Woocommerce - problem z API!

Witajcie,

Może od razu opiszę jaki efekt chce uzyskać:
1. Potencjalny klient składa u mnie w sklepie X (WordPress + Woocommerce) zamówienie
2. Przechodzi do płatności, która przerzuca go na zupełnie inną stronę internetową - stronę Y
3. Na stronie Y wyświetla mu się kwota do zapłaty i numer zamówienia (dane pobrane po przez API Woocommerce)

I teraz pytanie jak zrobić, by rzeczywiście na tej stronie Y wyświetliła się kwota i numer jego zamówienia?
Nie jestem obeznany w API (wiem na jakiej zasadzie to działa, ale w praktyce to trochę jestem zielony), dlatego za każdą pomoc będę wdzięczny :wink:

To tak nie działa. Mniej więcej działa to tak:

  • klient dodaje do koszyka produkty,
  • klient potwierdza zakup,
  • wyświetlasz mu podsumowanie i jeszcze raz potwierdza zakup
  • klient wybiera formę płatności (krok może być pominięty jak nie masz wielu form płatności)
  • twoja strona oblicza koszt zakupu (koszta produktów, przesyłki co tam chcesz)
  • twoja strona za pomocą API wysyła informacje o koszcie zakupu do systemu płatności
  • przekierowujesz klienta na do tego systemu
  • klient dokonuje płatności
  • twoja strona musi umieć odebrać informację/potwierdzenie dokonanej płatności z systemu płatniczego

Jak to zrobić, za pomocą jakiego API to zależy od systemu płatniczego jaki wybierzesz. Każda firma robi to trochę inaczej i ma swoje API.

Zacznij od firmy, z którą podpiszesz umowę na obsługę płatności.
Do PayU (do innych większych pewnie też) jest już gotowa wtyczka stworzona przez PayU dla WooCommerce.
Konfiguracja polega jedynie na wpisaniu kilku kluczy, identyfikatorów.

http://www.dotpay.pl/moduly-i-wtyczki/

Jeżeli chodzi o “bramkę” płatności to jest to trochę skomplikowana sprawa, gdyż mogę ją określić jako “moją”, a nie firm trzecich typu PayU, Przelewy24 itp.
Także strona Y jest moją stroną, gdzie klient będzie mógł dokonać płatności i nie jest zintegrowana żadnymi trzecimi bramkami płatności (gdybym miał używać firm typu PayU to bym wgl nie zakładał tego wątku) :wink:

No to w czym masz problem? I jak mamy Ci pomóc skoro nie wiemy w ogóle jak działa Twój autorski system płatniczy.

Nie jest to do końca mój “autorski system płatniczy”, tylko klienci będą inaczej za produkt płacić niż są do tego przystosowane PayU itp - powiedzmy, że zapłatą nie jest “typowa” gotówka :wink:
Chodzi mi o to, że klient po wybraniu produktu, wypełnieniu co trzeba - klika w “zapłać” i w tej chwili przenosi go do strony Y, która ma adres strony “https://www.Y.pl/ABCD123”, gdzie widnieje kwota i numer zamówienia + moje “opcje” zapłaty.

Dalej wiemy tyle co nic. Nie wiem jak masz to zrobić bo nie wiem jakie masz API po stronie tego systemu i nie ma znaczenia czym tam płacisz, czy cukierkami czy zwykłym dziękuję.
Jak chcesz przenieść użytkownika ze strony A do B to robisz to zwykłym redirectem, możesz to zrobić przy pomocy protokołu http, html, a nawet i JS. A jak wysłać informacje o kwocie do zapłaty to zależy od tego jak zrobiłeś sobie ten swój system płatniczy, jak on działa i został zaprojektowany oraz jakie API udostępnia.

Nie jest to żaden system… chce po prostu żeby na zwykłej stronie wyświetliła się kwota i numer zamówienia.
Strona jest zbudowana z czystego kodu html w który mogę wcisnąć niezbędny kod PHP, żeby wgl strona obsługiwała API Woocommerce.
Ta strona nie ma do niczego innego służyć niż wyświetlić kwotę i nr zamówienia, nic więcej. Na tej stronie nie jest postawiony żaden “system” i też nie będzie ona weryfikować czy została dokonana płatność czy nie - po prostu ma informować ile i za co jest do zapłaty.

To tak się nie da. Musisz mieć API i zbudować namiastkę jakiegoś systemu płatniczego, a potem napisać wtyczkę do woocomerca która będzie wykorzystywała to API.

Oczywiście możesz to tak zrobić, ale nie zdziw się jak użytkownik zamiast zapłacić 10000 zapłaci 1 czegoś tam. Bo owszem możesz wysłać numer zamówienia i kwotę w adresie strony, albo POSTem przy użyciu JSa. Ale takie dane będzie można sobie w locie zmienić i użytkownik bez problemu dostanie potwierdzenie opłacenia zamówienia kwotą jaką sobie sam wybierze.

Tylko, że ta strona ma tylko “informować” ile jest do zapłaty i w jaki sposób może to opłacić, a ja już sam zweryfikuje czy rzeczywiście zapłacił tyle ile miał zapłacić (w tym wypadku są płatności manualne, które sam muszę sprawdzać), a w moim sklepie po prostu będzie widnieć przy zamówieniu “czeka na płatność” i dopiero jak zweryfikuje czy klient zapłacił zmieniam ręcznie status na “opłacone” i wysyłam do niego produkt.
I właśnie o to w tym wszystkim chodzi.

To po co to w ogóle? Woocommerce na 100% może wyświetlić takie informacje po dokonaniu zakupu …

Owszem może, ale w tej samej domenie, a jak chce tą czynność przenieść na inną domenę z zupełnie inną szatą graficzną strony i dlatego chce się dowiedzieć jaki kod “wklepać” na stronie Y, by wyświetlać kwotę i nr zamówienia.

To tak nie działa, nikt Ci kodu nie poda bo to nie jest takie proste. Trzeba jedno z drugim zintegrować. Napisać wtyczkę do woocomerca a potem obsłużyć to na tej drugiej stronie. Dodatkowo trzeba opracować jak jedno z drugim ma się porozumieć.

A myślisz, że budżet 400 zł pozwoli, by komuś zlecić napisanie takiej wtyczki?
Nie jestem zbytnio obeznany w cenach wtyczek do WP :wink:

Przyznam szczerze, że woocomarce jest mi obcy, ale znając wordpressa to uważam, że budżet 400zł za taką funkcjonalność bez problemu pozwoli Ci wybierać wśród zleceniobiorców. Uważam, że w zasięgu budżetu powinny być osoby znające się na swojej pracy.

Najwięcej będzie zależało od tego co chcesz mieć w panelu konfiguracyjnym takiej wtyczki. Jeśli nic szczególnego poza np. adresem pod którym znajduje się ta druga strona i ewentualnie jakiegoś klucza bezpieczeństwa to nie powinno mieć wpływu na koszt.
Druga istotna rzecz to jak bardzo ma być to bezpieczne rozwiązanie - zabezpieczone przed ewentualną manipulacją o której wspominałem we wcześniejszych postach. Bo od tego w dużej mierze będzie zależała ilość pracy, a tym samym cena.

Bezpieczeństwo raczej tutaj nie gra dużej roli, gdyż sam manualnie weryfikuje płatności, także nikt mnie nie oszuka.

Tylko wiesz, ktoś sobie zrobi screen, że tyle mu się wyświetliło i tyle Ci zapłacił i chce to co kupił.

Jeśli chciałbyś tylko wtyczkę która przekierowuje na drugą stronę i wysyła numer zamówienia bez jakiegoś zabezpieczenia czyli informacje jako część adresu strony to myślę, że wystarczy spokojnie nawet połowa budżetu. Aha no i oczywiście jeszcze obsługa tego na tej drugiej stronie.

Klient może pisać co chce, ale jeżeli nie dostane “waluty” w ilości jakiej miałem dostać i będzie sygnowana numerem zamówienia to znaczy, że nie zapłacił tyle ile miał, a jak chce oszukać to nie pójdzie z tym na policję, gdyż oni sami sprawdza jego konto jak i moje i zobaczą ile rzeczywiście wysłał, także tutaj akurat takich “bubli” nie będzie :wink:
Po prostu mam specyficzne produkty za, które też trzeba specyficznie płacić (oczywiście wszystko zgodnie z prawem - posiadam działalność gospodarczą, także wszystko mam na papierku i się rozliczam - mam od tego księgową) i jeżeli ktoś będzie chciał mnie “oszukać” to raczej źle na tym wyjdzie :slight_smile:
A znasz może zaufane osoby, które by się podjęły napisania takiej wtyczki? Tak jak mówiłem mogę spokojnie do tych 400 złotych zapłacić, bo na to odłożyłem już budżet.

Spoko, ja tylko informuję o ewentualnych problemach bo uważam, że trzeba mieć świadomość takich rzeczy. Ty oczywiście decydujesz co z tym dalej zrobić, jeśli uważasz, że jest Ci to nie potrzebne to chyba wiesz lepiej niż ja co potrzebujesz. Nawet uważam, że jeśli klient chce coś co mu w ogóle nie jest potrzebne, albo nie będzie działać czy nie będzie używane, ale za to płaci to czemu tego nie zrobić :stuck_out_tongue: .

Niestety nie znam nikogo bo zwyczajnie nie zlecam takich rzeczy tylko wykonuję je sam :confused: . Ostatnio dowiedziałem się o istnieniu grupy na facebook chyba WordPress Polska i tam ludzie dość mocno szukają pomocy albo zlecają różnego rodzaju rzeczy, ale przyznam szczerze, że obserwując niektórych specjalistów udzielających pomocy lub chcących podjąć się zlecenia to mam czasami ciarki na plecach.
Możesz spróbować tam uderzyć, ale grupa jest zamknięta i trochę czeka się na przyjęcie, a przynajmniej ja czekałem chyba prawie dwa tygodnie :confused: . Jeśli chcesz mogę Ci podać dokładną nazwę grupy i link na priv.