Wolniejszy start komputera SSD

Hej!

Od jakiegoś czasu zauważam, że komputer startuje znacząco dłużej niż na początku… Oczywiście nadal jest to kwestia 25-30 sekund jak jest gotowy do pracy, ale kiedyś było to około 15 sekund…
Wiem, że może dla niektórych to żadna różnica, ale z czystej ciekawości chciałbym spróbować przywrócić sytuacje do pierwotnego stanu.

ASUS TUF Gaming FX505GM i7-8750H/16GB RAM/256 GB SSD+1TB/Win10

Liczysz czas do ekranu logowania, pojawienia się pulpitu, uruchomienia przeglądarki, czy do czego?

Ekranu logowania

W takim razie może jakaś aktualizacja systemu/sterownika wydłużyła ten proces, a może to tylko twoje subiektywne odczucie :wink:

Zastanawiam się po prostu, co się mogło stać :sweat_smile: Bo nie ukrywam zawsze śmigało to świetnie… A teraz jest jakoś inaczej i szukam przyczyny :smiley:
Pewnie masz rację! :slight_smile:

Jakby ktoś miał jeszcze pomysł i przypuszczał jaka może być przyczyna to chętnie posłucham! :smiley:

Ile masz śmieciuszków na tym 250GB SSD :slight_smile: ? 90%?

Wiem, że tutaj traktujecie każdego jako laika, który nie ma pojęcia o czymkolwiek :slight_smile:

Z 237 GB wykrywanych przez system 117 GB wolne :slight_smile:

Wyłącz zbędne usługi w services.msc, wyłącz indeksowanie plików (Windows Search), wyłącz Cortanę. Ogranicz programy ładujące się do traya podczas startu systemu.

No niezupełnie, badziewne dyski potrafią już mieć spadek od 50%, a około 80% zaczyna się zabawa. Druga opcja, to sporo włączonych usług/aplikacji w autostarcie, 3 zaś- wirusy.

Western Digital PC SN520 zamontowany u mnie…
Drugą opcję przeglądam i ogarnę jeszcze…
Trzecie - Eset Internet Security działa przez cały czas + stosuje AdwCleaner i szczepionkę z MalwareBytes…

Może po prostu po którejś aktualizacji BIOSa ten czas uległ wydłużeniu, tylko nie powiązałem tego ze sobą…

Może coś, jakaś aktualizacja na przykład, wyłączyło szybkie uruchamianie w opcjach zasilania?

I ten zestaw za każdym razem uruchamia się podczas startu PC?

W ogóle po co taka kombinacja, o ile zrozumiem jakiś antywirus innej marki niż MS jak ktoś koniecznie chce, to te dodatki nie mają większego sensu.

AdwCleaner czyści śmieci już po fakcie tj. ingerencji w przeglądarkę, jeżeli w ogóle śmieci w przeglądarce pojawiły się to może pora zmienić nawyki dotyczące korzystania z komputera.

Dodatkowo każdy dodatkowy program uruchamiający się w tle podczas startu systemu, opóźnia jego uruchomienie. Praktyka pokazuje że zdecydowana większość użytkowników ma gdzieś że wraz z systemem uruchamia się steam, discord, uplej, libreoffice, panel sterowania dźwięku, avast, ccleaner, i geforce experience, natomiast bardzo lubią opowiadać jak kiedyś ich komputer szybko działał, a później zupełnie sam, bez ingerencji z zewnątrz, nagle zwolnił.

Oczywiście, że nie.
Zainstalowany jest jedynie Eset, a inne programy doraźnie raz na 2-3 miesiące.

U mnie lista programów uruchamiających się w momencie startu jest ograniczona do minimum, które jest mi potrzebne :slight_smile:

I to minimum robi różnicę. U mnie winda startuje w 10 sek. od uefi. Ale tylko antywirus, realtek dźwięk i miernik na pasku xmeters.

Często start spowalniają zainstalowane lub udostępnione peryferia, drukarki, skanery.
Może jest jakiś spyware. Przeleć AdwCleaner.