Word- formatowanie tekstu(w,o,i.z)

Gdzie mogę znaleźć opcję przenoszenia pojedynczych znaków pozostawionych na końcu wersa (w,z,i,o) do nastepnego.

robisz tak:

  • postaw kursor na końcu wiersza gdzie masz literę (najlepiej przejdź klawiszem end)

  • skasuj spację między samotną literką a wyrazem stojącym za nią (literka przeskoczy do następnego wiersza)

  • i wstawiasz w to miejsce tzw twardą spację kombinacją klawiszy ctrl+shift+spacja

Miałem ten sam problem podczas przepisywania prac magisterskich/licencjackich itp. :slight_smile:

Edycja -> Zamień

Znajdź:

i

(spacja + litera i) Zamień na:

^si

Znajdź:

w

(spacja + litera w) Zamień na:

^sw

analogicznie dla liter ‘o’, ‘z’.

No właśnie. Dostałeś już dwie odpowiedzi jak to zrobić, czyli jak wykonać ręcznie przeniesienie pojedynczego znaku do nowej linii… Poza tym o ile mnie pamięć nie myli jest też gdzieś w sieci makro do tego.

A opcji w programie nie szukaj bo nie znajdziesz :slight_smile: Niestety MS Word nie przewiduje takiej normy typograficznej jak nie kończenie wiersza pojedynczym znakiem.

Dokładnie!

Jeszcze co do mojego sposoby - zapomniałem dodać, że ta metoda jest wrażliwa na wielkość liter czyli musisz osobno zamieniać małe literki ‘i’, ‘w’, ‘o’, ‘z’ i osobno duże.

Ale chyba lepiej tak, niż ręczne wciskanie Ctrl+Shift+Spacja :wink: