Wolne zamykanie systemu operacyjnego


(Gg505) #1

Cytuję:

Proces wyłączania komputera trwa nienaturalnie długo. Aby trochę przyśpieszyć ten proces można:

» Spowodować szybsze kończenie nieodpowiadających bądź zajętych aplikacji

W kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE/System/ControlSet001/Control podświetlamy Control i odnajdujemy z prawej strony wartość DWORD WaitToKillServiceTimeOut

Wartość ta to czas wyrażony w milisekundach (ms) Domyślna wartość to 20000 = 20 sekund, możemy ten czas skrócić powiedzmy do 2–3 sek. czyli jak nietrudno obliczyć 2000 – 3000 ms. Taka też liczbę podajemy jako wartość, opuszczając oczywiście jednostkę – ms

Uwaga! W przypadku uprzedniego nie zapisania danych z otwartych programów zostaną one utracone

» Automatyczne potwierdzenie decyzji zamykania nieodpowiadających programów

W kluczu HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop z prawej strony edytora rejestru edytujemy DWORD AutoEndTask za wartość podajemy 1 (jeden)

Spowoduje to, iż za każdym razem nie będziemy musieli potwierdzać zamykania programów, system zrobi to za nas.

Uwaga!: Patrz wyżej.

» Zbyt duża fragmentacja plików, a szczególnie pliku wymiany (pagefile.sys) i hibernacji (hiberfil.sys)

Zalecane użycie defragmentatorów (systemowego, firm trzecich oraz przeznaczonego do scalania pliku wymiany – PageDefrag na przykład zasługuje na uwagę)

» Załączone czyszczenie Swap'a przez system

Sprawdzamy czy w kluczu

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management nie mamy ClearPageFileAtShutdown o wartości = 1. Jeśli jest to usuwamy go bądź zmieniamy wartość na 0 (zero)

Uwaga!: System przestanie czyścić plik wymiany podczas zamykania.

» Wyłączone buforowanie zapisu na dysku

PPM na Moj komputer » Zarządzaj » Menadżer urządzeń » Stacje dysków » [nazwa dysku 2x klik] » Zasady » Włącz buforowanie zapisu na dysku (zaznaczyć)

» Wyłączenie indeksowania plików

Opcja powoduje przyspieszenie wyszukiwania plików na dysku, ale niestety tez obciąża w jakimś stopniu system

Start » Uruchom » services.msc

Z listy wybieramy Usługę indeksowania, klikamy na nią dwukrotnie i jej tryb uruchamiania zmieniamy na ręczny


– Przypadki wyjątkowe:

„ NVidia Driver Helper Service – w services.msc znajdujemy w/w usługę i przestawiamy typ uruchamiania na wyłączony

Uwaga!: Możemy odczuć nieznaczny spadek wydajności np. w grach

Mam problem, nie mam czegoś takiego jak: HKEY_LOCAL_MACHINE/System/ControlSet001/Control mam tak, ale nie mam "Control" tego ostatniego - proszę o pomoc, w poradniku jest błąd czy coś u mnie nie tak ?


(goomish) #2

Musisz mieć :). To jeden z najważniejszych kluczy rejestru, bez niego system w ogóle się nie uruchomi.

Dopiszę tylko jeszcze, że zamiast (albo oprócz) przyspieszania wymuszonego zakończenia usług i uruchomionych programów lepiej przejrzyj system i sprawdź która/y z nich powoduje spowolnienie zamknięcia systemu. Osobiście stawiam na jakiś "niedorobiony" sterownik jakiegoś urządzenia, albo uruchomiony w tle (np. w trayu) program mający kłopoty z poprawnym zapisaniem efektów swojej pracy, ustawień itp.

Zainstaluj User Profile Hive Cleanup Service i zobacz, czy będzie poprawa abo przynajmniej czy w podglądzie zdarzeń znajdziesz informację o opornym programie/usłudze.


(Gg505) #3

No kurde nie mam :confused: a dodam, że komputer uruchamia się ok. 5min tak samo jak się wyłącza :confused:


(goomish) #4

"Pod" kluczem HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001 widzisz jeszcze inne podklucze? Control, Enum, Hardware Profiles i Services?

Sprawdź uprawnienia do ...\ControlSet001.

Administratorzy i SYSTEM powinni mieć Pełen dostęp, Użytkownicy prawo do odczytu..

Jeśli uprawnienia są takie jak napisałem... sprawdź system, czy nie złapałeś jakiegoś rootkita. Rootkit Revealer, Gmer, i inne.

Z innej beczki - w Podglądzie zdarzeń wszystko w porządku? Nie masz jakoś niepokojąco dużo wpisów z żółtym znaczkiem ostrzeżenia i/lub czerwonym błędu? Zwłaszcza "w okolicach" momentu uruchamiania i zamykania systemu.


(Poccnr) #5

Kochani napiszcie dla mnie troszeczkę prościej tą całą akcję :twisted:

chciałabym aby komp wył. mi się szybciej-proszę napiszcie mi jak mam postępować krok po kroku :slight_smile:

Thx!

:wink:


(Gg505) #6

Aha mam jeszcze 1 problem. W trybie awaryjnym mam konto "Administrator" i moje, czyli "ADMIN" ale jak sie normalnie loguje nie mam tego Administrator - jak mogę się na nie zalogować ?? mam Win XP


(Klossj23) #7

Logowanie na konto administratora w trybie normalnym - po zalogowaniu na swoje konto, dać Wyloguj. Wcisnąć ALT+CTRL+DEL, puścić DEL (trzymając resztę) i jeszcze raz wcisnąć DEL. Pojawi się okienko, gdzie należy wpisać użytkownika (Administrator) i podać jego hasło.

Zanim zaczniesz grzebać w rejestrze, to najpierw sprawdź co się uruchamia razem z systemem, co działa w tle. Sprawdź rozmiar katalogu Prefetch.


(Dranek Ak) #8

a mozę masz za dużo programów uruchamianych przy starcie??

Start---->Uruchom---->msconfig------->zaznacz uruchamianie selektywne--------->przejdź do "Uruchamianie" na gorze sa takie paski------------>wylacz wszystki--------->zaznacz tylko te ktore są najbardziej potrzebne antywir, firewall i gadu gadu. zależy od ciebie co chcesz ale pamietaj im mniej zaznaczonych tym szybsze uruchamianie i zamykanie systemu.


(Gg505) #9

optymalizacje windowsa robie systematycznie ;]