Włożenie części do innego komputera

Witajcie,

niestety w moim komputerze zasilacz zaczął dziwnie pracować i prawdopodobnie by się spalił, dlatego aby tego uniknąć włożyłem części do drugiego PC. Z pierwszego PC wyjąłem dyski(z Win8.1),kartę graficzną,ramy i włożyłem je do drugiego PC. Drugi PC różni się od pierwszego tylko płytą główną,procesorem,zasilaczem.
Zmieniło się:
i5 4690 na i7 4790K
Gigabyte Z97-HD3 na Gigabyte Z97M-DS3H
Ma już swoje lata,ale musi jeszcze trochę pożyć (1/2msc).

Po tej wymianie pojawiły się dwa problemy:

  1. Przy próbie aktualizacji sterowników karty graficznej “Instalacja nie może być kontynuowana”.
  2. Temperatury procesora chyba są zbyt wysokie. Na odpalonym Firefoxie jest to ok.35C po otwarciu nowej karty skacze do 45/50C-na chwile. Przy ściąganiu pliku temperatura nie spada i rośnie nawet do 80/90C. Przy okazji tej wymiany części wymieniłem pastę na cpu. Czy te temperatury są normalne ?. Czy po takiej wymianie powinienem coś zrobić/zmienić?.

Jeżeli to zły dział to proszę o przeniesienie.

Skoro przełożony był dysk ze sterownikami, to raczej nie trzeba instalować niczego. Wszystko powinno działać bezproblemowo, bo wymienaisz płytę/procek w ramach jednej rodziny (ta sama seria, architektura etc). :wink:

Cooler, jaki został uzyty? Czy Chłodzenie z “i5 bo pasowało”, czy oryginalne z i7, czy nie wiem. ? :slight_smile: Ja stawiam , ze masz radiatorek z i5, a i7 bierze więcej wat.

Dziwnie tzn?

Tego nie wiedziałem :slight_smile: myślałem,że jednak coś trzeba przeinstalować.

Procek nie był w ogóle wyjmowany tylko pastę nałożyłem. W obu przypadkach jest chyba ten sam intelowski.

Zaczął głośniej chodzić i zaczęło coś tam klekotać. Miałem podobną sytuacje 3 lata temu,ale wtedy wybuchł. Nie ryzykowałem tym razem :slight_smile:.

Jak robisz kosmetyczną podmianę, to często wstaje od ręki. Możesz śmiało próbować, ale nie z AMD->Intel czy 2-7 generacja. :wink:

Jeżeli jest na 100% dobrze przymocowany, i pasta nie jest “taka fajna biała tania silikonowa”, to chyba tylko kwestia coolera zostaje. Po zdjęciu nie widzę, ale spróbuj orientacyjnie linijką zmierzyć już bez zdejmowania wysokość obu. Ten do i7 powinien być o około 1-2 cm wyższy, no bo miedzianego rdzenia zaden nie miał?

Pewnie łozysko wentylatora się zatarło, samo w sobie nie jest to groźne, jakby się zablokował natomiast, to przegrzanie i bum może być. Jednak to tez tylko w zasilaczach noname.

No raczej nie.
Do E3v3 miałem chłodzenie takie jak na zdjęciu, a to procesor bardzo zbliżony do i7-4xxx.

Temperatury też podobne, w okolicach 80* pod obciążeniem, a to był procesor bez kręcenia i innych tego typu bzdur. Więc wyższa temperatura na i7 wcale mnie nie dziwi.

A mnie tak, bo 80-90 stopni, bez gier, to na stocku niemożliwe, gdy podają jako limit 74. :wink:
Jakieś czas temu były wklejone obrazki na forum, na 100% dla 65w były aluminiowe, a dla 95 miedziane rdzenie. Tak mi Google mówi.

Wracam ponownie do tego co napisałeś. A może są jakieś ustawienia zapisane ze starego procka ?.

Przymocowany został według mnie prawidłowo. Paste użyłem “Arctic Silver 5”. O tyle cm to i możliwe,że się różnią.

Nie mam pojęcia co się stało,ale w ciągu 7lat to już drugi raz. Zasilacz był z tych znanych marek :slight_smile:.

Tylko u mnie jak przez chwile ściągałem plik to temperatury wcale nie spadały tylko leciało w górę. Przy robieniu speedtesta:


i pewnie by jeszcze w górę leciało gdybym nie przerwał :stuck_out_tongue: .

Cóż ja bym sugerował zapytać @anon67650823 o polecenie dobrego i taniego chłodzenia. Bo na moje oko na Twoim nigdzie nie zajedziesz z i7, a szkoda, bo procek by jeszcze posłużył. :wink:

(jest tez ryzyko, że pasta pod ihs zaschła, bo 4 generacja była już klejona, ale to i tak radiator powinien nieco usprawnić)

Wszystko zależy od budżetu i szerokości obudowy :slight_smile:

Czy coś pomoże jeżeli kupie nową pastę i nałożę ?. Obecna pasta była kupiona ok.pół roku temu,ale nie była otwierana.

Budżet raczej niski :slight_smile: czekam na dostępność sprzętu i kupuje nowy PC a do tego czasu chciałbym normalnie korzystać z obecnego. Obudowa to Zalman Z11 Plus wymiary wg Google: Wymiary : 208 x 464 x 504 mm

Chodzi o pastę pomiędzy rdzeniem a IHS procesora. Poczytaj o “skalpowaniu”, prawdopodobnie fabryczny “glut” stracił już swoje właściwości.

Czyli maksymalna wysokość chłodzenia CPU to 161 mm. Fortis 3 będzie w sam raz.

Wiem,wiem chodziło mu o inna pastę ‘pod’ ale może ta moja przestała działać ? :smiley:.

niestety to chłodzenie w moim kraju jest dość drogie bo prawie 2x. Wchodzi w grę jakieś inne ?

Znalazłem taki: Cooler Master Hyper 212 też jest dobry ? :slight_smile:

Masz link do strony sprzedawcy? Bo jest kilka wersji tego chłodzenia.

O te dwa mi chodziło:

Cooler Master Hyper 212 Black Edition 42 CFM CPU Cooler
Cooler Master Hyper 212 EVO 82.9 CFM Sleeve Bearing CPU Cooler

Szukając informacji odnośnie temperatur znalazłem taki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=AxuNUIqeml4
Czy to by mi jakoś pomogło ?

U mnie 78C:

Tak. Z prostego powodu. Przyjrzyj się jaka jest częstotliwość procesora (Processor Frequency) w prawym, dolnym rogu ekranu. To co zrobił autor filmu, to zwykłe obniżenie parametrów procka, przez co nie wskakuje on na najwyższe obroty. Na początku filmu częstotliwość to 4,4GHz, a pod koniec - w trakcie stress testu - 4,2GHz. Skoro obniżasz wydajność procka, to grzeje się on mniej :slight_smile:

Co do chłodzenia to nie jest ono najwyższych lotów. Porównywalne z Ferą 3 od SilentiumPC, czyli trochę gorzej niż Fortis 3. Ale do Twojego procka wystarczy (zwłaszcza po obniżeniu wydajności jak na filmie). O ile nie zamierzasz go podkręcać.

Ciekawe czy u mnie by też temperatura spadła :). Rozumiem, że to nie jest najlepsze chłodzenie, ale chyba o niebo lepsze od obecnego ? :slight_smile: . Mogę kupić zamiast CM tego Fere 3 bo są w tej samej cenie. Przy okazji wymienię obecną pastę bo nie jestem do końca pewien jest działania :smiley:. Zastanawiam się nad Thermal Grizzly Kryonaut 12.5 W / m · K 1 g będzie się nadawać ? czy jakąś inną zakupić ?.

Fera czy 212, nie ma większego znaczenia, wybierz ładniejszy :wink: Kryonauta możesz brać, chociaż ja używam Gelid GC-Extreme i jestem bardzo zadowolony.

Pomyśl też o skalpowaniu (delidding), to da lepsze efekty niż mocne chłodzenie i droga pasta. Tylko samodzielnie lepiej tego nie robić, jeśli nie masz doświadczenia.

1 polubienie

Jeżeli nie ma znaczenia to wezmę 212 tylko którego ?. Jak jest dobry to wezmę Kryonauta .
Podkręcania ani skalpowania nigdy nie robiłem z tego co widzę na YT to faktycznie spora różnica w temperaturach i fajne do urządzenie 'Delid '. Tak jak pisałem wcześniej ja już jestem gotów na kupienie nowego PC tylko części brak :stuck_out_tongue: a do tego czasu ten PC musi działać prawidłowo :).

Black Edition. Wydajniejszy i ładniejszy od Evo.

Miałem kiedyś sam podobny przypadek i zgłupiałem.
W moim przypadku okazał się RAM jakimś cudem, spróbuj u siebie podmienić :wink: