Wolny dysk GoodRam SSD IRDM GEN. 2

Generalnie masz rację, dysk ma uszkodzone sektory. Ale… to mogą być uszkodzone sektory logiczne. Wypadałoby wykonać skanowanie dysku z naprawą znalezionych błędów. I wtedy zobaczyć, jak wygląda wielkość uszkodzonych sektorów w analizie S.M.A.R.T. Bo jakby nie patrzeć, to błędów odczytu nie pojawiły się wcale (parametr 01).

  • sprawdzone. OK.
  • wykonałem poleceniem chkdsk /f. Po skanowaniu analiza S.M.A.R.T. bez zmian

/F oznacza Force=wymuś, a nie /r repair=napraw

Tak czy inaczej

Z tym parametrem raport również bez zmian.

Moim zdaniem ten dysk jest sprawny! Podłącz go (jeśli masz możliwość?) do komputera z płytą główną wyposażoną w gniazda SATA 3 i będziesz miał zadowalające wyniki.

A co twoim zdaniem oznaczają uszkodzone bloki w raporcie SMART? :slight_smile:

Skoro tak, to na pewno nie były to błędy logiczne…

Dla 100% pewności pobierz program producenta i w niem sprawdź, jak poszczególne parametry są definiowane.

https://www.goodram.com/blog/optimum-ssd-tool-juz-dostepny/

Statystyki z tej aplikacji wyglądają dość skromnie…
image

A możesz pokazać jeszcze zrzut z Mój SSD? O coś takiego chodzi. :slight_smile:

Czy zaobserwowałeś jakieś inne niepokojące objawy? Nie wiem, wolniej włącza się system i programy, pojawiają się błędy i zawieszenia systemu? Czyli tylko zastanawia Cię ten odczyt?

A jakie prędkości wskaże test wydajności? U mnie na dysku pierwszej generacji podłączonym do złącza SATA II mam tak:

Wymagane działanie spowodowane nieaktualnym firmware.



Ogólnie to tylko ten odczyt, ale to wiem, że raczej kwestia interfejsu. Być może działa troszkę wolniej niż na początku, ale innych błędów/problemów nie ma.

No to tutaj sprawa jest prosta. Trzeba wykonać aktualizację oprogramowania w dysku. Reszta wygląda poprawnie. Co i tak nie zmienia faktu, że przydałoby się skontaktować z supportem, jak ma się kwestia uszkodzonych sektorów do gwarancji na dysk. Sektory uszkodzone są - bo tak pokazuje status S.M.A.R.T - ale na razie ich ilość nie przekracza puli zapasowej.

Napisałem do supportu, w odpowiedzi :
“Po konsultacjach z naszym Działem Technicznym uzyskałam informację, że nie ma powodu do niepokoju.
Wg załączonego zdjęcia SMART nie wykazuje błędów.” Napisali też, że jeśli sprzedawca odmówi reklamacji (2lata minęły)- mogę to zrobić bezpośrednio u nich.Także temat chyba zamknięty.
Dziękuję wszystkim za pomoc i udział w dyskusji.

Elegancko :joy:

1 polubienie

Czyli problem się pojawi, jak będzie 1 400 błędnych sektorów. Wtedy S.M.A.R.T pokaże status błędu i pojemność dysku zacznie się zmniejszać.