Wolno pracujący XP po nakładce

Witam.

Sprawa wygląda następująco. Jeden z pc’ów w firmie odmówił posłuszeństwa, padła płyta główna, na dysku był zainstalowany Windows XP, oprogramowanie projektowe, serwer licencji oprogramowania, skonfigurowane bazy danych itp. Chcąc zaoszczędzić sobie wielu godzin instalowania i konfigurowania całego sprzętu postanowiłem zamontować dysk w nowym pc’cie, system oczywiście nie startował. Po zrobieniu nakładki(nadinstalowania systemu) wszystko działa poprawnie ale strasznie wolno. System potraktowałem programem Ccleaner, Glary Utilities no i oczywiście defragmentacją, efekt jest raczej marny, programy nadal długo się uruchamiają.

Jakieś porady :?:

Musi jeszcze zadziałać prefetching! W WinXP trwa to domyślnie 3 dni. Potem powinno być lepiej.

Jeśli Ci się spieszy, można też zastosować polecenie przyspieszające w Uruchom: Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks

Po wpisaniu (skopiowaniu) polecenia i kliknięciu OK trzeba obserwować pracę twardego dysku (LEDa) i uważać proces za zakończony kiedy LED przestanie migać.

Ja natomiast poleciłbym sprawdzić tryb pracy dysku. (po zmianie kontrolera, zdarza się że XP wymusza prace w trybie PIO)

Podaj może więcej szczegółów na temat płyt głównych.

Płyta główna:

Nazwa P5VDC-TVM/SE

Gniazdo Socket 775

Obsługiwane procesory Pentium D (9xx, 8xx)

Pentium 4 (6xx, 5xx)

Pentium 4

Celeron

Obsługa technologii 65nm

Chipset VIA P4M890

VIA VT8237R+

FSB 1066 / 800 / 533 MHz

Pamięć 2 x DDR2 533 / 400 MHz

max. 2 GB, non-ECC, niebuforowana

2 x DDR 400 / 333 / 266 MHz

max. 2 GB, non-ECC, niebuforowana

Zintegrowana grafika VIA UniChrome Graphics , max. 64 MB

Porty kart rozszerzeń 1 x PCI Express x16

1 x PCI Express x1

2 x PCI

Pamięć masowa VIA VT8237R+:

2 x Ultra DMA 133 / 100 / 66

2 x Serial ATA 1.5 Gb/s, obsługa RAID 0, 1, JBOD

Komunikacja 1 x Fast Ethernet 10 / 100 Mb/s (Realtek RTL8100C)

IEEE1394 Brak

USB 8 x USB 2.0 / 1.1

Urządzenia dodatkowe Brak

Porty I/O tylnego panelu 1 x PS/2 Klawiatura

1 x PS/2 Myszka

1 x port IEEE 1294 (LPT)

1 x port RS 232 (COM)

4 x USB 2.0 / 1.1

1 x RJ 45

1 x Line In mini-jack

1 x Line Out mini-jack

1 x Microphone port mini-jack

Złącza I/O na płycie 4 x USB 2.0 / 1.1

1 x FDD

2 x IDE

2 x Serial ATA

1 x port RS 232 (COM)

1 x CD / AUX audio in

1 x CD audio in

1 x S/PDIF Output

1 x Złącze przedniego panelu audio

1 x 24-pinowe złącze zasilania ATX

1 x 4-pin EATX12V Power connector

Akcesoria 1 x Osłonka portów I/O

1 x Kabel UltraDMA 133/100/66

1 x Kabel FDD

1 x Kabel SATA

1 x Kabel zasilający SATA

Software Sterowniki

Sposób chłodzenia radiator

Format microATX, 24.5 x 24.5 cm

Natomiast płyta z uszkodzonego komputera to MSI 7173

To - jak rozumiem NOWA płyta - a stara ?

Stara to MSI 7173, jest informacja w poprzednim poście.

Nie zauważyłem.

Stara płyta korzystała z kontrolera ATI, a nowa jak widać korzysta z kontrolera VIA. To nie jest najszczęśliwsza kombinacja …

Tak więc - przede wszystkim - zajrzyj do menadżera urządzeń i sprawdź czy kontroler jest poprawnie wykryty i skonfigurowany. Upewnij się czy we właściwościach kontrolera nie widać że jest ustawiony tryb PIO - i jeśli będzie można - przestaw tryb na DMA.

Jeśli jednak nic nie będziesz w stanie zrobić - to zainstaluj ponownie sterowniki chipsetu VIA, upewniając się że w ustawieniach masz wybraną instalację sterowników SATA/IDE.

Jeśli to nic nie pomoże - usuń z poziomu menadżera urządzeń kontrolery, uruchom ponownie system, ale nie pozwól mu na automatyczną aktualizację sterowników, tylko ponownie zainstaluj VIA (VPSD czy 4 in 1 - nie pamiętam jak to się nazywało).

Cała operacja może wymagać kilku restartów więc uzbrój się w cierpliwość.

Aha - no i jak zwykle: dopóki masz dostęp do danych zrób kopię zapasową. Strzeżonego …

Wczoraj wieczorem uruchomiłem polecenie “Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks” jak polecił użytkownik Poraj , komputer pracował całą noc i zmiana jest odczuwalna. Co do sterowników IDE system przy nakłdace zainstalował je poprawnie, tryb pracy też jest poprawny, niemniej jednak dla pewności zainstalowałem najnowsze dostępne sterowniki VIA. Nie jest to efekt jak po czystej instalacji systemu ale da już się pracować. Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś pomysły to proszę pisać :wink: