Własny serwer FTP z dostępem z zewnątrz

Witam, chce założyć własny prosty serwer FTP, z którego mógłbym kożystać będąc poza domem używając do tego np.tabletu, próbowałem programu CesarFTP, lecz mam dostęp do plików tylko w obrębie sieci domowej, czy do tego potrzebny jest jakiś bardziej rozbudowany program niż CesarFTP, czy po prostu coś źle konfiguruje, na tablecie jak i na smartfonie  używam ES Eksplorator Plików, i widzi serwer, lecz poza domem juz po sieci komórkowej nie można się połączyć.

 

Pozdrawiam

To raczej kwestia konfiguracji sieci, niż możliwości oprogramowania. W jaki sposób łaczysz się z dostawcą internetu? Modem bezpośrednio do komputera? router? Czy twój adres IP jest publiczny i przydzielony statycznie?

http://www.noip.com/

http://www.rejetto.com/hfs/

Podstawowa sprawa to przekierowac porty w routerze na serwer i powinien byc widoczny z zewnątrz.

Modem>router>komputer, jak mam sprawdzić czy mam statyczny i publiczny IP?

Logować się do serwera po adresie domenowym, po uprzednim przekierowaniu portu 21 i ustawieniu trybu pracy serwera na aktywny. Jeśli uruchomisz w trybie pasywnym, zobacz czy można określić pulę portów dla trybu pasywnego i zrób przekierowanie na te porty. Ewentualnie postaw całą maszynę w DMZ.

Zalogowałem się do serwera, skierowałem port na 21 w zakładce Forwarding, lecz dalej nie wiem jak określić daną pulę portów, i zrobić przekierowanie na te właśnie porty, w opcji DMZ ustawiłem na aktywny i podałem adres IP sieci domowej, lecz nie wiem czy to prawidłowo, czy lepiej podać adres IP, który mam od no-ip?

 

Dodatkowo, czy dzięki temu będę mieć dostęp z zewnątrz do obsługi zdalej routera, czy trzeba coś dodatkowo ustawiać,

 

Router to TP-Link MR 3420 v1

Mieszasz pojęcia. Serwer ma działać w trybie aktywnym na standardowym porcie, czyli 21. Pzekierowanie robisz na ten port, wskazując prywatne IP serwera. W dyndns podajesz dane logowania i logujesz sie po adresie domenowymm. To wszystko. Dostęp do routera zależy od ustawień remote management.

Zewnętrzne IP jeśli nie stałe do ddns. Przekierowanie portu 21 na routerze, powinno działać bez problemu.

PS: Sprawdź firewalle jeśli takowe są.