Własny skrypt konfiguracyjny UBUNTU 11.10 po instalacji

Potrzebuje stworzyć skrypt, który umożliwi mi po instalacji Ubuntu szybką konfigurację kilku jego funkcji. Chodzi mi m.in. o stworzenie połaczeni sieciowego o określonych danych (IP, DNS), kilka poprawek interfejsu jak zablokowanie autoukrywania paska Unity (wiem już, że mogę to zrobić poprzez instalację Compiz Setting Menager) itp. Jak mogę się za to zabrać? Za wszelkie podpowiedzi i odnośniki dalej z góry dziękuje.

Polecam Remastersys albo Ubuntu Customization Kit oraz lekturę LiveCDCustomization.

Najlepiej testować stworzone pliki ISO na VirtualBox.

to odnośnie konfiguracji połączenia z siecią, resztę sam musisz dopisać wiedząc co dokładnie chcesz zrobić a nie że kilka poprawe, skąd mamy wiedzieć jakie to dokładnie poprawki : połączenia

Polecam kurs basha:

http://dief.republika.pl/main.html

Znajduje się tu wszystko czego potrzebujesz i jeszcze więcej.

Do konfiguracji sieci można wykorzystać /etc/network/interfaces, tam też można skonfigurować bramę domyślną, natomiast route konfiguruje w ten sposób trasę domyślną i wszystkie pakiety będą pchane pod ten adres bramy, oczywiście będzie to działać, ale może się narobić bałagan, np. przy podłączeniu do innej sieci pakiety bedą cały czas wysyłane na bramą domyślną z tablicy routingu, co może skutkować brakiem dostępu do internetu, czy poza sieć, jeśli brama będzie miała inny adres.

Pozdrawiam!

wiem i się zgadzam z tym :slight_smile: ale chciał skrypt to coś takiego skleciłem

Dziękuje takiego właśnie rozwiązania szukałem.

Dziękuje za uchronienie mnie przed potencjalnym “narobieniem bałaganu”.

Nie oczekiwałem gotowej odpowiedzi, a raczej p-odpowiedzi… Dzięki w każdym razie za dobre chęci.

Pozdrawiam.

Ogólnie tablica routingu powinna być czyszczona co restart, a to o czym pisałem mogłoby wystąpić w przypadku, gdyby po każdym restarcie skrypt ustawiał bramę domyślną w taki sposób :wink:

Pozdrawiam!