Wolne obroty wiatraka

(Norbert Stepniakowski) #1

Witam.

Przeważnie rano gdy włącze kompa to piszczy tak jak syrena hehe i wyświetla się komunikat

coś takiego

Oczywiście ten wiatrak się kręci tak naprawdę tylko baaaaaardzo wolno.

Czy powinieniem go nasmarować? czy może kupić nowy? a może się coś przestawiło? :? Z góry dziękuję i proszę o sugestię :wink:

(Draakus) #2

przeczyść wentyl i radiator procesora. zresetuj CMOS płyty głównej, sprawdź czy nadal kręci się tak wolno.

(Jjoasz) #3

na dzien dobry wyczysc go, mozesz dac kropelke smaru maszynowego (od maszyny do szycia lub golarki), calosc przetrzyj wacikiem na spirytusie...

jesli masz go podpietego pod plyte (na 3-pin wejscie), to moze w biosie masz ustawione za male obroty/napiecie, jesli nie ma mozliwosci kontroli wentyli, to podlacz go pod 5/12v z molexa i wtedy potestuj

moze tez byc i tak, ze zasilacz pada i podaje za male napiecie na plyte, a ta na wentyl, ktory nie sily wystartowac - ma wyzsze nap. startowe

(Jacek Bydgoszcz) #4

Albo masz ustawione w biosie,że jak obroty są niższe niż np. 1000obr./min. a jak włączasz kompa wentylator wolniej się kręci bo procek jest jeszcze zimny to wtedy może się pojawiać taki komunikat.

(Norbert Stepniakowski) #5

Kupiłem nowy zasilacz niedawno, 400W więc napewno to nie jego wina.

A ten wiatrak to jakaś chińszczyzna. Od czasu do czasu ten wiatrak działa normalnie pewnie dlatego, że rzeczyściłem go i nasmarowałem. Zajrze jeszcze do BIOSu.