Wolno działający laptop. jak go przyśpieszyć?

No więc. jestem nieszczęśliwą posiadaczką laptopa lenovo z wgranym windowsem 7. Mam go zaledwie od roku a zaczął mi on ostatnio działać( lub raczej nie działać…) koszmarnie z niewiadomego powodu. Próbowałam różnych sposobów np defragmentacji dysków, czyszczenia Ccleanerem, boostowania go różnymi programami, ostatecznie przywróciłam go do stanu początkowego przez system Recovery, i nadal działa koszmarnie. Dajmy na przykładzie gier, wszystko mi wcześniej pięknie i płynnie chodziło a teraz w co bym nie próbowała grać to mnie ścina nawet gry których wymagania mój lapek przerasta kilkakrotnie ._. Programy i foldery otwierają się strasznie długo. zastanawiałam się nad formatem, ale na nim nie mam co formatować ponieważ jedyne co na nim mam po przywróceniu to system na dysku C, którego nie mogę sformatować( tak, wyskakuje mi informacja że nie mogę go sformatować bo znajdują się na nim pliki systemowe) i kopię owego systemu na dysku D. Czytałam że po przywróceniu tym systemem instalują się stare sterowniki, czy to możliwe że przez brak niektórych sterowników komputer mi tak koszmarnie chodzi? Jeśli tak czy moglibyście mi podać programy/strony z których mogłabym ściągnąć aktualne sterowniki?

poniżej podam najbardziej możliwie istotne dane:

Windows 7 Home Premium (2009)

Procesory (2x):

Intel® Pentium® CPU B960 @ 2.20GHz

Ram: 6Gb

Karty graficzne:

AMD Radeon HD 6650M

Mobile Intel® HD Graphics

Jeśli coś jeszcze potrzebujecie piszcie.

Prawdopodobnie softu producenta i Twoich programów jest tak dużo, że ciężko się korzysta z laptopu. Nie wykluczone, że spowalniane jest wszystko przez szkodliwe toolbary. Dużo śmieci, także pozostałości po aktualizacjach, zawsze się proszą o program Odkurzacz i potrzebny JetClean. Zbyt dużo procesów, także spowalnia wszystko, a często uniemożliwia korzystanie z internetu. Także nie wiadomo, jakie masz flash playery, shockwave i być może agenta adobe w usługach. Na teraz, to czyszczenie i podaj, co masz zainstalowane i co jest w autostarcie.

Ja bym jeszcze zasugerował sprawdzić ile ram’u widzi system.

zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

Ja sugeruję przeczyścić laptopa, ciągnie kurz jak odkurzacz. Pamiętaj, ze to laptop, a nie komputer stacjonarny do grania w gry.

Ja bym zasugerował dokładne przeczyszczenie systemu ze śmieci pozostałych po programach, defragmentację dysku całego czyli poszczególnych partycji a użyć do tego CClenr-a, Deragler-a oczyścić ręcznie foldery temp, softwaredistribution, prefetch oraz powyłączać zbędne usługi jest tego masa do wyłączenia. Oraz odinstalować zbędne toolbary które się mogą instalować z programami o ile się nie odznaczy tych dodatków do programów podczas instalacji. Przeskanować system czy nie ma wirusów.

Jeśli to nie pomoże to jednak postawienie od nowa systemu i po wgraniu swoich aplikacji zrobić obraz systemu choćby dobrym darmowym Paragonem nagrać na płytę i mieć w razie czego system jak nowy.

A jeśli chodzi o sterowniki to szukać na stronie producenta laptopa.Jednak sterowniki aktualizować z rozwagą bo naprawdę nie które nowe wersje zamiast poprawić działanie narobią szkody. Przekonałem się o tym na własnej skórze a raczej na własnym laptopie.

znaczy powiem wam tak, ze po przeczyszczeniu wszystkimi podanymi programami i po pobraniu sterowników komputer owszem działa lepiej; aczkolwiek wszystko się zaczyna psuć w momencie kiedy włączam grę. :< Laguje, i ścina. Czy to możliwe że jest to spowodowane wirusami? Bo niestety mój antywirus już się ‘przeterminował’.

(+ byłabym wdzięczna za podrzucenie jakiegoś dobrego antywirka “full version for free” lub z kluczem )

Chyba że powinnam już zrobić nowy temat z prośbą jak zwiększyć fps w grze czy coś w tym stylu?

Jeśli chodzi o instalowanie systemu od początku wolę to zrobić jako ostateczność z uwagi że nigdy tego nie robiłam,

ale na pewno skorzystam z podanego wyżej poradnika :smiley:

Tak wygląda to na problemy z grafiką. Może w grę wchodzić wyłączone przyspieszenie sprzętowe, coś z rozdzielczością, jakimś sterownikiem grafiki… Trzeba się rozeznać z programami, wersją javy, directxa… Dużo tego.

Tak najlżejszy i najmniej kłopotliwy w windowsie jest Essentials security. Nie ma fałszywych alarmów. Komputery z super antywirami łykają trojany jak śliwki. Trzeba trochę rozsądku, sprawdzenia informacji.

