Wolne działanie Win 10 - czy za słaby laptop?

Witam

Kilka dni temu zainstalowałem WIn 10 i od razu zauważyłem wolniejsze, trochę mułowate działanie względem poprzedniego Win 8.1.

Myślałem, że po kilku godzinach pracy się mu “ułoży” i zacznie działać szybciej, ale niestety nie…

Sprzęt to laptop Toshiba: i3-4010U, 4 GB ram, SSD.

Windows pobrany z oficjalnej strony i zainstalowany z obrazu z pendrive przy pomocy media creation tool.

Co ciekawe na dużo starszym (ale czy na pewno gorszym) laptopie brata: i5-3210M, 8GB ram, SSD - działa dużo szybciej.

Co może być przyczyną? zmiana jakiś ustawień? czy najzwyczajniej i3-4010U i 4 GB ram to po prostu już za mało na Wi10?

Pozdrawiam

Laptop brata zdecydowanie ma prawo lepiej działać bo jest mocniejszy.
Niemniej jednak uważam, że powinna to być tylko i wyłącznie sprawa ustawień.
Rozumiem, że aktualizacje wszystkie pobrane i zainstalowane, nic nowego nie znajduje?
Korzystasz z jakiegoś dodatkowego antywirusa (nie defender)?
Podczas użytkowania laptopa otwórz menadżer zadań, przejdź w zakładkę wydajność, kliknij na dole otwórz monitor zasobów i w nim daj zakładkę pamięć. Zobacz na pasku na dole ile tam wolnego RAMu.

Tak to u mnie wygląda:

Czyli głównie korzystasz z przeglądarki (Chrome), czy coś więcej też robisz? Jak tylko Chrome to w zasadzie Twoja konfiguracja powinna być wystarczająca. Sugeruję w takim razie sprawdzić stan dysku, bo to on może okazać się problemem. Pobierz HDTune w wersji Pro (pierwsze 15 dni testu darmowe) i wrzuć nam zdjęcie z zakładki Health oraz z zakładki Error po wykonaniu skanu.

Dysk ma raczej zdrowy, to SSD :wink:
Winny procek, to w sumie Atom N4/5XXX, sązę, jeżeli jest slot, to dorzucić używaną pamięć by warto. Nawet 1-2 po kosztach da Asynchroniczny dual channel i będzie nieco wydajniej, a przynajmniej powinno być :wink:

Dokładnie - dysk SSD więc winą jest po prostu słaby laptop/procek/mało ramu.

Niestety nie mogę dołożyć więcej ramu/ brak slotów.

Dziękuję za pomoc :slight_smile:

Na wszelki wypadek sprawdź :wink:

ok, ściągnąłem. Jak sprawdzić stan dysku?

Uruchom- CrystalDiskInfo- zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]) pokaż okno z programu wszystkie parametry

Nie baw się w CristalDisk tylko w Hdtune zrób co opisałem kilka moich postów wcześniej.

Mam drugi, starszy laptop z i3-2330M z 4GB RAM i SSD i Win10 działa na nim bardzo dobrze, więc to nie wina systemu.

Poniżej scany z zakładki health i error:

A powiedz jeszcze: ile dysku masz zawalone? Będzie tak z 70%+?

Dysku mam wolne 35 gb z 103 gb i dodatkowo cały czas mam włożoną kartę pamięci (71 gb wolnych z 119 gb).

Karta pamięci tutaj nie ma nic do gadania :wink:
O dysk pytałem bo, jak prawią niektórzy, część modeli przy zapchaniu większym zwalnia mocno;)

Ja na 2310m też nie mogę narzekać, Zwłaszcza że sprzęt działa na 4GB ramu i HDD.

No ok, to gdzie problem w moim laptopie? Dysk ssd jest ok?

Problem jest w systemie.

zrób benchmark w hdtune to się zobaczy stan dysku

To może zapytajmy inaczej:
Czy instalowałeś lub pobierałeś programy lub inne treści multimedialne w sposób nielegalny? Tzn. płyta od kolegi/ gry z chomikuj/ filmy z torrenta? Jeżeli tak, to …cóż winny raczej nie sprzęt;f