Wolne drukowanie na drukarce sieciowej

Nie wiem czy w dobry dział się wpasowałem, więc jak coś to przepraszam.

Do wczoraj komputery w moim biurze były wpięte w sieć która mamy w biurze ogólnie (NETIA, jeden wspólny router, 10mbps, notorycznie zwieszająca się sieć zrywająca połączenie z internetem jeżeli w biurze jest więcej niż 5 osób). Kable szły w ścianie, wszystko było podpinane do gniazdek siciowych rozłożonych po każdym pokoju. Drazniło nas to więc podpisaliśmy umowę z PLAY, wzięliśmy router Huawei E5186 - internet działa bardzo dobrze (łapiemy LTE+) i generalnie nie ma problemów z niczym. Wszystkie komputery łączymy prze WiFi na paśmie 2,4GHz (niestety 5GHz żaden z nich nie obsługuje, ale nie uważam żeby to wpływ miało) a drukarka laserowa HP LaserJet 3392 jest podpięta kablem Ethernet w łącze LAN w routerze. Excel, Word, itd wszystko drukuje się normalnie - nie widać żadnych opóźnień, ale problemem są pliki PDF. Statystyczny pdf na jakim operujemy ma od 100 do 500kb. Testowy na jakim działam ma 224kb, jak klikam drukuj to do drukarki wysyłane jest 6,5MB danych (tak jak było przy poprzednim układzie sieciowym) ale czas przesyłania jest dużo dłuższy. Z racji że PDFy te mają po wiele stron i czasem są drukowane obustronnie to jest to uciążliwe bo np po wydrukowaniu 2 z 4 stron drukarka staje na kilkanaście sekund zanim wznowi drukowanie stron 3 i 4. Problemem jest to że zdarzają nam się dokumenty po 40-500 stron więc nie wyobrażam sobie jak miałbym to teraz drukować. Proszę o jakąś podpowiedź.

 

edit:// pogrzebałem trochę i odkryłem że wolne drukowanie jest na sterowniku PCL6, a na PCL5 działa normalnie szybko - różnica jest taka że na PCL6 moge korzystać z automatycznego drukowania obustronnego co jest często przeze mnie wykorzystywane a na PCL5 takiej opcji nie ma.

Temat jest ogólnie znany. Ja sobie poradziłem drukując PDF “prasowane” do obrazków, ale są też inne metody m. in. używanie sterowników PostScript dla drukarki.

 

 

Też próbowałem i sterowników PS też próbowałem. I przed chwilą problem rozwiązałem - wziąłem sterowniki PCL5 i za pomocą zestawu narzędzi administratorskich HP (czy jakoś tak) wpisałem sterownikowi druk dwustronny i wszystko działa szybko, sprawnie i dwustronnie. Chyba zrobię o tym poradnik na BLOGa :slight_smile: może komuś pomogę :slight_smile:

Dokumenty buforujesz czy drukujesz po kolei?

Nie ma znaczenia-przy każdym ustawieniu to samo. Nie wiem dlaczego PCL6 tak działa, ale odblokowałem w PCL5 druk dwustronny i jest ok :slight_smile: