Wolny komputer, b.wiele procesów w tle, Firefox zjada pamięć

Jak w temacie. Może coś złapałem albo czymś zasyfiłem dysk.

FRST: Kod: 914432 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!
Addition: Kod: 914433 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!
Shortcut: Kod: 914434 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!

Z góry dzięki.

1 polubienie

To też, prawie pełny, a zrób test HD TUNE (zdrowie prędkości). iJuliusz sparwdzi Ci wirusy, ale jeżeli „przy starcie” jest powoli, to może być wina HDD (plus swap przy zapełnionym RAM w przeglądarce).

Witaj @zielony_agrest

Niestety wstawiłeś niekompletne logi.
Zanim wstawisz nowe, zrób skan MBAM

  • Pobierz MalwareBytes MBAM 4, przycisk obok wersji 3.8.3
  • Zamknij wszystkie aktywne programy i przeglądarki.
  • Zainstaluj MBAM w wersji na Komputer Osobisty
  • Pierwsze kroki - Wybierz wersję - darmowe Premium na 14 dni lub kontynuacja wersji podstawowej
  • Wejdź w Ustawienia w Prawym górnym rogu
  • Zakładka Bezpieczeństwo
  • Wyłącz Autouruchamianie, jeśli nie zamierzasz zostawiać programu w systemie
  • W Opcjach skanowania zaznacz trzy pierwsze z czterech dostępnych
  • Skanuj w poszukiwaniu Rootkitów
  • Skanuj archiwa
  • Użyj sztucznej inteligencji …
  • Wróć do Głównego Menu
  • Rozpocznij skanowanie, po przeskanowaniu oczyść to co znajdzie, wklej plik wynikowy.

Po przeskanowaniu MBAM zrób nowy skan FRST i wstaw logi do wglądu

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Hej, dziękuję za rady. Tak więc:

Test HD Tune zrobiony, poniżej zrzut wyników.
Skan MBAM zrobiony wg. zaleceń.
Nowe logi z FRST:
FRST: Kod: 914539 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!
Add: Kod: 914540 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!
Shortcut: Kod: 914541 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!

Pozdrawiam :slight_smile:

HD TUNE:

Jak skończysz z iJuliuszem, to zrób defragmentacje HDD i HDTUNE z LiveCD powtórz. Jeżeli wynik będzie podobny, to dysk jest na śmietnik. Te doliny są pewnie na systemie i stąd muli. Zresztą dysk też jest wybitnie wolny. :slight_smile:

Zrobiłem skan MBAM oraz Eset Online Scanner.

Poniżej świeże logi:
FRST: Kod: 914965 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!
Addition: Kod: 914968 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!
Shortcut: Kod: 914969 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!

Eset nic nie wykrył. MBAM też nie.
Raport Malwarebytes poniżej
-Szczegóły raportu-
Data skanowania: 21.09.2021
Czas skanowania: 15:21
Plik raportu: ca54b44a-1ade-11ec-99f5-fc4596614a07.json

-Informacje o oprogramowaniu-
Wersja: 4.4.6.132
Wersja komponentów: 1.0.1453
Aktualna wersja pakietu: 1.0.45176
Licencja: Wersja próbna
-Wyniki skanowania-
Typ skanowania: Pełne skanowanie
Skan zapoczątkowany przez: Ręcznie
Wynik: Ukończono
Obiekty przeskanowane: 384159
Wykryte zagrożenia: 0
Zagrożenia poddane kwarantannie: 0
Czas, który upłynął: 1 h, 6 min, 0 s

-Opcje skanowania-
Pamięć: Włączony
Autostart: Włączony
System plików: Włączony
Archiwa: Włączony
Rootkity: Włączony
Heurystyka: Włączony
PUP: Wykrywanie
PUM: Wykrywanie

-Szczegóły skanowania-
Proces: 0
(Nie wykryto zagrożeń)

Moduł: 0
(Nie wykryto zagrożeń)

Klucz rejestru: 0
(Nie wykryto zagrożeń)

Wartość rejestru: 0
(Nie wykryto zagrożeń)

Dane rejestru: 0
(Nie wykryto zagrożeń)

Strumień danych: 0
(Nie wykryto zagrożeń)

Folder: 0
(Nie wykryto zagrożeń)

Plik: 0
(Nie wykryto zagrożeń)

Sektor fizyczny: 0
(Nie wykryto zagrożeń)
WMI: 0
(Nie wykryto zagrożeń)
(end)

+ dla defragmentacji bo dysk aż o nią prosi dodatkowo wstaw smarta

Defragmentacja i czyszczenie zrobione. Szybkość dysku bez rewelacji.
Poniżej wyniki testów.
Prosiłbym o sprawdzenie logów.

Pozdrawiam serdecznie.

FRST: Kod: 915162 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!
Addition: Kod: 915163 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!
Shortcut: Kod: 915166 WKLEJTO.PL Darmowa wklejka, na zawsze!


Logi czyste :+1:

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Plugin readera ustaw na nigdy nie aktywuj.
Żeby Firefox był szybszy, to nie powinno się go obciążać. Raz - Reader - to można w ustawieniach ogólne - aplikacje - ustawić adobe acrobat exe z lokalizacji zainstalowanego programu - do otwierania dokumentów PDF.
Dwa, to niżej w ustawieniach - ogólne masz zaznaczone wydajność. Odznacz i ustaw 1 procesor treści, chyba, że otwierasz ponad 30 kart, to 2 procesory treści.
Obciążenie firefoxa zależy od ilości procesorów treści. 1 wystarczy, a więcej zwielokrotni.
Druga sprawa, to allplayer, który sam w sobie jest wirusem, czyli ma jakiś psi swąd omijania zabezpieczeń. „Odinstalowanie grozi uszkodzeniu systemu” - tak straszą, ale w opiniach użytkownicy nie pozostawiają suchej nitki na tym programie.
Do wideo 4k wystarczy mały mpc-hc, albo vlc do tego portable. Żadnych procesów w tle, bezpieczne, z kodekami.
Do odinstalowania allplayera proponuję Total Uninstall trial. Także polecany do odinstalowania zooma. Tutaj był siwy dym, gdy ktoś spróbował odinstalować zooma dokładnie programem revo. Wywaliło usługi i było wiele problemów.
A pozbyłbym się zooma na rzecz google meet w gmailu. Ale jak chcesz, tak masz zielony agreście - pozdrawiam :smiley:

1 polubienie

Widzę jeszcze jeden drobny błąd:
Error: (09/21/2021 01:45:13 AM) (Source: Microsoft-Windows-Defrag) (EventID: 264) (User: )
Description: Optymalizator magazynów nie może zakończyć operacji ograniczenie ponowne na Acer (C:)
Wyjaśniam krótko z pcworld:

Nie defragmentujemy SSD
Nigdy nie należy próbować defragmentować dysków SSD, które zapisują dane w zupełnie inny sposób (dystrybuując bity wieloma kanałami na wiele układów flash). Defragmentowanie ich nie przyniesie użytkownikowi zauważalnych korzyści, a może w wydatny sposób przyczynić się do ograniczenia żywotności napędu SSD. Dyski takie mają limit cykli zapisu/odczytu, a proces defragmentacji zużywa ich bardzo wiele.

Najlepiej wyłączyć to w windows 10, i nie mieć błędów i problemów:

Pozycje znajdujemy w harmonogramie zadań - Windows - czyli PPM i opcja wyłącz.

Pierwsze

Jest jedno zaplanowanie i wyłączamy.
Teraz drugie - jest dwa zadania i pierwszego nie wolno ruszać, tylko wskazany wyłączyć:

W poprzednich systemach defragmentacja była w usługach. Teraz to aplikacja i nic nie ruszamy - czyli narzędzie pozostanie, ale system już nie będzie sam zarządzał defragmentacją.

Też mam SSD i należy się taki poradnik w konkretnej sytuacji.

Dzięki iJuliusz i Bogdan :slight_smile:

Ustawienia przeglądarki poprawiłem.
Dwie sprawy/pytania:

  1. Allplayer odinstalowałem już jakiś czas temu ale może zostały jakieś śmieci, których nie widzę. Programu nie widzi Total Uninstal. Jest tylko gdzieś wersja instalacyjna .exe. Coś poprawiać?

  2. Nie mam dysku SDD, tylko jeden HDD. W harmonogramie defrag nie zmieniam, a Storage TM mam ustawiony jak na screenie wyżej.

Pzdr

Co do pozostałości allplayera, to @iJuliusz pomoże Ci sprzątnąć, bo to aktywne pozostałości i od rejestru , do folderów.
Z defrag - jak chcesz, można go wyłączyć, bo jak się włączy, to trzeba długo czekać i systemowy zaplanowany jest ciężki. Znacznie szybszy i wydajniejszy jest ultradefrag. Na HDD używałem to: UltraDefrag 7.1.4 portable - Portable info PL
Spolszczyłem i nigdy problemu. Raz na pół roku robiłem defragmentację na żądanie. Malutki, lekki. Nie daj sobie tylko ściemniać, że np defraggler dobry. To samo śledzenie, co w ccleanerze, tyż ten sam produkt piriform, zresztą sprzedany do AVASTa i dużo cięższy.
Możesz utworzyć nowy folder, nazwać np „defrag moje” i tam „zainstalować” portable paf, do tego folderu. Ta instalacja, to wyodrębnienie plików i folderów programu, czyli nadal portable.

1 polubienie

Po defragmentacji wyglada lepiej ale nadal to sata II wiec będzie wolny

Pytanie czy zoom używa do pracy/e-lekcji, bo raczej dużej szkoły z np. 350 uczniami sam nie przeniesie z zoom do „Google class room” (meet niby bardzo zlimitowali).

1 polubienie

Drobna dygresja. Ten błąd dość często widnieje w logach Podglądu zdarzeń i jest spowodowany zaniechaniem przez Microsoft naprawy istniejącego od ponad dwóch lat błędu polegającego na tym że Windows chce uruchomić funkcje TRIM na dyskach HDD które tej funkcji przeznaczonej na SSD, nie obsługują. Nic nie znaczący bug. Moze dlatego go „spuścili”