Z antywirusami to nie ma jednoznacznej odpowiedzi który jest najlepszy, ile jest tych programów to mają one zarówno i zwolenników jak i przeciwników. Ja np nie narzekam na darmowego Avasta powiadają niektórzy że zamula ale u mnie tego nie odczuwam.Pewnie posypią się gromy na AVASTA. :smiley:

Kolega wspomina o problemach z grafiką być może. Należałoby sprawdzić w jakiej karcie graficznej są czy jest uruchamiana gra. Karta intela to zapewne jest zintegrowana i w zasadzie obsługuje monitor, natomiast AMD dedykowana i gry powinny być uruchamiane z tą kartą graficzną. Nie wiem jak w AMD u mnie mam Nividę i jest możliwość otwierania aplikacji z prawokliku przy pomocy własnie Nividy. Na dodatek mogę w panelu sterowania Nividy dodać aplikacje(szczególnie graficzne) które powinny się uruchamiać z kartą Nivida. Może gry i aplikacje zostały wyłączone z AMD po przywróceniu przez recovery.

Bogdan_G stwierdzeniem “Dużo tego” nabijasz posty a nie wnosisz nic do wątku, co by się Pani Veili przydało… Ponadto skoro sama zainteresowana wspomniała, że wykonała defragmentacje oraz czyszczenia, to dlaczego Pan każe jej to robić ? Jeżeli nie ma Pan dobrego pomysłu to proszę o milczenie bo to nie pierwszy raz gdy Pana ganię za złe rady…

Panie i Panowie jeżeli ma się kartę zintegrowaną intela i dedykowaną z AMD to nie można “w locie” przełączać, która ma być używana np do gry w simsy (what ever u play)…

zastanawiałam się nad formatem, ale na nim nie mam co formatować ponieważ jedyne co na nim mam po przywróceniu to system na dysku C, którego nie mogę sformatować( tak, wyskakuje mi informacja że nie mogę go sformatować bo znajdują się na nim pliki systemowe)

Droga Veili. Nie możesz sformatować partycji systemowej korzystając jednocześnie z tego systemu. Poza tym formatowanie partycji systemowej nie wygląda tak jak formatowanie np pendrive czy karty SD. Należy to zrobić uruchamiając nową instalacje ( w tym przypadku ) windowsa z płytki instalacyjnej. Po instalacji należy oczywiście zainstalować wcześniej przygotowane odpowiednie sterowniki. Jeżeli Pani nigdy tego nie robiła, radził bym ten sposób pominąć.

Pan Helios26 miał problem ze sterownikami… Niech Pan instaluje wersje Stable a nie Beta a nie będzie problemów i prosił bym nie straszyć ludzi swoimi błędnymi przekonaniami…

Jeżeli Pani Veila zrobiła “restore” z plików przeznaczonych na przywracanie systemu, to ma zapewne system w takim stanie jak przy kupnie laptopa.

Tak więc pierwsze co powinna Pani zrobić to:

Wejść w Panel sterowania>programy i funkcje

Odinstalować WSZYSTKIE niepotrzebne programy. Co mam na myśli pisząc niepotrzebne?

Załóżmy, że ma Pani laptopa Toshiba. Może Pani śmiało usunąć WSZYSTKIE programy ze słowem TOSHIBA dostępne na tej liście.

http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Pages/radeonmob_win7-64.aspx

Niech Pani pobierze ten “detektor sterowników”, Wejdzie ponownie w Panel sterowania > Programy i funkcje Musi Pani ODINSTALOWAĆ z tej listy wszystkie programy które w członie nazwy mają “AMD”

Restartuje Pani komputer i uruchamia pobrane wcześniej narzędzie diagnostyczne. Wyszukuje ono sterowniki, pobiera oraz instaluje. Po zainstalowaniu ponowny restart. Proszę wtedy o informacje czy sytuacja uległa poprawie. :wink:

Co do antywirusa, zgadzam się z Panem Bogdanem… ja również używam oraz polecam Microsoft security essentials. Jest on darmowy dla wszystkich ( legalnych ) użytkowników systemu windows, a dostepny do pobrania jest pod tym adresem:

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/security-essentials-download

Pozdrawiam, Sebastian

niestety podanego programu nie mogę zainstalować ponieważ wyświetla mi się komunikat:

45272544.png

a w programach nie mam żadnych AMD. cóż teraz ?

Podaj temperatury z http://www.dobreprogramy.pl/HWMonitor,P … 33495.html

Sprawdź dysk za pomocą http://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Pro … 12177.html (podaj informacje z zakładki Health).

10050838.png

60471701.png

W zakładce health nic nie ma… A jeśli chodzi o error scan - w szybkim skanowaniu wszystko zielone.

Jak sprawdzałaś temperatury to laptop był obciążony?

Dodane 29.03.2013 (Pt) 20:29

Procesor przegrzewa się, czy laptop był czyszczony (układ chłodzenia).

Dysk też ma podwyższoną temperaturę.

nie, z tym ze działał już parę ładnych godzin. jest strasznie gorący

Podaj temperaturę karty graficznej http://www.dobreprogramy.pl/GPUZ,Progra … 16750.html (zakładka Sensors).

Dodane 29.03.2013 (Pt) 20:34

Procesor przegrzewa się i płyta (bios) obniża jego taktowanie by nie dopuścić do awaryjnego wyłączenia i jest odczuwalne spowolnienie działania laptopa.