Wolny transfer podczas kopiowania plików

Witam.

Mam problem z laptopem znajomego.

Gdy połączę go kablem sieciowym z moim komputerem to podczas kopiowania plików transfer nie przekracza 3MB/s.

Obydwoje mamy karty sieciowe 1Gb/s (ja Asusa oraz Marvella, a on Realteka)

Próbowałem już 4 różnych kabli (CAT 5e), w tym jeden crossover. Zawsze to samo, tragicznie wolny transfer.

W centrum sieci pokazuję u mnie oraz na laptopie że jest połączenie 1Gb/s. Podczas kopiowania w menadżerze zadań użycie karty sieciowej wynosi zaledwie 1-4%.

Problem leży po stronie laptopa ponieważ gdy go podłączam do innych komputerów z kartą 1Gb/s jest dokładnie ten sam problem.

Gdy łącze mojego osobistego laptopa z komputerem zazwyczaj mam transfer około 40MB/s.

Co może być przyczyną tak wolnego transferu? Dodam że zaktualizowałem mu sterowniki do karty na najnowsze.

Obydwoje mamy Win 7 x64 SP1.

Z góry dzięki za pomoc.

Pewnie wadliwa karta sieciowa. Sprawdź jeszcze na innym systemie operacyjnym.

Jeśli będzie tak samo, to wina karty sieciowej. Jeśli laptop jest na gwarancji lub nie minęły 2 lata od zakupu, to składaj reklamację. Jeśli jest starszy niż 2 lata i nie ma gwarancji, to mamy problem. Karty na PCI nie dołożysz, bo to laptop. Jeśli ma ponad 2 lata, to nie będzie mieć USB 3.0, tak więc karta na USB osiągnie maksimum 480 Mb/s (ograniczenie interfejsu USB 2.0). Jeśli ma slot ExpressCard, można kupić kartę gigabitową pod ten interfejs. Jeśli nie ma, pozostaje wymienić płytę główną (co niezbyt się opłaci), oddać ją do serwisu w celu naprawy (co może nie być możliwe) albo kupić kartę gigabitową na USB i zadowolić się przepustowością max 480 Mb/s.

Obecny transfer jest za mały nawet jak na 100 Mb/s (3 MB/s = 24 Mb/s), co już od dawna jest standardem.

Być może niedługo zainstaluję się na tym laptopie system od nowa, jeżeli nie pomoże to trudno.

Nie wiem kiedy to nastąpi (być może za parę miesięcy) ale dam znać jak poszło.

A nie możesz odpalić jakiegoś Linuksa z liveCD? Będzie szybciej.

Szybciej będzie włożyć inny dysk i zainstalować system niż pobierać LiveCD, na którym się mało znam.