Word - odpowiednik na Mac

Witam!

Zapewne jest odpowiednik Programu Microsoft Word, lecz mam pytanie: Czy zapisany dokument w edytorze tekstowym Mac’ka (Word na windows), czy ten dokument będzie można bez problemów otworzyć na zwykłym office, czy tylko na tych programach od Mac ? ?

Pozdrawiam!

Istnieje Office dla Macówek (Microsoft Office 2008 for Mac)

(i wszystko wskazuje na to że obsługuje windowsowe formaty)

Nie mam go ale ten screen: http://www.creativetechs.com/iq/tip_ima … vePref.png to potwierdza

aha, fajnie :slight_smile: - przyda się, ale czy te programy makowskie to jak się zapisze dokument nimi to da się otworzyć na Windowsie na zwykłym Office?

Oczywiście zarówno w Office for Mac jak i Open Office. Na maku jadę na Open Office i tobie też polecam, z resztą pakiety Microsoftu na razie nie są lokalizowane na Polski :confused:

Jest MS Office for Mac, iWork i OO. Wszystkie Pliki można bezproblemu przenosic między systemami. Ale windowsowy Word ma lekkie problemy z odczytywaniem tabel zrobionych w Word for Mac.

Polecam iWork! Fajnie się pracuje, jest od Apple. Ma dużo ciekawych rzeczy :wink:

http://www.dobreprogramy.pl/Pakiety-biu … cOS,5.html

ja w office 2007 ani 2010 nie stwierdziłem nigdy nawet w przypadku tabel żadnych problemów z dokumentami tworzony na office dla systemów MAC

jak dla mnie przyzwyczajonego do MS office niezbyt pasował i pasuje iWork już lepiej i łatwiej obsługiwać OpenOffice

Ja miałem problem z plikiem word z maca. Antywirus (nod32) raportował mi, że to wirus ;]. A tak to dość dobrze pracowało się na macowskim wordzie i innych programach.

Wiesz, możliwe, że z pendrive, z neta lub jeszcze z innego źródła załapałeś wirusa, który na macu nie działa i go sobie na Winzgroze wgrałeś  :smiley:

Jeśli szukasz odpowiednika to jest choćby OpenOffice, który działa dobrze choć lekko zamula. iWork jest według mnie wspaniałym pakietem biurowym, dostosowanym do pracy na Macu choć trochę ubogi w funkcje (np. do budowy tabel). Do pakietu iWork wliczamy Pages, Numbers, Keynote. Pages (odpowiednik Worda) jest dość lekkim narzędziem, na którym bardzo fajnie się pracuje. Keynote (odpowiednik PowerPointa) jest DOSKONAŁY! :slight_smile: Jak zaczniesz robić w nim prezentacje to każda odkryta rzecz będzie dla Ciebie wspaniała :slight_smile: … z kolei Numbers (odpowiednik Excela) - beznadziejny… zupełnie inne podejście do arkusza kalkulacyjnego… dla mnie osobiście niezrozumiałe.

Jeśli chodzi o sam pakiet Microsoft Office 2008 (bo ten jest aktualnie najświeższy), jest bardzo ciężki w obsłudze, mam mnóstwo błędów, jest przereklamowany ale… niestety konieczny. Wielu rzeczy nie zrobisz w iWork… od biedy starczyłby OpenOffice ale… zawsze MS Office będzie górą… :confused: długa się włącza, interfejsem nie przypomina w ogóle swojego Windzianego oblicza. W dodatku nawet Balmer (CEO MS), na jakiejś ostatniej konferencji poświęconej MS Office powiedział, że wersja 2010 dla Mac będzie dużo lepsza pod względem kompatybilności formatów tworzonych pod różnymi systemami… tym samym przyznał, że nie zawsze dokument stworzony w Office dla Mac będzie tak samo wyglądał na Office dla Windows. … tyle ode mnie…

mam nadzieję, że pomogłem bo to mój pierwszy post na tym forum i dobrze by było gdyby był pomocny :slight_smile: Pozdrawiam **************

Przy szukaniu OpenOffice polecam zwrócić uwagę na NeoOffice — pod maską to samo OOo, ale interfejs przerobiony na Aqua (dzięki czemu skróty klawiszowe są takie jak w reszcie systemu i wydaje mi się, że mniej muli niż klasyczny OOo).

W celach poznawczych można również spróbować Nisus Writer (Pro) — bardzo miło wspominam, ale nie wiem czy spełni wymagania :slight_smile: