Wolne działanie Win 10 - czy za słaby laptop?

W pracy mam Win 10 i też czasem zamula.

Proszę, zrobiony benchmark

Czy instalowałeś lub pobierałeś programy lub inne treści multimedialne w sposób nielegalny? Tzn. płyta od kolegi/ gry z chomikuj/ filmy z torrenta?

Nie, nic z tych rzeczy nie miało miejsca. Pozatym, tak jak napisałem na poszątku tematu - Windows 10 od samego początku działa wolno…

Dysk zdrowy :wink:

…teoretycznie mogłeś wgrać okienka z the piratebay i od nowości hackować FBI :stuck_out_tongue_winking_eye:

teoretycznie mogłeś wgrać okienka z the piratebay

nie mogłem, pobrałem ze strony Microsoftu przy pomocy Media Creatiom Tool.

Wykres paskudny, bo to powinna być prosta kreska z ewentualnie małymi skokami/spadkami. Zainstaluj oprogramowanie producenta dysku, spróbuj zaktualizować firmware i wykonać TRIM dysku jeżeli z jakiegoś powodu się sam nie wykonuje.

Poszukaj na stronie producenta laptopa sterownikow zwiazanych z plyta glowna

  1. Intel Chipset
  2. Intel Management Engine
  3. Intel Dynamic Platform and Thermal Framework
  4. Intel Rapid Storage
    i inne cuda wianki zwiazane z chipsetem

Ostatnio instalowalem kolezance Win10 na takim samym procku i smigal dobrze po wystartowaniu Windowsa (miala HDD).
No i domyslnie po zainstalowaniu Windowsa, wydajnosc byla ustawiona na srednia (zmien klikajac na baterie).

… oprogramowanie to jedno, ale on robi test z działającego WIndowsa, żeby mieć 100% dokładny wynik, to trza by z LIve CD, stąd mogą wynikać te górki :wink:

Robiłem takie same testy spod działającego Windowsa i ani na dysku NVMe, ani na dysku SATA nie miałem takich wyników. Nie mam też zainstalowanych jakichś cudownych wspomagaczy w postaci Intel Rapid i innych. Trzeba sprawdzić w menadżerze zadań lub monitorze zasobów czy i ewentualnie co zajmuje tyle czasu dyskowi. Myślę, że to coś WU tam się kisi. Ewentualnie puścić znowu benchmark i sprawdzić który proces jeszcze chce wtedy grzebać w dysku.

Sorki marcinku, ale Lordem prawdę rzecze. Nic nie powinno tak killować dysku co kilka sekund na systemie, na którym nic nie ma.
PS: chyba że malware krąży po sieci domowej i zaraz wbiło w nowego kompa?

dzięki za pomoc i zaangażowanie.
Zakładam, że to wina słabego kompa…
no i być może inaczej definiujemy wolne działanie i mulenie - do osób które piszą że na takich samych lub słabszych konfiguracjach wszystko działa szybko :slight_smile:

Jeszcze raz dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Jeszcze jak macie czas to możecie rzucić okiem na benchmark nowego dysku SSD moje brata:

Początek ma brzydki.

A na początku zwykle lądują pliki Wndowsa :slight_smile:
Wypadłoby zrobić reinstalkę, ale 15 % na początku przeznaczyć jako pusta partycja.

W ostatnich dniach w komputer Świat jest instrukcja jak przyspieszyć Windows 10 i m.in. Jak zwiększyć moc obliczeniowa RAM bez nowego ram-u , a zmieniając ustawienia w wykorzystaniu awaryjne pamięci już z dysku operacyjnego. Można zwiększyć o 100% i to działa. Mam dużo starszy procesor i płytę główną z SSD i działa. Polecam poszukać i zastosować.

Nie żartuj Pan, nie polecam się w to bawić z prostego powodu: jeżeli ktoś napisał, że “można zwiększyć moc obliczeniową Ramu bez nowego Ram”, to lepiej takiego bełkotu nie słuchać i nie wprowadzać. Ram ma 0 moc obliczeniową i dowolne + 90987651354798% również da 0. Podobnie myślę o całej “optymalizacji”, jak ma się czystego Windowsa, to może z 5%, ale nie 100% :wink:

A co w tym dziwnego. To samo można zrobić z kartą graficzną. Gdy brakuje pamięci ma przyporządkowana rezerwę na dysku operacyjnym.

Ta “Tajemna” opcja zwana jest “plikiem wymiany” i jest aktywna w Windowsie od samego początku. Niestety! Korzystanie z niej, szczególnie w przypadku dysków HDD, powoduje OGROMNY spadek wydajności. Kluczem do wysokiej wydajności jest zapewnienie wystarczającej ilości ram, tak by dyskiem nie mielił - w skrajnych przypadkach np. netbooki z wlutowanym RAM< to wymiana HDD na SSD tutaj nieco pomoze.

Tak wszystko się zgadza, ale w temacie mowa jest o SSD. I braku możliwości zwiększenia Ramu. Choć moi zadaniem można zawsze zmienić kość na z większą pojemnością. Chyba że i taka możliwość zablokował producent.

Gdzie widzisz, że brak możliwości ruszenia RAM:)?
Ten procek i3 obsłuży 16 GB, wiec nawet pojedynczy slot utrzyma 8 GB, przy czym nie znamy dokładnego modelu, ale bardzo rzadko producenci przy procesorach lepszych od Atomów na chama blokują rozbudowę lutując RAM - im też się to nie opłaca, bo muszą “dwie wersje” płyty robić do podstawowego i rozbudowanego modelu :wink: A co do dysku SSD, to właśnie on też może mulić- jego szybkość wygląda w dokłach jak topowych HDD ;-)Wiec problem raczej bym widział techniczny, nie programowy, no z wyjątkiem codziennego zasysania syfu z torrentów.

Niestety nie mogę dołożyć więcej ramu/ brak slotów.
Cytat z w/w

Mówiąc szczerze i wprost - problem tkwi w słabym sprzęcie :slight_smile:
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie :slight_smile: