Wolne pobieranie Steam

Cześć, borykam się od jakiegoś czasu z problemem wolnego pobierania na Steam. Mam światłowód od lokalnego dostawcy internetu o prędkości 300Mb/s. Wynik jaki osiągam na Speedtest.pl oraz Speedtest.net to średnio od 295 do 315Mb/s. Pliki pobierane z innych stron lecą z prędkością 29-30MB/s, a na steam maksymalny mój wynik to 13-16MB/s (kiedy na początku łapie 30Mb/s, a po chwili spada na 13-16MB/s). Szukałem już w Google rozwiązania problemu, ale nic nie podziałało, mianowicie:

  • zmieniałem region pobierania (w tym Niemcy, Polska, Szwecja USA) + czyściłem pamięć podręczną pobierania
  • steam ustawiony jest na priorytet wysoki
  • restartowałem komputer jak i router
  • zmieniłem dysk na inny w tym 3x format (dysk SSD i HDD w tym inne partycje)
  • dzwoniłem do dostawcy internetu, twierdzi, że nie ma żadnych blokad na steam u nich jak i na moim routerze (w tym QoS)

Na koniec dodam - problem występuje tylko i wyłącznie na Steam. Może ktoś miał podobny problem i jakoś udało mu się go rozwiązać? Z góry dzięki.

Poleca się jeszcze wyczyścić cache Steam - jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Robiłem - nic z tego.

Ja bym jeszcze spróbował:

  1. Pobrać z innego komputera. Jak nie masz, to choćby zaprosić znajomego z laptopem i poprosić o pobranie czegoś ze Steam w Twojej sieci. Jak będzie pełen transfer, to znaczy że Internet masz w porządku a problemu należy szukać w Twoim komputerze
  2. Znaleźć jakiś szybki VPN oferujący wersję testową i połączyć się przez niego. Jak będzie działać to znaczy że jednak coś przycina Steam na Internecie. Niekoniecznie robi to Twój dostawca, może gdzieś dalej.
  3. Zainstalowane Windows 10 na czystym dysku (najlepiej odłączyć dysk na którym teraz pracujesz, żeby się gdzieś nie pomylić) i sprawdzenie. Jeżeli będzie działać to znaczy, że coś jest nie tak z Twoją instalacją Windows

Może masz bootleneck przez procesor, jako, że podczas pobierania pliki zwykle są skompresowane więc pobierając ze steama zwykle pobierasz i rozpakowujesz pliki. Możesz spróbować podłączyć mocniejszy komputer do sieci i zobaczyć jak masz.

  1. Z tym może być problem, poniżej zamieszczę specyfikacje komputera.
  2. Próbowałem NORD VPN i Hola VPN, bez zmian lub czasem gorzej.
  3. Jestem już po trzecim formacie (na czysto przez USB) Prócz Steam nie mam żadnych programów na PC.

Mocniejszego PC nie mam, a pobieram przez laptopa. Poniżej specyfikacja.
Procesor: Intel® Core™ i7-4510U CPU @ 2.00GHz 2.60 GHz
RAM: 16,0 GB (dostępne: 15,9 GB)
Grafika: Nvidia 840M
Windows 10 Home x64
Dysk SSD (Prędkość zapisu 501MB/s, a odczytu 522MB/s).

Tak to wygląda w praktyce:

Początkowo łapie 30MB/s, później już leci między 15-19MB/s.

A może byś tak napisał do supportu Steam? Nie przyszło ci do głowy, że ten throttling to ich zasługa?

Pisałem do nich już dwa razy. Jedyne co mi odpisują to: zmień serwer pobierania, zrestartuj router, zainstaluj steam od nowa itp. Żadne z ich punktów pomocy nie pomagają.

No to się z tym musisz pogodzić. Przykre, ale prawdziwe - szybciej nie będziesz póki co pobierał ze Steama.

Jeszcze jeden pomysł, spróbować pobrać jakąś większą grę Free to play na nowo założonym koncie Steam. Może jakiś skubany automat dał Ci limit na konto z bliżej nieznanego powodu a support Steam tego nie widzi.

Jeżeli jest to limit na konto, to oczywiście spróbowałbym jeszcze zalogować się na swoje konto u znajomego u którego na pewno transfery są szybkie i zobaczyć czy limit się uaktywni. Byle potem koledze tak nie zostało :rofl:

Sprawdź sobie w task managerze jak to wygląda.

Polski jest pewnie zapchany.

Transfery na Steam w dużej mierze zależą od tego jakie gry pobierasz. Jeżeli dochodzisz do limitu dysku, bo np. na raz Steam pracuje nad kilkoma plikami to zapychany jest bufor dysku i stąd masz drop. Ciesz się, że w ogóle masz ciągłość pobierania, bo taki ARK Survival Evolved na HDD przerywa co kilkanaście sekund nawet na kilka minut, bo Steam układa pliki. Na SSD jest znacznie lepiej, choć też zrywa.

A no i upewnij się, że tymczasowe pliki nie są tak naprawdę ściągane na inny dysk niż docelowy - dzieje się tak jak Steam wyłapie, że tymczasowe pliki nie zmieszczą się na dysku razem z rozpakowaną zawartością.

Przykładowo Gears 5 leciałem pełnym łączem 500 Mbit +/-50 Mbit, a wspomniany Ark tj. update gry (ok 5GB) leciał w okolicy 100 z mniejszymi bądź większymi przerwami.

Obecnie lecę na jednym dysku SSD, niezależnie jaką grę pobieram wynik jest ten sam. Początkowo łapie 30MB/s i zaraz ta prędkość spada. Co do pojemności - mam wolnego 350gb z 500gb.

…a wyłaczyłeś przeglądarkę/YT w tle. ? trochę żartem ale, sparwdź, czy na jałowym biegu tez będzie spadało. :slight_smile:

Też testowane… Przeglądarka wyłączona, chmura też. W procesach również nic ciekawego nie ma.

Stworzyłem jeszcze nowe konto, bez zmian. Byłem z laptopem u rodziców, którzy również mają światłowód 300 (inny operator) sytuacja ponownie bez zmian.

… czyli Steam się dusi i daje lejki. :wink:

Hmm… a dodałeś Steam do wyjątków zapory i antywirusa?

Tego akurat nie próbowałem, ale dzięki. Zerknę na to jak będę w domu :slight_smile: