Wolny start systemu pod AHCI


(assassin2601) #1

Witam, ostatnio zakupiłem dysk SSD i włożyłem go do komputera. Przeczytałem wcześniej w internecie, iż przy takim rodzaju dysku należy włączyć w BIOSie tryb AHCI i tak też zrobiłem. Jednak po tej zmianie system zaczął startować wolniej, gdyż za każdym razem przed załadowaniem systemu BIOS wykrywa wszystkie dyski. Wygląda to tak:

(zdj. 1 i 2) http://sdrv.ms/HaMQLj

Później następuje normalny start systemu (zdj. 3). Problem w tym, iż samo wykrywanie dysków, które w normalnym trybie IDE było błyskawiczne, teraz trwa dłużej, niż pozostała część uruchamiania łącznie! Dysk SSD mam podłączony pod SATAII 0 a normalny HDD pod SATAII 1. Jeszcze zdjęcia ustawień BIOSU

(zdj. 4 ,5 i 6) http://sdrv.ms/HaMQLj

Na ostatnim zdjęciu opcja Onboard SATA/IDE Device jest wyłączona, gdyż moja płyta główna (GIGABYTE GA-P35C-DS3R) ma dwa chipsety (Intel P35 i własny Gigabyte'a, a dysk podłączyłem pod ten intelwoski). Ma ktoś pomysł, co z tym zrobić?

-- Dodane 28.10.2013 (Pn) 15:23 --

Nikt nie ma żadnych pomysłów?


(Dimatheus) #2

Hej,

Na czwartym screenie - tam gdzie masz napędy wykrywane w BIOS’ie - nie powinno być None. W portach 0 Master i 0 Slave wejdź w ustawienia, a następnie zobacz, czy nie da ustawić się parametru na Auto. Tam, gdzie urządzenia nie są podłączone powinno być None , by BIOS nie tracił czasu na wykrywanie urządzeń.

:arrow: Oba dyski masz podłączone do kontrolera Intela?

Na ostatnim screenie widać, że kontroler dysków działa w trybie AHCI, ale pole niżej SATA Port 0-3 Native Mode wskazuje, że kontroler nadal pracuje w trybie natywnym, więc zaawansowane technologie w dysku nie działają. Spróbuj wyłączyć tę opcję.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(JNJN) #3

A ja proponuję na tak podłączonych dyskach zrobić reset biosu baterią. Komp odłączony od zasilania 230V, wyjmij baterię na 10 minut, wsadź, podłącz 230V,start i bios, ustaw tylko co trzeba i zapisz Save i start.