Wolny transfer na usb 2.0


(kicipandor) #1

Witam

Sprawa wygląda następująco: mam na swojej płycie głównej usb 2.0 (tylko 2.0) i po podłączeniu jakiegokolwiek sprzętu maksymalny transfer wynosi 16 MB/s.

sprawdzałem już sterowniki od chipsetu, odinstalowywałem koncentratory USB, a później wszystko w tej zakładce w managerze urządzeń, zainstalowałem asrock xfastusb, szukałem fixa na stronie mikrosoftu ale już go miałem zaistalowanego, wyłączyłem RDC w usługach, zmieniałem ustawienia w biosie ( jest zaktualizowany najnowsza wersja już od jakiś 2 lat ;p) niestety bez rezultatu... nie wiem co to jeszcze może być ;/

System: Win 7 Profesional SP1

Mój sprzęt:

Proszę o pomoc i z góry dziękuję :slight_smile:


(Martin8731) #2

USB 2.0 oferuje prędkość maksymalną 480Mbit czyli jakieś 60MB/s, ale nie widziałem urządzenia które by wyciągało więcej jak 20MB/s przynajmniej z kategorii pendriveów. To że masz USB 2.0 nie znaczy że dana pamięć wykorzysta w 100% potencjał tego połączenia.


(Dimatheus) #3

kicipandor , zapoznaj się, proszę, z tym tematem, a następnie - korzystając z przycisku zmien.gif

Pozdrawiam,

Dimatheus


(edmun) #4

Zewnętrzne dyski przenośne które posiadam spokojnie osiągają prędkość 29-35 na odczycie i około 20-27 na zapisie więc jednak autor tematu musi mieć jakiś problem.

Za pomocą czego sprawdzałeś swój transfer? Jakie oprogramowanie i co było podłączone pod port USB?

Może głupie pytanie, ale możesz wskazać które porty testowałeś ? (przednie, tylne wprost na płycie głównej, jakaś karta rozszerzeń na PCI z dodatkowymi portami USB?)


(kicipandor) #5

Dysk był testowany wcześniej u kolegi na usb 3.0 i osiągał prędkości rzędu 160 MB/s

Transfer sprawdzałem za pomocą windowsowego kopiowania i teracopy efekt był ten sam. pod porty mam podłączone odzielnie bez czyli huba, mysz, klawiaturę, modem z play, oraz bezpośrednio podłączony do płyty głównej multiczytnik.

sprawdzałem wszystkie porty. Brak karty.

hymmm po odinstalowaniu sterów od usb i nie podłączeniu modemu transfer wzrósł do 22 MB/s (myślałem że porty usb to oddzielne jednostki We/Wy… może w tym leży problem) może płyta główna osiąga standard 2.0 tylko przy jednym urządzeniu?


(Dimatheus) #6

Hej,

Nie, za wszystkie porty na płycie głównej odpowiada jeden kontroler USB, więc podłączenie większej liczby urządzeń do portów USB może zmniejszyć jego prędkość.

Druga kwestia to działanie dysku i kontrolera we wstecznej kompatybilności z USB 2.0. Spotkałem się już z dyskami, które wyciągały na USB 3.0 po 120 - 150 MB/s, a na USB 2.0 ledwo 20 MB/s. Dużo zależy od zastosowanego w dysku zewnętrznym kontrolera.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kicipandor) #7

dobrze w managerze urządzeń wyświetlają mi się dwa kontrolery, gdy jeden odinstaluje nic się nie dzieje ( czyli nic nie jest prawdopodobnie pod niego podłączone) natomiast gdy odinstaluje drugi przestają działać urządzenia podłączone pod porty

wykonaliśmy test na usb 2.0 prędkość wynosiła 47 MB/s


(Dimatheus) #8

Hej,

Tak, jest to możliwe. Zresztą w menadżerze urządzeń można zobaczyć, jakie urządzenia są podpięte do poszczególnych portów USB - zakładka zasilanie w poszczególnych urządzeniach w gałęzi Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej. Tak jak na screen’ie.

03542836416343183838_thumb.jpg

Czyli to jednak wina Twojego kontrolera USB.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kicipandor) #9

dobrze mam to ale znalazłem jeszcze coś mianowicie w zakładce zaawansowane, jeden działa z “dużą szybkością” a drugi z “pełną szybkością”


(Dimatheus) #10

Hej,

Wynika to ze specyfikacji kontrolerów USB - te z dużą prędkością działają z prędkością 1,5 MB/s (USB 1.1), a te z pełną z prędkością 60MB/s (USB 2.0). Universal Serial Bus - Wikipedia. Wolniejsze porty umożliwiają bezproblemowe działanie myszek czy klawiatur. Natomiast szybsze powinny obsługiwać urządzenie, które wymagają dużej przepustowości. Wydaje mi się, że kontroler powinien i tak prędkość dobrać odpowiednią, w zależności od podłączonego urządzenia.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(kicipandor) #11

chyba taki urok mojej płyty głównej… ;/(na szczęście niedługo będę ją zmieniał :))