Wolny transfer na usb 2.0

Witam

Sprawa wygląda następująco: mam na swojej płycie głównej usb 2.0 (tylko 2.0) i po podłączeniu jakiegokolwiek sprzętu maksymalny transfer wynosi 16 MB/s.

sprawdzałem już sterowniki od chipsetu, odinstalowywałem koncentratory USB, a później wszystko w tej zakładce w managerze urządzeń, zainstalowałem asrock xfastusb, szukałem fixa na stronie mikrosoftu ale już go miałem zaistalowanego, wyłączyłem RDC w usługach, zmieniałem ustawienia w biosie ( jest zaktualizowany najnowsza wersja już od jakiś 2 lat ;p) niestety bez rezultatu… nie wiem co to jeszcze może być ;/

System: Win 7 Profesional SP1

Mój sprzęt:

Proszę o pomoc i z góry dziękuję :slight_smile:

USB 2.0 oferuje prędkość maksymalną 480Mbit czyli jakieś 60MB/s, ale nie widziałem urządzenia które by wyciągało więcej jak 20MB/s przynajmniej z kategorii pendriveów. To że masz USB 2.0 nie znaczy że dana pamięć wykorzysta w 100% potencjał tego połączenia.

kicipandor , zapoznaj się, proszę, z tym tematem, a następnie - korzystając z przycisku zmien.gif

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zewnętrzne dyski przenośne które posiadam spokojnie osiągają prędkość 29-35 na odczycie i około 20-27 na zapisie więc jednak autor tematu musi mieć jakiś problem.

Za pomocą czego sprawdzałeś swój transfer? Jakie oprogramowanie i co było podłączone pod port USB?

Może głupie pytanie, ale możesz wskazać które porty testowałeś ? (przednie, tylne wprost na płycie głównej, jakaś karta rozszerzeń na PCI z dodatkowymi portami USB?)

Dysk był testowany wcześniej u kolegi na usb 3.0 i osiągał prędkości rzędu 160 MB/s

Transfer sprawdzałem za pomocą windowsowego kopiowania i teracopy efekt był ten sam. pod porty mam podłączone odzielnie bez czyli huba, mysz, klawiaturę, modem z play, oraz bezpośrednio podłączony do płyty głównej multiczytnik.

sprawdzałem wszystkie porty. Brak karty.

hymmm po odinstalowaniu sterów od usb i nie podłączeniu modemu transfer wzrósł do 22 MB/s (myślałem że porty usb to oddzielne jednostki We/Wy… może w tym leży problem) może płyta główna osiąga standard 2.0 tylko przy jednym urządzeniu?

Hej,

Nie, za wszystkie porty na płycie głównej odpowiada jeden kontroler USB, więc podłączenie większej liczby urządzeń do portów USB może zmniejszyć jego prędkość.

Druga kwestia to działanie dysku i kontrolera we wstecznej kompatybilności z USB 2.0. Spotkałem się już z dyskami, które wyciągały na USB 3.0 po 120 - 150 MB/s, a na USB 2.0 ledwo 20 MB/s. Dużo zależy od zastosowanego w dysku zewnętrznym kontrolera.

Pozdrawiam,

Dimatheus

dobrze w managerze urządzeń wyświetlają mi się dwa kontrolery, gdy jeden odinstaluje nic się nie dzieje ( czyli nic nie jest prawdopodobnie pod niego podłączone) natomiast gdy odinstaluje drugi przestają działać urządzenia podłączone pod porty

wykonaliśmy test na usb 2.0 prędkość wynosiła 47 MB/s

Hej,

Tak, jest to możliwe. Zresztą w menadżerze urządzeń można zobaczyć, jakie urządzenia są podpięte do poszczególnych portów USB - zakładka zasilanie w poszczególnych urządzeniach w gałęzi Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej. Tak jak na screen’ie.

03542836416343183838_thumb.jpg

Czyli to jednak wina Twojego kontrolera USB.

Pozdrawiam,

Dimatheus

dobrze mam to ale znalazłem jeszcze coś mianowicie w zakładce zaawansowane, jeden działa z “dużą szybkością” a drugi z “pełną szybkością”

Hej,

Wynika to ze specyfikacji kontrolerów USB - te z dużą prędkością działają z prędkością 1,5 MB/s (USB 1.1), a te z pełną z prędkością 60MB/s (USB 2.0). Universal Serial Bus - Wikipedia. Wolniejsze porty umożliwiają bezproblemowe działanie myszek czy klawiatur. Natomiast szybsze powinny obsługiwać urządzenie, które wymagają dużej przepustowości. Wydaje mi się, że kontroler powinien i tak prędkość dobrać odpowiednią, w zależności od podłączonego urządzenia.

Pozdrawiam,

Dimatheus

chyba taki urok mojej płyty głównej… ;/(na szczęście niedługo będę ją zmieniał :))