Własny skrót w "Uruchom"

Witam. Trochę już poszperałem w internecie i nie mogę znaleźć żadnej informacji. Chce dodać sobie własny skrót w “Uruchom”. Chodzi mi o to, że jak np. wpisujemy cmd, uruchamia się konsola. A ja chcę np. zrobić, że jak wpisze totalcmd uruchomi się TotalCommander.

Dzięki z góry

PS. nie proszę o posty typu, “przeciągnij sobie w uruchom to będziesz miał ścieżkę i CI się zapamięta” :wink:

Możesz zrobić plik z rozszerzeniem BAT, a w nim wpiszesz ścieżkę do tego programu, np:

“C:\Program Files\TotalCommander\totalcmd.exe”

Plik ten wrzuć np do c:\windows\system32

Zamiast tego możesz też utworzyć skrót na pulpicie, skopiować go do katalogu system32, zmienić mu nazwę na totalcmd (usuń w razie czego exe). Niestety będziesz musiał zawsze podawać totalcmd.lnk.

Otwórz edytor rejestru (start->uruchom->regedit). Podwujnie klikamy na kolejne klucze rejestru: HKEY_LOCAL_MACHINE->SOFTWARE->Microsoft->Windows->CurrentVersion i App Paths. Aby dodać tam program klikamy podwójnie na App Paths i z manu Edycja wybieramy nowy->klucz w pole nazwy wpisujemy komendę, która będzie uruchamiała program np. progs.exe pamiętaj, po nazwie komendy musi znaleźć się .exe. Klikamy na nowo utworzony klucz i w prawym oknie klikamy podwójnie na wartość “(Domyślna)” w polu “Dane wartości” wpisujemy ścieżkę do aplikacji np. C:/Program Files/aplikacja/progs.exe.

Dziękuję bardzo obydwóm panom, ale mam pytanie do cosika :wink: Jeżeli chciałbym dodatkowo aby to okno konsoli windowsowej po otwarciu programu się zamknęło to co wpisać w bacie ? Wiem, że w cmd jest to exit, ale nie wiem jak to zastosować w bacie :wink:

start C:\Progra~1\TotalCommander\totalcmd.exe

Dzięki wielkie :wink: