Wolny start Windows XP

Ostatnio kupiłem drukarkę Canon Pixma MP490. Po instalacji sterowników z płyty, Windows bardzo powoli nabiera rozpędu przy uruchamianiu systemu. Rozruch co prawda odbywa się w normalnym tempie, ale po zalogowaniu i ukazaniu się pulpitu, przez ok. 3-4 minuty nie można uruchomić żadnego oprogramowania, które wymaga połączenia z internetem. Wszystkie inne programy działają, tylko nie te, które wymagają internetu, jak np. IE, Firefox, Thunderbird, AQQ. Można na nie klikać po kilka razy i nic się nie dzieje, dopiero po tych 3-4 minutach nagle się wszystkie odpalają (w tylu instancjach, ile razy się kliknęło będąc we frustracji, że nie działa :P). Taki jakby “korek”, który po 3-4 minutach zostaje “przepchnięty”.

Pisałem w tej sprawie do supportu Canona, ale oni twierdzą, że to nie jest wina driverów, ponieważ u nich taka sytuacja nie ma miejsca (O RLY?!) i doradzili mi, żeby się z tym zgłosić do supportu M$, bo to wina Windowsa pewnie jest. Sugerując się tym poszukałem na stronie M$ jakiegoś supportu i go znalazłem… ale w cenie 132 zł za telefon do konsultanta… jasne, to już lepiej sobie w łeb strzelić.

Oto co robiłem w tej sprawie:

  1. Format dysku - na czystym Windowsie problem się powtarza od razu po zainstalowaniu sterowników do drukarki.

  2. Instalacja innego Windowsa (7) - problem znika całkowicie. Ale ja mam licencję na WinXP Pro, a nie na 7 i nie pasi mi piracenie ani kupowanie na gwałt nowego systemu. Mam inne wydatki na głowie, niż zasilanie kasy tego wrednego monopolisty.

  3. Na bank nie jest to wina programu antywirusowego, gdyż nawet bez niego ten problem istnieje.

  4. Sugerując się poradami w sieci (że to może być problem z DHCP) ustawiłem ręcznie wszystkie adresy IP i DNS w ustawieniach połączenia sieciowego - nie pomogło.

  5. Wyłączyłem “Udostępnianie drukarek w sieci” - nie pomogło.

  6. Usunąłem sterowniki od drukarki - yuppie! !!

Ma ktoś jakieś pomysły inne? Może ktoś miał podobny problem. Mnie już ręce opadają :frowning: Na Ubuntu nie ma problemu ze sterownikami, a na tym głupim Windowsie są…

Proszę o jakieś porady. Tylko nie te w stylu “zrób skan AV, antyspyware, daj logi, BootVis, itd” - tego wszystkiego już próbowałem i nic mi to nie dało.

Podaj log z programu autoruns, uruchamiasz program w menu wybierasz polecenie File a następnie Save. We wskazanej lokalizacji powstanie plik o domyślnej nazwie AutoRuns. Plik kompresujesz, najlepiej do formatu RAR (WinRAR) lub 7z (7-Zip) i zamieszczasz na zewnętrznym serwerze np. wikisend.com, speedyshare.com.

a próbowałeś na nowo ściągnąć sterownik do drukarki z stronki Canon?

@djkamil

Zrobię to po świętach. Póki co nie mam dostępu do tego komputera.

@Astraltrooper

Instalowałem i sterownik z płyty, i sterownik ściągnięty ze strony i efekt jest taki sam.

A jak odinstalujesz sterownik do system działa tak samo czy przyśpiesza ?

Przyspiesza.

To jest uwalony sterownik.