Wolne obroty wiatraka

Witam.

Przeważnie rano gdy włącze kompa to piszczy tak jak syrena hehe i wyświetla się komunikat

coś takiego

Oczywiście ten wiatrak się kręci tak naprawdę tylko baaaaaardzo wolno.

Czy powinieniem go nasmarować? czy może kupić nowy? a może się coś przestawiło? :? Z góry dziękuję i proszę o sugestię :wink:

przeczyść wentyl i radiator procesora. zresetuj CMOS płyty głównej, sprawdź czy nadal kręci się tak wolno.

na dzien dobry wyczysc go, mozesz dac kropelke smaru maszynowego (od maszyny do szycia lub golarki), calosc przetrzyj wacikiem na spirytusie…

jesli masz go podpietego pod plyte (na 3-pin wejscie), to moze w biosie masz ustawione za male obroty/napiecie, jesli nie ma mozliwosci kontroli wentyli, to podlacz go pod 5/12v z molexa i wtedy potestuj

moze tez byc i tak, ze zasilacz pada i podaje za male napiecie na plyte, a ta na wentyl, ktory nie sily wystartowac - ma wyzsze nap. startowe

Albo masz ustawione w biosie,że jak obroty są niższe niż np. 1000obr./min. a jak włączasz kompa wentylator wolniej się kręci bo procek jest jeszcze zimny to wtedy może się pojawiać taki komunikat.

Kupiłem nowy zasilacz niedawno, 400W więc napewno to nie jego wina.

A ten wiatrak to jakaś chińszczyzna. Od czasu do czasu ten wiatrak działa normalnie pewnie dlatego, że rzeczyściłem go i nasmarowałem. Zajrze jeszcze do BIOSu.