interfejsie)? Wiem, że to wyda się głupie, ale każdy dysk w lapku ma format 2.5"? Widziałem dysk, który wydawał się większy, choć może mi się zdawało. Z tego co napisaliście i z tego co widziałem to wydaje się to rzeczywiście prostsze niż na początku.

Nie lepiej po prostu zakupić dysk przenośny. Wiem że cała zabawa znika ale dyski przenośne są bardzo dobre i dosyć tanie.

iaZ ma rację. Z tego co ja przeżyłem to tak: Tania obudowa = awaryjny zasilacz, tandetne wykonanie, słabe odprowadzenie ciepła z dysku. Ale… moja działa już 2 rok. Jednak już 2 takiej obudowy nie kupię. Nie wiem do czego będzie potrzebny Ci ten dysk ale jak do ważnych zdjęć/mp3 cokolwiek to polecam Adata SH93. Wytrzymały i wodoodporny. Dosyć drogi ale myślę, że warto jeżeli chcemy mieć bezpieczne dane.

Wracając do pierwszego postu to tak w 99% działa to na zasadzie składasz obudowę z dyskiem i już działa. I tak jak było powiedziane należy zwrócić uwagę na interfejs dysku. Ewentualnie na obsługiwaną pojemność dysku w przypadku starszych obudów/kieszeni.

Do każdej obudowy SATA 2,5" podepniesz każdy dysk 2,5" SATA, do każdej obudowy 3,5" SATA podepniesz każdy dysk 3,5" SATA… a także 2,5" SATA, ale nie będzie się trzymał za dobrze. Są też obudowy dwuinterfejsowe (3,5"), SATA i ATA naraz.

Większość dysków w laptopach to 2,5", ale zdarzają się mniejsze, ja na przykład mam w HP 2710p (subnotebook) dysk 1,8" PATA ze złączem ZIF - niepopularne dziadostwo.

Dzięki za pomoc. :slight_smile:

PS: Widziałem na ulotce w sklepie dysk przenośny (3.5") 1.5TB za ok. 250zł. Jak to możliwe, skoro sam dysk takiego rozmiaru kosztuje tyle lub nawet więcej? :stuck_out_tongue:

Oni kupują części hurtowo. Pewnie 5400 obr/m. Jakiej firmy, model?

Wejdź sobie na allegro tak jest już pełno dysków 2TB poniżej 300zł :slight_smile: