Wolne odpalanie się komputera

Witam, otóż mam następujący problem, którego rozwiązania nie moge się doszukać. I powiem na początku że to na pewno sprawa sprzętu, uważam tak ponieważ wszystko na to wskazuje. Wracając do problemu, to objawia się on tak że komp odpala się tak jakby w dwóch trybach nie wiem jak to inaczej nazwać, pierwszy to gdy nie odłącze zasilania, wtedy komputer bardzo wolno ładuje nawet pliki, które windows podczas startu ładuje i ogólnie nawet w biosie jego działanie jest takie zamulone. Drugi tryb to gdy właśnie odłącze zasilanie i podłącze po około 10 sekundach, sprzęt uruchamia sie wtedy o wiele szybciej, wszelkie pliki ładowane przez windows są w mgnieniu oka załadowane. To jest według mnie dowód na problem ze sprzętem. Poniżej podaje specyfikacje sprzętu:

Procesor: i5 750 2,66Ghz

RAM: 2x2GB Patriot DDR3 1600Mhz akutalnie 1333Mhz

Płyta: Gigabyte GA-H55M-UD2H

Zasilacz: Tagan U33 - II SuperRock Series 500W

Wspomne jeszcze że przez jakiś czas komputer był podkręcony do 4Ghz na procku i RAM do 1600 Mhz.

Prosiłbym o jakieś sugestie.

może aktualizacja biosu pomoże??

Niestety testowałem i to nie mam zbyt dobrych doświadczeń bo zaaktualizowałem do wersji najnowszej i zawieszał sie bios gdy chciałem podkręcić, w ogole menu mi sie od podkręcania nie ładowało. dlatego wróciłem do wcześniejszej wersji.