WORD - niezgodność podglądu wydruku z rozmiarem rzeczywistym

Witajcie,

mam pewien problem z Wordem (i innymi edytorami tekstu).

Chodzi o to, że chciałbym, aby na ekranie podczas pisania tekstu w wordzie, albo przy użyciu funkcji podgląd wydruku, pokazywał się rzeczywisty rozmiar strony. Dzięki temu łatwiej byłoby mi redagować pisma, dostosować rozmiar marginesów itp.

Przykładowo - ustawiam rozmiar marginesów na 2cm, po wydrukowaniu faktycznie - jest 2 cm. Ale w podglądzie wydruku na ekranie mają długość 2.5cm (na “kwadratowym” monitorze, starego typu), z kolei na laptopie, na płaskim monitorze (16:9) marginesy na ekranie w podglądzie wydruku mają 1.8 cm.

Czy da się tak zmienić opcje, aby strona na ekranie miała taki sam rozmiar jak strona w rzeczywistości? Może wpływ na to ma kształt monitora, rozdzielczość, itd. Nie jestem za bardzo obyty z tymi sprawami, dlatego proszę Was o pomoc.

pozdrawiam

Jeśli chodzi o Worda i mojego laptopa (rozdzielczość 1280x800, czyli proporcja 16:10), to idealne proporcje uzyskuję na powiększeniu 102%. Może i to prymitywny sposób, ale… przyłóż kartkę A4 do ekranu i sobie dostosuj do swoich parametrów :slight_smile: W Wordzie można tak zrobić z dokładnością do 1%.

Z całą pewnością problem wynika z proporcji wymiarów ekranu (jeśli obraz jest przeskalowany), a także rozdzielczości.

Poza tym kartka widoczna w edytorze… Jest kartką “idealną”. Dla uzyskania naprawdę precyzyjnych wyników, których jak wynika z Twojego postu oczekujesz, należy uwzględnić parametry urządzenia, na którym dokument, pismo, itp. wydrukujesz (nie każda drukarka jest w stanie drukować na 100% powierzchni strony). Chociaż… skoro piszesz, że po wydruku jest idealnie, to Ciebie ten problem nie dotyczy akurat :slight_smile: